Muzeyin Elmi-kütləvi iş və təhsil şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Aprel döyüşlərinə həsr olunmuş "Qarabağ zəfəri ilə nəticələnən Aprel döyüşləri" adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə Vətən uğrunda canından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Muzeyin Elmi-kütləvi iş və təhsil şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi tədbiri giriş sözü ilə açıb. Vətənin azadlığı uğrunda canını fəda edən hərbi qulluqçularımızın əziz xatirəsini hər zaman əziz tutaraq, onların bu mübarizəsini özlərinə nümunə götürməyi tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Muzeyin Vətən müharibəsi fondunun müdiri Şəfa Mövsümov - "Aprel döyüşləri - qələbəyə gedən yolun başlanğıcı", Bakı Dövlət Universitetinin dosenti, t.ü.f.d. Arzu Xəlilzadə - "II Qarabağ müharibəsinin siyasi yekunları" adlı məruzələr ilə çıxış ediblər.
Sonra Aprel döyüşlərinin iştirakçısı, Qarabağ qazisi, hərbi ekspert - polkovnik İslam Əzimov şəxsi döyüş yolu haqqında söhbət açaraq, qəhrəman xalqımızın rəşadətini xüsusi qeyd etdi. Polkovnik gənc nəsil nümayəndələrinə tövsiyələrini təqdim edərək vətənpərvərlik ruhunu aşılamağın vacibliyini söylədi və bu işdə daim şəxsi köməyini əsirgəməyəcəyini bildirdi.
Daha sonra Aprel döyüşlərinin və 44 günlük Vətən müharibəsinin iştirakçısı, Qarabağ qazisi Sadəddin Bayramov, 44 günlük Vətən müharibəsi iştirakçısı, Qarabağ qazisi Tərlan Həsənov, Aprel döyüşləri qazisi, ehtiyatda olan kapitan Elnur Əmirov öz döyüş təəssüratlarını tədbir iştirakçıları ilə bölüşüblər. Çıxışlarında Vətəni hər şeydən çox sevməyin, onun üçün hər qəhrəmanlığa hazır olmağın və vətənimizi hər şeydən üstün tutmağın vacibliyini vurğulayıblar. Qazilərin məruzəsi əsnasında AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Aygün Məmmədova tərəfindən qazilər - Sadəddin Bayramov və Tərlan Həsənovun hərbi fotoları, həyat və döyüş yolu barədə məlumatların təqdim edildiyi elektron prezentasiya təqdim edildi.
Sonda Respublikanın Əməkdar artisti Ramil Qasımovun ifasında "Şəhidim kompozisiyası" nümayiş olunub. Kompozisiya Muzeyə Muzeyin Elmi-kütləvi iş və təhsil şöbəsinin əməkdaşı Nigar Əhmədli tərəfindən təqdim olunub.
Tədbirdə Muzey işçiləri, Aprel döyüşləri və Vətən Müharibəsi qaziləri, Bakı Dövlət Universitetinin və Respublikanın 10-a yaxın ümumi təhsil müəssisələrinin - N.Nərimanov adına 128 saylı tam orta məktəbin, İsmayıllı şəhər 5 saylı tam orta məktəbin, Füzuli rayon 1 saylı tam orta məktəbin, Sumqayıt şəhər 43 saylı tam orta məktəbin, Gəncə şəhəri Şah İsmayıl Xətai adına 13 saylı tam orta məktəbin, Hacıqabul rayon 6 saylı tam orta məktəbin, Zəngilan rayonu 29 saylı tam orta məktəbin, Tovuz rayonu Yusif Sadıqov adına Bozalqanlı kənd tam orta məktəbin, Astara rayon M.F.Axundov adına Pensər kənd 1 saylı tam orta məktəbin, Nərimanov rayonu 177 saylı məktəbin müəllim və şagird kollektivi iştirak edib.

В Музее проведено мероприятие, посвященное апрельским событиям 2016 года
Отделом научно-массовой работы и образования Национального Музея Истории Азербайджана НАНА было организовано мероприятие под названием «Апрельские бои, приведшие к Карабахской победе », посвященное апрельским боям.
На мероприятии минутой молчания почтили память шехидов, погибших за Родину.
Открыла мероприятие вступительной речью заведующая Отделом научно-массовой работы и образования Национального Музея Истории Азербайджана НАНА Фарида Шамси. Она отметила, что наши военнослужащие, отдавшие жизнь за свободу Родины всегда живут в памяти народа и являются примером гордости и героизма.
На мероприятии выступили заведующий Фондом «Отечественной войны» Музея Шафа Мовсумов с докладом на тему «Апрельские бои - начало пути к победе» и доцент Бакинского Государственного Университета, д.ф.п.и. Арзу Халилзаде – на тему«Политические итоги Второй Карабахской войны».
Затем участник апрельских боев, ветеран Карабаха, военный эксперт, полковник Ислам Азимов рассказал о своем личном военном пути, подчеркнув отвагу нашего героического народа. Представляя свои рекомендации подрастающему поколению, полковник подчеркнул важность воспитания духа патриотизма и сказал, что всегда лично будет оказывать помощь в этом вопросе.
Затем участник апрельских боев и 44-дневной Отечественной войны ветеран Карабаха Сададдин Байрамов, участник 44-дневной Отечественной войны, ветеран Карабаха Тарлан Гасанов, Ветеран апрельских боев, капитан запаса Эльнур Амиров поделились с участниками мероприятия боевыми воспоминаниями.
В своих выступлениях они подчеркнули важность любви к Родине, необходимость ставить её превыше всего и быть готовыми к любому героизму. На электронной презентации, сопровождавшей выступления ветеранов, которая была подготовлена старшим научным сотрудником Национального Музея Истории Азербайджана НАНА, д.ф.п.и. Айгюн Мамедовой, были представлены военные фотографии ветеранов Сададдина Байрамова и Тарлана Гасанова, информация об их жизни и боевых действиях.
В завершение была продемонстрирована «Композиция Шехиды» в исполнении Заслуженного артиста Республики Рамиля Гасымова. Запись Композиции в Музей передала Нигяр Ахмедли, сотрудница отдела массовой работы и образования. В мероприятии приняли участие сотрудники музея, ветераны Апрельских боёв и Отечественной войны, представители Бакинского Государственного Университета и преподаватели и учащиеся около 10 общеобразовательных учреждений республики - Средней общеобразовательной школы № 128 им. Н. Нариманова, Исмаиллинской городской общеобразовательной школы № 5, Физулинской районной общеобразовательной школы №1, Сумгайытской городской общеобразовательной школы, Гянджинской городской общеобразовательной школы № 13 им. Шаха Исмаила Хатаи, Гаджигабульской районной общеобразовательной школы №6, Зангеланской районной общеобразовательной школы №29, Бозалганлинской сельской средней школы им. Юсифа Садыгова Товузского района, Пенсарской сельской общеобразовательной школы №1 им. М.Ф.Ахундова Астаринского района, , школа № 177 Наримановского района.