Muzeyin Elmi ekspozisiya və sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Səbuhi Əhmədov "Bakinskiy raboçiy"(Бакинский рабочий) saytına müsahibə verib.
Səbuhi Əhmədov muzeydə təşkil olunmuş “Silahın mistik gözəlliyi (XVI-XIX əsrlər Azərbaycan silahı)” adlı sərgi və sərgidə nümayiş olunan eksponatlar barədə ətraflı məlumat verib.
Sərginin kuratoru S.Əhmədov müsahibəsində bildirib ki, muzeyin silah kolleksiyasında XVI-XIX əsrlərə aid 1500-dən çox eksponat var. "Bu kolleksiyadan biz təkcə silah deyil, həmçinin milli sənətkarlığın əsl şah əsərləri olan 300 nümunə seçmişik. Silahlar kollektiv əməyin bəhrəsidir, filiz emalından tutmuş satışa kimi onların istehsalı üzərində çox adam çalışıb, ona görə də hər bir eksponat unikaldır. Silahlar muzeyimizdə əvvəllər də nümayiş etdirilib, lakin adətən bu, bəzi əlamətdar tarixlərə təsadüf edib. Əsasən Azərbaycanın 44 günlük Vətən Müharibəsindəki qələbəsindən sonra xalqın ölkənin hərb tarixinə, xüsusən də silah-sursatına marağı kəskin şəkildə artdı".

Заведующий отделом научной экспозиции и организации выставок музея, д.ф.п.и., доцент Сабухи Ахмедов дал интервью сайту «Бакинский рабочий».
Сабухи Ахмедов подробно рассказал об организованной в музее выставке «Мистическая красота оружия (Азербайджанское оружие XVI-XIX веков)» и представленных на ней экспонатах. Как сообщил в интервью куратор выставки С.Ахмедов, оружейная коллекция музея насчитывает более 1500 экспонатов, относящихся к XVI-XIX векам. «Из этой коллекции мы отобрали 300 экземпляров, которые являются не только оружием, но и настоящими шедеврами народного мастерства. Оружие — результат коллективного труда, над его производством, от переработки руды до продажи, работало множество людей, поэтому каждый экспонат уникален. Оружие экспонировалось в нашем музее и раньше, но обычно по каким-то знаменательным датам. Интерес людей к военной истории страны, особенно к оружию, резко возрос в основном после победы Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне.