21 oktyabr 2022-ci il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Xantı-Mansiysk Muxtar Dairəsi – Yuqranın Geologiya, neft və qaz muzeyinin (Rusiya Federasiyası) birgə layihəsi çərçivəsində məşhur azərbaycanlı geoloq, görkəmli alim, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı Fərman Qurban oğlu Salmanova həsr olunmuş “Azərbaycanlı Prometey - Fərman Salmanov. Sibir neftinin kəşfi” adlı fotosərginin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Neft və Qaz İnstitutunun baş direktoru akademik Fəxrəddin Qədirov, AMEA A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, t.ü.f.d. Cəbi Bəhramov, Filologiya elmləri doktoru, professor Tofiq Məlikli, Fərman Salmanov adına SOCAR-ADNSU Elm və Tədris Mərkəzinin əməkdaşları və tələbələri, Bakı şəhərində yerləşən “Rusiya Evi”nin rəhbəri İrek Zinnurov, SOCAR-ADNSU Elm və Tədris Mərkəzinin əməkdaşları və tələbələri, Fərman Salmanovun ailə üzvləri, muzey əməkdaşları və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Nailə Vəlixanlı sərginin əhəmiyyəti barədə ətraflı çıxış edib. Akademik məşhur azərbaycanlı alim Fərman Salmanovun həyat yolundan və neft kəşfiyyatı sahəsində olan xidmətlərindən danışıb.
Coğrafiya elmləri namizədi İvan Yaşkov çıxışında ilk olaraq Geologiya, neft və qaz muzeyinin direktoru A.V.Pankov adından akademik Nailə Vəlixanlını salamlayıb. Daha sonra həmin muzeyin fondunda qorunan Fərman Salmanova aid materialların mühafizəsi və elmi dövriyyəsi haqqında ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə, həmçinin, akademiklər- İ.Quliyev, F.Qədirov və professor T.Məlikli Fərman Salmanovla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Azərbaycan neftinin tarixi əhəmiyyəti və rolu barədə çıxış edən t.ü.f.d. C.Bəhramov, həmçinin, F.Salmanovun Sibir neftinin tarixinə verdiyi töhvələri də xüsusi vurğuladı.
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində fəaliyyət göstərən Fərman Salmanov adına SOCAR-ADNSU Elm və Tədris Mərkəzi haqqında məlumat verən dosent A.Babayev qeyd edib ki, universitetimizin ən yüksək göstəriciləri olan tələbələrinə “Fərman Salmanov adına təqaüd” təqdim olunur.
Tədbirdə “100 ilin adamları” layihəsi çərçivəsində çəkilmiş “Geoloq Fərman Salmanov” adlı sənədli film də nümayiş olunub (filmin layihə rəhbəri: Fəxrəddin Həsənzadə, filmin müəllifi: Hüseyn Cavadzadə).
Sonda tədbir iştirakçıları fotosərgini ziyarət ediblər.
Qeyd edək ki, sərgidə Qərbi Sibirin Tümen vilayətində nəhəng neft və qaz yataqlarını kəşf etmiş görkəmli alimin həyat və fəaliyyətini əks etdirən 55 unikal foto nümayiş olunub.

21 октября 2022 года в рамках совместного проекта Национального музея истории Азербайджана с Музеем геологии, нефти и газа Бюджетного учреждения Ханты-Мансийского автономного округа-Югры (Российская Федерация) состоялось открытие фотовыставки «Азербайджанский Прометей - Фарман Салманов. Открытие сибирской нефти», посвящённой известному азебайджанскому геологу, выдающемуся учёному, доктору геолого-минералогических наук, члену-корреспонденту Российской Академии Наук, Герою Социалистического Труда Салманову Фарману Гурбан оглы.
В мероприятии принимали участие генеральный директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, заместитель директора по научной работе Ханты-Мансийского Музея геологии, нефти и газа, кандидат географических наук Иван Яшков, вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, генеральный директор Института нефти и газа, академик Фахраддин Гадиров, заместитель директора по научной работе Института Истории имени А. Бакиханова НАНА Джаби Бахрамов, доктор филологических наук, профессор Тофиг Маликли, сотрудники и студенты Научно-образовательного центра имени Фармана Салманова SOCAR-ADNSU, глава «Русского Дома» в Баку Ирек Зиннуров, члены семьи Фармана Салманова, cотрудники музея и представители СМИ.
В вступительной речи академик Наиля Велиханлы рассказала о важности выставки и о жизненном пути известного азербайджанского ученого Фармана Салманова,его заслугах в области нефтеразведки.
Кандидат географических наук Иван Яшков сначала поприветствовал академика Наилю Велиханлы от имени директора Музея геологии, нефти и газа А.В.Панькова. Затем дал подробную информацию о материалах, принадлежащих Фарману Салманову, которые хранятся в фонде этого музея, а также о научных статьях, связанных с деятельностью знаменитого нефтяника.
Академики И. Гулиев, Ф. Гадиров и профессор Т. Маликли поделились своими воспоминаниями о Фармане Салманове.
Говоря об историческом значении и роли азербайджанской нефти, д.ф.п.и. Дж. Бахрамов также особо подчеркнул вклад Ф. Салманова в историю сибирской нефти.
Доцент А.Бабаев, давший информацию о научно-образовательном центре SOCAR- ADNSU им. Фармана Салманова, действующем в Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности, отметил, что «Стипендия Фармана Салманова» вручается студентам нашего университета с самыми высокими показателями.
В завершение выступил глава «Русского Дома» в Баку Ирек Зиннуров, который поблагодарил организаторов фотовыставки, а также пожелал успехов в дальнейшей совместной деятельности.
На мероприятии был показан фильм «Геолог Фарман Салманов», снятый в рамках проекта «Люди столетия» (руководитель проекта Фахреддин Гасанзаде, автор фильма Гусейн Джавадзаде).
В завершение участники мероприятия посетили фотовыставку. На фотовыставке представлены 55 уникальных фото, отражающих жизнь и деятельность видного учёного, открывшего огромные залежи нефти и газа в Тюменской области Западной Сибири.