14 aprel 2021-ci il tarixində AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin onlayn Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İsa Həbibbəyli açaraq gündəlikdəki məsələləri yığıncaq iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb, elmi müəssisələrin qarşısında duran vəzifələrdən danışıb.
Daha sonra bir sıra kadr və cari məsələlərə baxılıb. AMEA Rəyasət Heyətinin 8 yanvar 2021-ci il tarixli qərarına əsasən, bəzi elmi müəssisələrin baş direktoru vəzifəsinə seçkilər keçirilib. Belə ki, pandemiya qaydalarına uyğun olaraq açıq səsvermə yolu ilə keçirilən seçkilərdə tarixçi-şərqşünas alim, "Şöhrət" və “Şərəf” ordenli, Əməkdar elm xadimi, akademik Nailə Vəlixanlı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin baş direktoru vəzifəsinə seçilib.
Qeyd edək ki, 30 ilə yaxındır ki, taleyini Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi ilə bağlayan görkəmli tədqiqatçı, eyni zamanda bacarıqlı elmi və inzibati təşkilatçıdır. O, yüksək səriştə və bacarığı sayəsində qısa müddət ərzində muzeyin fəaliyyətində əsaslı dönüş yaratmışdır. Onun rəhbərliyi və bilavasitə iştirakı ilə Muzeydə fondlar və onlarda qorunan eksponatlar xüsusiyyətlərinə uyğun olaraq yerləşdirilmiş, bir sıra arxeoloji və etnoqrafik eksponatlar, eləcə də rəsm əsərləri Muzeyin laboratoriyasında bərpa edilmiş, ekspozisiyanın yeniləşdirilməsi üçün müvafiq muzey avadanlığı alınmış, müxtəlif məzmunlu sərgilər hazırlanmışdır. Muzey tarixində ilk dəfə olaraq elmi kataloq və kitab-albomların çap olunması təşkil edilmiş, muzeyin elmi əsərlərinin nəşri bərpa edilmişdir. N.Vəlixanlının təşkilatçılıq fəaliyyəti nəticəsində xarici ölkə muzeyləri və alimləri ilə elmi əlaqələr yaradılmış, muzeyin sərgiləri Almaniya, Norveç, Rusiya və s. ölkələrdəki muzeylərdə nümayiş olunmuşdur. Həmçinin Akademikin xidmətləri dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilmişdir. O, “Əmək rəşadətinə görə” medalı, “Şöhrət”və “Şərəf” ordenləri ilə təltif olunmuş, Əməkdar Elm Xadimi adına layiq görülmüşdür.

Online General meeting of Division of Humanitarian and Social Sciences of the ANAS was held on 14 April 2021.
Declaring the meeting open, Vice-president of the ANAS, Chairman of Scientific Board of Division of Humanitarian and Social Sciences, Academician Isa Habibbayli brought issues on the agenda to the attention of the meeting attendees, spoke of duties before scientific institutions.
Later, a number of personnel and current issues were reviewed. Elections for the position of director-general of some scientific institutions have been held in accordance with the decision of Presidium of ANAS dated 8 April 2021. Thus, in the elections held by open ballot system in compliance with pandemic rules, historian-orientalist scientist, holder of “Shohrat” and “Sharaf” Orders, Honored Scientist, Academician Naila Valikhanli
We should note that being a prominent researcher who tied her fate to the National Museum of History of Azerbaijan for almost 30 years, Naila Valikhanli is also a proficient scientific and administrative organizer. Thanks to her high experience and competence, she made fundamental changes in the activity of the Museum in a short period of time. With her leadership and direct participation, the Museum’s Funds and exhibits being preserved in them have been placed according to their characteristics, several archaeological and ethnographic exhibits including paintings have been restored in the Laboratory of the Museum, appropriate museum equipment have been purchased for renovation of the exposition, and various exhibitions have been organized. For the first time in the Museum’s history, scientific catalogs and book-albums began to be issued, and the publication of scientific works of the Museum was restored. As a result of organization of N.Valikhanli, scientific relations with foriegn museums and scientists have been made, and Museum’s exhibitions have been demonstrated at the museums in Germany, Norway, Russia, etc. Moreover, services of the Academician were higly evaluated by the state. She was awarded the medal “For Valiant Labor”, “Shohrat” and “Sharaf” Orders, and the title of Honored Scientist.