Avqustun 29-da AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Azərbaycan tarixinin populyarlaşdırılması və ekskursiyaların təşkili şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Bəxtiyar Sayılovun 65 yaşı tamam olur.
Bəxtiyar Sayılov Salyan şəhərində anadan olmuş, ali təhsilini Azərbaycan Dövlət Universitetinin tarix fakültəsində almışdır. 1979-1981-ci illərdə Salyan rayonunda müəllim işləmiş, 1982-1990-cı illərdə AMEA A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunda müxtəlif elmi vəzifələrdə çalışmışdır. 1984-1986-cı illərdə Moskva şəhərində SSRİ EA-nın Etnoqrafiya İnstitutunda elmi təcrübə keçmişdir. 1989-cu ildə Leninqrad (indiki Sankt-Peterburq) şəhərində dissertasiya müdafiə edərək tarix üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almışdır. B.Sayılov 1991-2004-cü illərdə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyində, Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrində, Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Elmi Mərkəzində müxtəlif vəzifələrdə çalışmışdır.
2006-cı ildən AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində işləyən B.Sayılov muzeyin Heraldika elmi fond şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, şöbə müdiri, Sərgilərin təşkili və elmi nəşrlər şöbəsinin müdiri, Elmi maarifləndirmə və ekskursiyaların təşkili şöbəsinin müdiri vəzifələrində çalışmışdır. Onun yaxından iştirakı və təşkilatçılığı ilə muzeydə bir neçə sərgi, beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfranslar və tədbirlər keçirilmişdir. Son illərdə isə B.Sayılovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan tarixinin populyarlaşdırılması və ekskursiyaların təşkili şöbəsi muzeyə gələn yerli və əcnəbi ziyarətçilərə tariximizin və mədəniyyətimizin tanıdılması istiqamətində uğurlu iş aparır.
B.Sayılov 2010-cu ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunmuşdur.
Muzeyin kollektivi Bəxtiyar müəllimi 65 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, ona can sağlığı, ailə səadəti, işlərində müvəffəqiyyətlər arzulayır!

29 августа исполняется 65 лет заведующему Отделом популяризации истории Азербайджана и организации экскурсий Национального Музея Истории Азербайджана НАНА, д.ф.п.и. Бахтияру Саилову. Бахтияр Саилов родился в Сальяне, высшее образование получил на историческом факультете Азербайджанского Государственного Университета. В 1979–1981 годах преподавал в одной из школ Сальянского района, в 1982-1990 годах работал на различных научных должностях в Институте Истории имени А.Бакиханова НАНА. В 1984–1986 годах прошёл научную стажировку в Институте Этнографии АН СССР в Москве. В 1989 году защитил диссертацию в Ленинграде (ныне Санкт-Петербург) и получил степень доктора философских наук.
В 1991–2004 годах Б.Саилов занимал различные должности в Министерстве Образования Азербайджанской Республики, Вооруженных Силах Азербайджанской Республики и Военно-научном центре Министерства обороны. С 2006 года Б.Саилов занимает различные посты в Национальном Музее Истории Азербайджана НАНА - ведущий научный сотрудник отдела научного фонда Геральдики, а позже, заведующий вышеназванным отделом; заведующий отделом выставок и научных публикаций; заведующий отделом научно-просветительской работы и организации экскурсий.
При его активном участии и организации в музее прошло несколько выставок, Международных и Республиканских научных конференций и мероприятий. В последние годы Отдел популяризации истории Азербайджана и организации экскурсий, которым руководит Б.Саилов, успешно претворяет в жизнь деятельность в сфере ознакомления местных и зарубежных посетителей музея с нашей историей и культурой.
В 2010 году Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Б.Саилов был награжден медалью «Tərəqqi».
Коллектив музея сердечно поздравляет коллегу с 65-летием и желает ему здоровья, семейного счастья и успехов в работе!