Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycan hərb tarixinə həsr olunmuş yeni kitab təqdimatı keçirilib. Tədbir pandemiya ilə əlaqədar tələbləri nəzərə alaraq məhdud sayda iştirakçı ilə təşkil edilib.
Tədbirdə Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, Elmi ekspozisiya və sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri t.ü.f.d., dosent Səbuhi Əhmədov, hərb tarixçisi Yusif Ağayev və bir sıra qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan S.Əhmədov bildirib: "I Qarabağ müharibəsi iştirakçısı, hərb tarixçisi Yusif Ağayev tərəfindən yazılmış kitab ““Koroğlu” xalq dastanında Azərbaycan xalqının hərb sənəti” (“Военное искусство азербайджанского народа в народном эпосе «Кёроглу»”. Bakı, “Qanun” nəşriyyatı, 2021) adlanır. Kitabın ərsəyə gəlməsində məqsəd “Koroğlu” dastanında hərb tarixinin araşdırılması və tədqiqidir. Kitabın təqdimatının Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində keçirilməsi təsadüfi deyil, belə ki, kitabda fotolar arasında Muzeyin Silahlar və Bayraqlar fondunda qorunan bir sıra eksponatların fotoları da öz əksini tapır. Kitaba ön sözü isə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı qeyd edib. Dastanda verilmiş məlumatlar dövrün yazılı mənbələri, muzey materialları ilə tutuşdurulub, həmçinin tədqiqata geniş elmi ədəbiyyat cəlb edilib"
Daha sonra hərb tarixçisi Yusif Ağayev müəllifi olduğu kitab haqqında əlavə məlumatlar verib. Müəllif qeyd edib ki, təqdim edilən kitabda XVI əsrin sonu - XVII əsrin əvvəllərində yaradılmış dastan əsasında dövrün hərb sənətinin müxtəlif aspektləri araşdırılır. 192 səhifə həcmi olan kitabda dövrün strategiya və taktikası, qoşunların toplanması və təlimi, maddi-texniki təminatı, kəşfiyyatı, yürüş və döyüş düzülüşləri, silahları təhlil olunur. Sonda Y.Ağayev Azərbaycan ordusunun 44 günlük müharibəsindən də söz açdı, ordumuzun qələbə qazanması hərb tariximizin şanlı zəfəridir deyə xüsusi vurğuladı. Müəllif kitabın ərsəyə gəlməsində əməyi keçənlərə (kompüter dizayner Emin Dadaşov, Muzeyin bərpaçı rəssamı Əjdər Qafarov) xüsusi təşəkkürünü bildirdi. Kitabın elmi redaktoru t.ü.f.d., dosent Səbuhi Əhmədov, hərbi məsləhətçisi general-leytenant Talıb Məmmədovdur.

В Национальном Музее Истории Азербайджана НАНА прошла презентация новой книги по военной истории Азербайджана. Мероприятие было организовано с ограниченным количеством участников с учетом требований, связанных с пандемией.
В мероприятии приняли участие директор музея, академик Наиля Велиханлы, заведующий отделом научных экспозиций и выставок, д.ф.п.и, доцент Сабухи Ахмедов, военный историк Юсиф Агаев и ряд гостей.
Открывая мероприятие, С.Ахмедов сказал: Книга «Военное искусство азербайджанского народа в народном эпосе «Кероглу» написана участником Первой Карабахской войны, военным историком Юсифом Агаевым (« Военное искусство азербайджанского народа в народном эпосе «Кероглу». Издательство «Ганун», 2021). Цель издания книги - изучение и исследование военной истории в эпосе «Кероглу». Книга не случайно была представлена в Национальном Музее Истории Азербайджана, ведь в книгу включены фотографии ряда экспонатов, хранящихся в Фонде оружия и флагов музея. Автор предисловия к книге - директор Национального Музея Истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы . Информация, представленная в книге, сравнивалась с письменными источниками того периода, в исследовании использовались музейные материалы, а также обширная научная литература».
Военный историк Юсиф Агаев дал дополнительную информацию о написанной им книге. Автор отметил,что в книге рассматриваются различные аспекты боевых искусств того периода на основе легенды, созданной в конце XVI - начале XVII веков. В книге, состоящей из 192 страниц, анализируются стратегия и тактика того времени, сбор и обучение войск, тыловое обеспечение, разведка, походы и сражения, оружие. В заключение Ю.Агаев рассказал о 44-дневной войне азербайджанской армии, подчеркнув, что победа нашей армии - это славная победа нашей военной истории. Автор выразил особую благодарность тем, кто внес свой вклад в создание книги (компьютерный дизайнер Эмин Дадашев, художник-реставратор Музея Аждар Гафаров).
Научный редактор книги - кандидат технических наук, доцент Сабухи Ахмедов, военный советник - генерал-лейтенант Талиб Мамедов.