Bu gün- yanvarın 7-si dünya şöhrətli geoloq, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, Əməkdar Elm Xadimi, akademik Mirəli Qaşqayın doğum günündən 115 il ötür.
Akademik M.Qaşqay 1907-ci ildə Gəncə şəhərində anadan olub. 1912-ci ildə Gəncə gimnaziyasında təhsil alıb, 1924-cü ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutunun (indiki Azərbaycan Texniki Universiteti) geoloji-kəşfiyyat fakültəsinə daxil olub, 1930-cu ildə Zəylik alunit yatağının geoloji-kəşfiyyat işlərinə rəhbərlik edib, 1930-1935-ci illərdə SSRİ Elmlər Akademiyasının (EA) Petroqrafiya İnstitutunun (Sankt-Peterburq) aspiranturasında təhsil alıb.
Alim Azərbaycanın bir çox bölgələrində geniş geoloji tədqiqat işləri aparıb, filiz və qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarının geologiyasını və mineralogiyasını hərtərəfli öyrənib. Onun bir çox əsərləri, o cümlədən "Dünya alunit yataqlarının tədqiqi”nə dair ikicildlik əsəri ölkə geoloq-mineroloqlarının masaüstü kitabına çevrilib. Akademik M.Qaşqay filiz əmələgəlmə proseslərinin bir sıra fundamental problemlərini həll edib. O, nəinki görkəmli alim, həm də bacarıqlı elm təşkilatçısı idi. M.Qaşqay 1938-ci ildə Geologiya İnstitutunun təsisçilərindən biri olub. Onun təşəbbüsü və köməyi ilə Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki Bakı Dövlət Universiteti) geoloji-coğrafiya fakültəsi, petroqrafiya, mineralogiya və kristalloqrafiya kafedrası, geologiya və faydalı qazıntılar muzeyi yaradılıb. Uzun illər ərzində akademik M.Qaşqay Geologiya İnstitutunda filiz yataqlarının geokimyası və mineralokimyası şöbəsinə rəhbərlik edib və böyük bir məktəb yaradıb.
O, 1945-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (EA) həqiqi üzvü və birinci akademik-katibi vəzifəsinə seçilib, 1946-cı ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin professoru elmi rütbəsi alıb.
M.Qaşqayın Yer elmləri sahəsindəki xidmətləri xaricdə geniş qeyd edilib. Onun elmi əsərləri İngiltərə, İspaniya, Bolqarıstan, ABŞ, Yaponiya, Kanada və başqa ölkələrdə çap olunub, adı görkəmli alim kimi bir çox ölkələrin ensiklopediya və məlumat kitablarına ("Kim kimdir” – Avstriya, "Kim kimdir” – ABŞ, Çikaqo) daxil edilib. Alim Azərbaycanın hidrokimyəvi rayonlaşdırılmasının əsas prinsiplərini işləyib hazırlayıb və respublikanın bütün ərazisi üzrə beş min metrədək dərinlik istiliyinin yayılma qanunauyğunluqlarını əks etdirən orijinal "Azərbaycanın geotermik xəritəsi”ni tərtib edib.
Akademik M.Qaşqayın rəhbərliyi altında geologiya elminin müxtəlif istiqamətləri üzrə 60 namizədlik və 10-dan çox doktorluq dissertasiyası müdafiə edilib.
Görkəmli alim iki dəfə (1945-1962-ci, 1967-1974-cü illərdə) Azərbaycan EA-nın akademik-katibi seçilib. Tanınmış geoloq, akademik M.Qaşqay 1977-ci il aprelin 23-də Bakı şəhərində vəfat edib, Fəxri xiyabanda dəfn olunub.
Qeyd edək ki, görkəmli alim Mirəli Qaşqaya aid materiallar AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr və Fotoneqativ materialları fondlarında qorunur. Həmçinin muzeyin Kitabxanasında məşhur geoloq M.Qaşqayın müəllifi olduğu "İnkişaf etmiş tunc dövrünə aid qədim Mingəçеvirın metal məmulatlarının tədqiqi", "İsti-su rayonunun geoloji-petroqrafik izahı və mənbələrin geokimyası" adlı kitabları mühafizə olunur. Qeyd edək ki, bu materiallar Azərbaycanın geoloji tarixi və elmi-tədqiqat baxımından əhəmiyyətlidir.

Всемирно известному геологу Мирали Кашгаю – 115 лет
Сегодня, 7 января, исполнилось 115 лет со дня рождения всемирно известного геолога, доктора геолого-минералогических наук, заслуженного деятеля науки, академика Мирали Кашгая.
Академик М.Кашгай родился в 1907 году в городе Гянджа. В 1912 году учился в Гянджинской гимназии, в 1924 году поступил на геологоразведочный факультет Азербайджанского политехнического института (ныне Азербайджанский Технический Университет), а в 1930 году возглавлял геологоразведочные работы Зейликского алунитового месторождения. В 1930-1935 годах учился в аспирантуре Института Петрографии АН СССР в Ленинграде (ныне город Санкт-Петербург).
Ученый провел обширные геологические исследования во многих регионах Азербайджана, изучил геологию и минералогию рудных и нерудных полезных ископаемых. Многие из его работ, в том числе двухтомник «Исследование мировых алунитовых залежей», стали настольной книгой для геологов и минералогов страны. Академик М. Кашгай решил ряд фундаментальных проблем процессов рудообразования. Он был не только выдающимся ученым, но и предприимчивым научным организатором. М. Кашгай был одним из основателей Института геологии в 1938 году. По его инициативе и с его помощью в Азербайджанском Государственном Университете (ныне Бакинский Государственный Университет) были созданы факультет геологии и географии, кафедра петрографии, минералогии и кристаллографии, а также Музей геологии и минералов. Академик М. Кашгай долгие годы возглавлял кафедру геохимии и минералогии рудных месторождений Института геологии и создал большую школу.
В 1945 году он был избран действительным членом и первым академиком-секретарем Азербайджанской Академии Наук (АН), а в 1946 году ему было присвоено звание профессора Азербайджанского Государственного Университета.
Заслуги М. Кашгая в области геологических наук получили широкое признание за рубежом. Его научные труды опубликованы в Великобритании, Испании, Болгарии, США, Японии, Канаде и других странах, его имя, как выдающегося ученого, занесено в энциклопедии и справочники многих стран («Кто есть кто» – Австрия, «Кто есть кто» – США, Чикаго). Ученый разработал основные принципы гидрохимического районирования Азербайджана, и составил оригинальную «Геотермальную карту Азербайджана», которая отражает закономерности распределения тепла на глубинах до пяти тысяч метров по всей стране.
Под руководством академика М.Кашгая защищено 60 кандидатских и более 10 докторских диссертаций по различным направлениям геологической науки.
Дважды (1945-1962, 1967-1974 гг.) выдающийся ученый избирался академиком-секретарем Академии наук Азербайджана. Известный геолог, академик М.Кашгай скончался 23 апреля 1977 года в Баку и был похоронен на Аллее почета.
Отметим, что материалы, связанные с выдающимся ученым Мирали Кашкаем, хранятся в Фонде документальных источников и Фонде негативных материалов Национального музея истории Азербайджана.