2020-ci ilin 27 sentyabr – 10 noyabr tarixlərində baş vermiş Vətən müharibəsi haqqında işıq üzü görmüş yeni kitabın hazırlanmasında Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin şöbə müdiri, t.ü.f.d., dosent Səbuhi Əhmədov iştirak etmişdir.
“Zəfər salnaməsi” adlanan kitab Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının dəstəyi ilə Azərbaycan, rus, ingilis dillərində hazırlanmışdır. 190 səhifə həcmdə nəfis tərtibatlı kitabda yer almış fotoşəkillərin əksəriyyəti ilk dəfədir ki, dərc olunur. Kitabın üç fəslində (“Ərəfə”, “Vətən müharibəsi”, Qayıdış”) 2 aprel 2016-cı il – 10 dekabr 2020-ci il tarixlərində baş vermiş hərbi-siyasi hadisələr göstərilmişdir.
Qeyd etmək lazımdır ki, kitabda döyüş əməliyyatlarının gedişini nümayiş etdirən xəritə və sxemlər də tərtib edilmişdir.

Сотрудник музея принял участие в подготовке книги об Отечественной войне
Заведующий отделом Национального музея истории Азербайджана, доктор философии по истории, доцент Сабухи Ахмедов участвовал в подготовке новой книги об Отечественной войне, которая проходила с 27 сентября по 10 ноября 2020 года.
Книга «Хроника Победы» подготовлена на азербайджанском, русском и английском языках при поддержке Администрации Президента Азербайджанской Республики. Большинство фотографий, представленных в 190-страничной книге с элегантным оформлением публикуются впервые. В трех главах книги («Накануне», «Отечественная война», «Возвращение») показаны военно-политические события, произошедшие со 2 апреля 2016 года по 10 декабря 2020 года. Следует отметить, что в книге также есть карты и схемы, отражающие ход боевых действий.