Bu gün - 7 oktyabr neft milyonçusu, xeyriyyəçi Hacı Zeynalabidin Tağıyevin vəsaiti hesabına təsis edilmiş Bakı rus-müsəlman qız məktəbinin yaradılmasından 120 il ötür.
XIX əsrin sonu - XX əsrin əvvəllərində yaşamış məşhur mesenat H.Z.Tağıyev təkcə uğurlu sahibkar deyil, həm də görkəmli ictimai xadim idi. H.Z.Tağıyevin savadı və təhsili olmasa da, o, həmişə öz xalqının maariflənməsinə də xüsusi diqqət vermişdir. Həmçinin Tağıyev dəfələrlə Bakı dumasının üzvü seçilərək, şəhərin infrastukturunun inkişafına yönələn bir çox layihələrin hazırlanmasında və həyata keçirilməsində də iştirak etmişdir.
Həmin layihələrdən biri azərbaycanlı qızlar üçün dünyəvi məktəbin yaradılması idi. 1896-cı ildə bu ideyanı Azərbaycan tarixinin ən parlaq şəxsiyyətlərindən biri, xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyev gerçəkləşdirdi.
Nəhayət, H.Z.Tağıyevin təşəbbüsü, min bir əzab-əziyyəti və maliyyə dəstəyi ilə 1898-ci ilin iyununda qız məktəbinin binasının inşasına başlanıldı. Bina Bakının mərkəzi küçəsində - Nikolayevski küçəsində tikilmişdi. Binanın baş memarı polyak əsilli görkəmli memar İosif Qoslavski olmuşdur.
Məktəbin açılışından öncə şagird və pedaqoji personalının formalaşdırılmasına başlanıldı. Əsasən məktəbə 7 yaşından yuxarı (sonralar yaş həddi 8-ə artırıldı) müsəlman qızlar qəbul olunurdu. İlk vaxtlarda 50 şagirdin qəbulu nəzərdə tutulurdu ki, onlardan 20 kasıb qız H.Z. Tağıyevin ianələri hesabına, 30 qız isə öz hesablarına oxuyur və məktəbin pansionunda qalırdılar. Lakin ödənişsiz təhsil almaq istəyənlərin sayı daha çox oldu. Hamilər Şurası H.Z.Tağıyevin təklifi ilə əlavə 13 kasıb qızın qəbul olunmasına qərar verdi. Qız məktəbinin açılışı ərəfəsində pulsuz oxuyan şagirdlərin sayı 35 nəfərədək artdı, cəmi qəbul olunanların sayı isə 58-ə çatdı. Beləliklə, əvvəlcədən nəzərdə tutulan plana rəğmən pulsuz oxuyan şagirdlərin sayı öz hesabına təhsil alanları üstələdi. Şagirdlər Şuşadan, Tiflisdən, Şimali Qafqazdan gəlmişdilər, Bakı sakinlərinin sayı isə az idi.
Nəhayət 7 oktyabr 1901-ci ildə Bakıda Nikolayevski küçəsindəki binada İmperatriçə Aleksandra Fyodorovna adına Bakı rus-müsəlman qız məktəbinin təntənəli açılışı oldu. “Kaspi” qəzeti bu hadisəni belə səciyyələndirdi: “Yeddi oktyabr günü Zaqafqaziyanın müsəlman əhalisinin ən mütərəqqi təbəqəsinin çoxdan arzuladığı qadın təhsili ideyasının nəhayət ki, gerçəkləşdiyi gün kimi yadda qalacaq”
Məktəbin daxili intizam qaydası haqqında qeyd edə bilərik ki, qapalı pansion idi, kişilərin oraya daxil olması qadağan edilmişdi. Şagirdlər forma, yemək, tədris vəsaitləri ilə bütövlüklə H.Z.Tağıyevin hesabına təmin edilirdilər. Ümumi fənlərlə yanaşı məktəbdə əl işi və evdarlıq üzrə təcrübi məşğələlər də keçirilirdi.
