14 aprel 2021-ci il tarixində AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin onlayn Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İsa Həbibbəyli açaraq gündəlikdəki məsələləri yığıncaq iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb, elmi müəssisələrin qarşısında duran vəzifələrdən danışıb.
Daha sonra bir sıra kadr və cari məsələlərə baxılıb. AMEA Rəyasət Heyətinin 8 yanvar 2021-ci il tarixli qərarına əsasən, bəzi elmi müəssisələrin baş direktoru vəzifəsinə seçkilər keçirilib. Belə ki, pandemiya qaydalarına uyğun olaraq açıq səsvermə yolu ilə keçirilən seçkilərdə tarixçi-şərqşünas alim, "Şöhrət" və “Şərəf” ordenli, Əməkdar elm xadimi, akademik Nailə Vəlixanlı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin baş direktoru vəzifəsinə seçilib.
Qeyd edək ki, 30 ilə yaxındır ki, taleyini Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi ilə bağlayan görkəmli tədqiqatçı, eyni zamanda bacarıqlı elmi və inzibati təşkilatçıdır. O, yüksək səriştə və bacarığı sayəsində qısa müddət ərzində muzeyin fəaliyyətində əsaslı dönüş yaratmışdır. Onun rəhbərliyi və bilavasitə iştirakı ilə Muzeydə fondlar və onlarda qorunan eksponatlar xüsusiyyətlərinə uyğun olaraq yerləşdirilmiş, bir sıra arxeoloji və etnoqrafik eksponatlar, eləcə də rəsm əsərləri Muzeyin laboratoriyasında bərpa edilmiş, ekspozisiyanın yeniləşdirilməsi üçün müvafiq muzey avadanlığı alınmış, müxtəlif məzmunlu sərgilər hazırlanmışdır. Muzey tarixində ilk dəfə olaraq elmi kataloq və kitab-albomların çap olunması təşkil edilmiş, muzeyin elmi əsərlərinin nəşri bərpa edilmişdir. N.Vəlixanlının təşkilatçılıq fəaliyyəti nəticəsində xarici ölkə muzeyləri və alimləri ilə elmi əlaqələr yaradılmış, muzeyin sərgiləri Almaniya, Norveç, Rusiya və s. ölkələrdəki muzeylərdə nümayiş olunmuşdur. Həmçinin Akademikin xidmətləri dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilmişdir. O, “Əmək rəşadətinə görə” medalı, “Şöhrət”və “Şərəf” ordenləri ilə təltif olunmuş, Əməkdar Elm Xadimi adına layiq görülmüşdür.

14 апреля 2021 года состоялось Общее онлайн-заседание Ученого совета Отделения гуманитарных и социальных наук НАНА. Мероприятие открыл вице-президент НАНА, председатель Ученого совета отдела гуманитарных и социальных наук, академик Иса Хабиббейли, который довел до сведения участников повестку дня, и рассказал о задачах, стоящих перед научными учреждениями.
Затем был рассмотрен ряд кадровых и текущих вопросов. Решением Президиума НАНА от 8 января 2021 года были проведены выборы на должность генерального директора ряда научных учреждений. Так, согласно правилам пандемии, на выборах, проведенных открытым голосованием, генеральным директором Национального музея истории Азербайджана избрана историк-востоковед, кавалер орденов «Шохрат» и «Шараф», заслуженный деятель науки, академик Наиля Велиханлы.
Следует отметить, что почти 30 лет жизни выдающегося исследователя связаны с Национальным музеем истории Азербайджана, Наиля-ханум также обладает богатым опытом административной и научной работы. Благодаря своим знаниям и способностям за короткое время Наиля-ханум кардинально изменила деятельность музея. Под её руководством и непосредственным участием в музее были размещены в соответствии с характеристиками фонды и их экспонаты, в лаборатории музея восстановлен ряд археологических и этнографических экспонатов, а также картины, закуплено соответствующее музейное оборудование для обновленной экспозиции. Впервые в истории музея было организовано издание научных каталогов и книг-альбомов, восстановлено издание научных трудов музея. В результате организационной деятельности Н.Велиханлы были установлены научные связи с зарубежными музеями и учеными, организованы музейные выставки в Германии, Норвегии, России и других странах Заслуги академика были высоко оценены государством. Наиля-ханум награждена медалью «За трудовую доблесть», орденами «Шохрат» и «Шараф», а также званием «Заслуженный деятель науки»