Muzeydə müxtəlif dövrlərə aid idman kolleksiyaları mühafizə olunur
Hər il martın 5-i ölkəmizdə "Bədən Tərbiyəsi və İdman Günü" kimi qeyd edilir. Azərbaycanda "Bədən Tərbiyəsi və İdman Günü"nün məhz bu gün qeyd olunması təsadüfi deyil. 1995-ci il martın 5-də ulu öndər Heydər Əliyev Bakı İdman Sarayında dünya və Avropa çempionatlarının qalibləri və mükafatçıları ilə görüşüb, İdman Fondunu təsis edib. Bununla da ölkəmizdə bədən tərbiyəsi və idmanın inkişafında yeni strategiyanın təməli qoyulub.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycanın müxtəlif dövrlərinə aid idman kolleksiyaları mühafizə olunur. Azərbaycanın idman tarixində mühüm əhəmiyyət daşıyan eksponatlar ziyarətçilər tərəfindən böyük maraqla izlənilir.
Nümayiş olununan eksponatlar arasında XVI-XVIII əsrlərə aid millər (zorxana alətləri), çovqan oyunu miniatürü, pəhləvan şalvarı və zorxanada idman aləti kimi istifadə olunan bargirlər yer alır. Çovqan yarışlarının Azərbaycanda çox qədimdən məşhur olduğu faktlarla təsdiqlənir. Örənqalada aparılmış arxeoloji qazıntılar zamanı tapılan şirli qab üzərində çovqan oyununun təsvir edildiyi rəsm bu oyunun hələ IX əsrdə Beyləqan şəhərində yayıldığını əyani sübut edir.
Həmçinin qeyd olunmalıdır ki, 2014-cü ildə Azərbaycan Respublikasının əməkdar bədən tərbiyəsi və idman xadimi, Əməkdar məşqçi, güləş üzrə olimpiya kateqoriyalı hakim Şərifov Hicran İbrahim oğlu tərəfindən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə “qızıl fit” ali mükafatı və 2015-ci ildə Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən Bakı 2015 Birinci Avropa Oyunlarında qazanılmış "qızıl medal" hədiyyə olunmuşdur. Həmin eksponatlar Azərbaycan idman tarixinin dəyərli incisi kimi Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində xüsusi mühafizə olunur.
Azərbaycan zəngin idman ənənələrinə malik olan bir dövlətdir. Bu ənənələrin minillik tarixi, enişli-yoxuşlu inkişaf yolu vardır. Bu gün Azərbaycan idmanı özünün ən uca zirvələrinin fəthinə doğru gedir.

Every year, 5 March is celebrated as “Physical Education and Sports Day” in our country. The celebration of “Physical Education and Sports Day” in Azerbaijan exactly on this day is not a coincidence. On 5 March 1995, National Leader Heydar Aliyev met with winners and awardees of the world and European championships in Baku Sports Palace and set up Sports Foundation. Thus, the foundation of a new strategy for the development of physical education and sports has been laid in our country.
Sport collections concerning various periods are preserved in the National Museum of History of Azerbaijan. The exhibits playing a necessary role in Azerbaijani sport history draw the attention of visitors.
There are wooden clubs (mil) (zurkhaneh equipment) of the 16th-18th centuries, miniature of chovgan game, pahlavan trousers and “bargir”, which was used as a sport equipment in zurkhaneh, among demonstrated exhibits. The facts confirm that the chovgan contests were well-known across Azerbaijan long ago. The painting describing the chovgan game depicted on glazed vessel found during archaeological excavations in Orangala visually proves that this game was widespread in the town of Beylagan in the 9th century.
It shoud be also noted that “Golden whistle” higher award was presented by honored figure of physical education and sport of the Republic of Azerbaijan, Honored coach, referee of Olimpic category in wrestling Hijran Sharifov Ibrahim in 2014 and “Gold medal” of Baku 2015 European Games by Ministry of Youth and Sports to the National Museum of History of Azerbaijan in 2015. Those exhibits are preserved as precious gems of Azerbaijani sport history in the National Museum of History of Azerbaijan.
Azerbaijan is a country possessing substantial sport traditions. These traditions have thousand years of history and development path with its ups and downs. Nowadays, Azerbaijani sport is moving towards conquering its highest peaks.