Ümumiyyətlə bu məktəb doğrudan da, müsəlman qızlar arasında ilk dünyəvi təhsilin, Azərbaycan xalqına savadlı ana bəxş etməsinin, ilk ziyalı qadın kadrların formalaşdırmasının, habelə Azərbaycanın müsəlman qadın təhsilinin təməlini qoydu.
Qeyd edək ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr, Foto-neqativ materiallar fondlarında qız məktəbinin tədris prosesinin təşkilinə dair əhəmiyyətli materiallar qorunur.
Ətraflı məlumat üçün muzeyin saytının nəşrlər bölməsinə nəzər yetirə bilərsiniz: http://azhistorymuseum.gov.az/az/book/29

Сегодня, 7 октября, исполнилось 120 лет со дня основания Бакинской русско-мусульманской женской школы, основанной на средства нефтяного миллионера, мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева. Известный меценат Г.З. Тагиев, живший в конце XIX - начале XX веков, был не только успешным предпринимателем, но и видным общественным деятелем. Не имея образования, Г.З.Тагиев всегда уделял особое внимание просвещению своего народа. Также Тагиев неоднократно избирался депутатом Бакинской Думы и участвовал в разработке и реализации многих проектов, направленных на развитие инфраструктуры города. Одним из таких проектов стало создание светской школы для азербайджанских девочек. В 1896 году эту идею реализовал один из самых ярких личностей в истории Азербайджана, меценат Гаджи Зейналабдин Тагиев. Наконец, по инициативе Г.З. Тагиева, при его же финансовой поддержке в июне 1898 г. началось строительство женской школы. Здание было построено на одной из центральных улиц Баку – Николаевской.
Главным архитектором здания был выдающийся польский архитектор Иосиф Гославский. Перед открытием школы началось формирование учеников и педагогического коллектива. В школу принимали в основном девочек-мусульманок старше 7 лет (позже возрастной ценз был увеличен до 8). Изначально планировалось принять 50 учениц, из них 20 девочек из бедных семей, которые должны были обучаться на средства Г.З. Тагиева, 30 девочек - за свой счет, и все должны были жить в школе-интернате. Однако количество желающих получить бесплатное образование превысило этот лимит. По предложению Х.З. Тагиева попечительский совет принял решение принять дополнительно ещё 13 девочек из бедных семей. Накануне открытия женской школы количество бесплатных учащихся увеличилось до 35, общее количество поступивших достигло 58. Таким образом, несмотря на намеченный план, количество учениц, обучающихся бесплатно, превысило количество учениц, обучающихся за свой счет. Ученицы приехали из Шуши, Тифлиса, с Северного Кавказа. Из Баку учениц было меньше.
Наконец, 7 октября 1901 года в здании на Николаевской улице в Баку открылась Бакинская русско-мусульманская женская школа имени императрицы Александры Федоровны. Газета «Каспи» так осветила это событие: «7 октября запомнится как день, когда идея женского образования, о которой давно мечтала самая прогрессивная часть мусульманского населения Закавказья, наконец, осуществилась». Что касается внутренней дисциплины в школе, то можно сказать, что это был закрытый пансионат, куда вход для мужчин был запрещён. Обеспечение учащихся формой, питанием, учебными пособиями полностью осууществлялось за счёт средств Г.З. Тагиева. Помимо общеобразовательных предметов в школе проводились практические занятия по рукоделию и ведению домашнего хозяйства. В целом, эта школа действительно положила начало первому светскому образованию среди мусульманских девушек, дав азербайджанскому народу образованную мать, формирование первых интеллигентных женских кадров в Азербайджане.
Отметим, что в Фонде документальных источников, Фонде фотонегативных материалов Национального Музея Истории Азербайджана НАНА хранятся важные материалы по организации учебного процесса в женской школе.