Azərbaycan SSR əməkdar elm xadimi, tibb elmləri doktoru (1976), professor (1979), Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü (1983), akademik Zərifə Əliyeva 1923-cü il aprelin 28-də Naxçıvanın Şahtaxtı kəndində dünyaya gəlib.
1942-ci ildə orta məktəbi bitirdikdən sonra Azərbaycan Tibb İnstitutunun müalicə-profilaktika fakültəsinə daxil olub və 1947-ci ildə həmin institutun məzunu olub. 1949-cu ildən başlayaraq, Azərbaycan Elmi Tədqiqat Göz Xəstəlikləri İnstitutunda elmi işçi kimi fəaliyyətə başlayıb, 1950-ci ildə isə aspiranturaya daxil olub, praktik əməli həkim fəaliyyəti ilə yanaşı, elmi axtarışlarını da davam etdirib.
1960-1967-ci illərdə Zərifə Əliyeva Oftalmologiya İnstitutunda böyük elmi işçi vəzifəsində çalışıb. 1963-cü ildə SSRİ Ali Attestasiya Komissiyası ona “Oftalmologiya” ixtisası üzrə böyük elmi işçi adı verib. 1977-ci ildə Z.Əliyevaya tibb elmləri doktoru elmi dərəcəsi verilib.
Doktorluq dissertasiyasını müdafiə etdikdən sonra Zərifə Əliyeva Azərbaycan Dövlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunun oftalmologiya kafedrasının professoru seçilib, 1983-cü ildə isə həmin kafedranın müdiri vəzifəsinə təyin olunub.
Xidmətlərinə, çoxillik elmi tədqiqat işlərinə görə professor Z.Əliyeva 1983-cü ildə Elmlər Akademiyasının akademiki seçilib.
Z.Əliyeva 1985-ci il aprelin 15-də Moskva şəhərində dünyasını dəyişib.
Təqdim olunmuş fotoşəkil Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr fondunda qorunur. Fotoşəkildə Azərbaycanın görkəmli oftalmoloqu Zərifə Əliyeva əməliyyat otağında təsvir olunub.

Заслуженный деятель науки Азербайджанской ССР, доктор медицинских наук (1976), профессор (1979), действительный член АНА (1983) Зарифа Алиева родилась 28-го апреля 1923 года.
Окончив среднюю школу в 1942 году, она поступила на лечебно-профилактический факультет Азербайджанского Медицинского Института, который окончила в 1947 году. С 1949 года она начала работать научным сотрудником в Азербайджанском научно-исследовательском институте глазных болезней, а в 1950 году поступила в аспирантуру и наряду с врачебной практикой занялась научными исследованиями.
С 1960 по 1967 год Зарифа ханум работала старшим научным сотрудником Института офтальмологии. В 1963 г. Высшая аттестационная комиссия СССР присвоила ей звание старшего научного сотрудника по специальности «Офтальмология». В 1977 году З. Алиевой была присвоена ученая степень доктора медицинских наук.
После защиты докторской диссертации Зарифа Алиева была избрана профессором кафедры офтальмологии Азербайджанского государственного института усовершенствования врачей, а в 1983 году назначена заведующей этой кафедрой.
По итогам многолетней научной деятельности профессор З. Алиева была избрана академиком Академии Наук Азербайджана в 1983 году.