Martın 16-da AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Elm günü”nə həsr olunan 2020-ci ilin nəşrlərinin sərgisi keçirilib.
Qeyd edək ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi eksponatların toplanması, təbliği, elmi-tədqiqat işləri ilə yanaşı elmi-kütləvi nəşrlərə də üstünlük verir. Bu istiqamətdə 2020-ci ildə Muzeyin 100 illiyi münasibəti ilə yubiley nəşrləri işıq üzü görüb.
Muzeyin Arxeologiya, Etnoqrafiya, Numizmatika elmi-fond şöbələrinin, Sənədli mənbələr, Silahlar və bayraqlar, Köməkçi tarixi fənn materialları, Xüsusi, Hədiyyələr və xatirə əşyaları fondlarının materialları əsasında hazırlanmış “Azərbaycan tarixi 100 eksponatda”, “Hacı Zeynalabdin Tağıyev sarayı” kitab-albomları, həmçinin “Azərbaycan Dmitri Yermakovun fotoşəkillərində”, “Sehrli çıraq”, “Xəzər Atlantidası yadigarları”, “Azərbaycan möhürlərin tarixindən”, “Üçtəpə kurqanındakı alban döyüşçüsü”, “Azərbaycan şəhərlərinin açarları”, “Gözəllik ondur”, “Hacı Zeynalabdin Tağıyev fotoşəkillərdə”, “Əlifba” kitabları çapdan çıxıb. Azərbaycan və ingilis dillərində hazırlanan bu nəşrlər Azərbaycan tarixinin ayrı-ayrı səhifələrinin tədqiqi ilə yanaşı muzey kolleksiyasının populyarlaşdırılması baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Qeyd edək ki, bu yeni nəşrlər AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Elmi Şurasının qərarı ilə çap olunub.

The exhibition of the publications of 2020 dedicated to “Science Day” has been held at the ANAS National Museum of History of Azerbaijan on 16 March.
We should mention that the National Museum of History of Azerbaijan also gives priority to popular-scientific publications as well as collecting and promoting exhibits, and scientific-research activities. In this direction, jubilee publications were issued on the occasion of 100th anniversary of the Museum in 2020. The book-albums “History of Azerbaijan in 100 exhibits, “Haji Zeynalabdin Taghiyev’s mansion”, as well as the books “Azerbaijan in Dmitri Yermakov’s photographs”, “Magical lamp”, “Remnants of Caspian Atlantis”, “Azerbaijan from history of stamps”, “Albanian warrior in Uchtapakurgan”, “Keys of Azerbaijani towns”, “Beauty is ten”, “Haji Zeynalabdin Taghiyev in photographs”, “Alphabet” made on the basis of materials of Archaeology, Ethnography and Numismatics Scientific-Fund Departments, Funds of Documentary Sources, Weapons and Banners, Auxiliary Historical Materials, Special and Gifts and Memorabilia have been published.These publications in Azerbaijani and English have great importance in respect to the research of each page of Azerbaijani history as well as popularization of the Museum collection.
It should be noted that these new publications have been issued by the decision of Scientific Board of the ANAS National Museum of History of Azerbaijan.