Muzeydə müxtəlif dövrlərə aid idman kolleksiyaları mühafizə olunur
Hər il martın 5-i ölkəmizdə "Bədən Tərbiyəsi və İdman Günü" kimi qeyd edilir. Azərbaycanda "Bədən Tərbiyəsi və İdman Günü"nün məhz bu gün qeyd olunması təsadüfi deyil. 1995-ci il martın 5-də ulu öndər Heydər Əliyev Bakı İdman Sarayında dünya və Avropa çempionatlarının qalibləri və mükafatçıları ilə görüşüb, İdman Fondunu təsis edib. Bununla da ölkəmizdə bədən tərbiyəsi və idmanın inkişafında yeni strategiyanın təməli qoyulub.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycanın müxtəlif dövrlərinə aid idman kolleksiyaları mühafizə olunur. Azərbaycanın idman tarixində mühüm əhəmiyyət daşıyan eksponatlar ziyarətçilər tərəfindən böyük maraqla izlənilir.
Nümayiş olununan eksponatlar arasında XVI-XVIII əsrlərə aid millər (zorxana alətləri), çovqan oyunu miniatürü, pəhləvan şalvarı və zorxanada idman aləti kimi istifadə olunan bargirlər yer alır. Çovqan yarışlarının Azərbaycanda çox qədimdən məşhur olduğu faktlarla təsdiqlənir. Örənqalada aparılmış arxeoloji qazıntılar zamanı tapılan şirli qab üzərində çovqan oyununun təsvir edildiyi rəsm bu oyunun hələ IX əsrdə Beyləqan şəhərində yayıldığını əyani sübut edir.
Həmçinin qeyd olunmalıdır ki, 2014-cü ildə Azərbaycan Respublikasının əməkdar bədən tərbiyəsi və idman xadimi, Əməkdar məşqçi, güləş üzrə olimpiya kateqoriyalı hakim Şərifov Hicran İbrahim oğlu tərəfindən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə “qızıl fit” ali mükafatı və 2015-ci ildə Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən Bakı 2015 Birinci Avropa Oyunlarında qazanılmış "qızıl medal" hədiyyə olunmuşdur. Həmin eksponatlar Azərbaycan idman tarixinin dəyərli incisi kimi Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində xüsusi mühafizə olunur.
Azərbaycan zəngin idman ənənələrinə malik olan bir dövlətdir. Bu ənənələrin minillik tarixi, enişli-yoxuşlu inkişaf yolu vardır. Bu gün Azərbaycan idmanı özünün ən uca zirvələrinin fəthinə doğru gedir.

Ежегодно 5 марта в нашей стране отмечается как «День физической культуры и спорта». Неслучайно именно в этот день в Азербайджане отмечают «День физической культуры и спорта». 5 марта 1995 года великий лидер Гейдар Алиев встретился с победителями и призерами чемпионатов мира и Европы в Бакинском Дворце спорта и учредил Фонд спорта. Таким образом, была заложена основа новой стратегии развития физической культуры и спорта в нашей стране. В Национальном музее истории Азербайджана хранятся спортивные коллекции разных исторических периодов. Экспонаты, имеющие важное значение в истории спорта в Азербайджане, вызывают у посетителей большой интерес.
Среди представленных экспонатов – деревянные гири «мили», относящиеся к XVI-XVIII векам из зорханы (традиционной городской спортивной арены), миниатюры игры в човган, борцовские штаны и спортивный снаряд баргир. Исторические факты свидетельствуют о широкой популярности игры човган. Рисунок с изображением игры в човган на глазурованной посуде, найденной при археологических раскопках в Оренкале, убедительно доказывает, что эта игра была распространена в городе Бейлаган в IX веке.
Также следует отметить, что в 2014 году заслуженный деятель физической культуры и спорта Азербайджанской Республики, заслуженный тренер, судья олимпийской категории Шарифов Хиджран Ибрагим оглы преподнес в дар Национальному музею истории Азербайджана награду «Золотой свисток», а в 2015 году он подарил Музею золотую медаль, врученную ему Министерством Молодёжи и спорта на Первых европейских играх 2015 года в Баку. Перечисленные экспонаты, входящие в жемчужины истории азербайджанского спорта, находятся на особом хранении в Национальном музее истории Азербайджана.
Азербайджан – страна с богатыми спортивными традициями и сегодня азербайджанский спорт движется к покорению самых высоких вершин.