Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Şuşa İli” çərçivəsində görülmüş işlərin yekunlarına həsr olunan “Akademiyanın Şuşanaməsi: ədəbi-tarixi ənənə və gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, Milli Məclisin deputatları, Elm və Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı iştirak ediblər.
Konfrans zamanı muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, icraçı direktoru, t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov, Elmi ekspozisiya və sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Səbuhi Əhmədov, Etnoqrafiya elmi-fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Gülzadə Abdulova AMEA Rəyasət Heyətinin 08 dekabr 2022-ci il tarixli qərarı ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin elan etdiyi “Şuşa İli”ndə Qarabağ-Şuşa mövzusunda apardıqları tədqiqatlarına görə Fəxri fərmanla təltif olunublar.

В Национальной Академии Наук Азербайджана состоялась международная конференция «Шушанаме Академии: литературно-историческая традиция и видение будущего», посвященная результатам деятельности в рамках «Года Шуши».
В мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, депутаты Милли Меджлиса, представители Министерства науки и образования, генеральный директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы.
Решением Президиума НАНА от 08 декабря 2022-о года за исследования в области истории Карабаха-Шуши в рамках «Года Шуши», во время работы конференции Почётными грамотами были награждены генеральный директор музея, академик Наиля Велиханлы, исполнительный директор, д.ф.п.и., доцент Фархад Джаббаров, заведующий Отделом научной экспозиции и организации выставок, д.ф.п.и., доцент Сабухи Ахмедов, заведующая Научно-фондовым отделом Зтнографии, д.ф.п.и., доцент Гюльзада Абдулова.