AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Elmi Şurasının qərarı ilə muzeyin kolleksiyası əsasında “Müslüm Maqomayev” adlı yeni kataloq (Bakı, “Təhsil”, 2021, 104 səh.) işıq üzü görüb.
Tərtibçilər: muzeyin baş direktoru,akademik Nailə Vəlixanlı, muzeyin Hədiyyələr və Xatirə Əşyaları fondunun müdiri Rəna Səfərova.
Təqdim olunan kataloq AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi tərəfindən dahi bəstəkar Müslüm Maqomayevin xatirəsinə bir töhfə kimi hazırlanmışdır. Kataloq iki əsas bölmədən- “Bəstəkarın həyat yolu” və “Bəstəkarın yaradıcılığı”ndan ibarətdir. Birinci bölmədə Müslüm Maqomayevin ailəsi, təhsili, pedaqoji fəaliyyəti, professional opera orkestrində solist-skripkaçı kimi çıxış etməsi, həmin orkestrin 25 il ərzində dirijoru olması, böyük təşkilatçılıq təcrübəsi və yüksək qabiliyyəti sayəsində opera kollektivin fəaliyyətinə rəhbərlik etməsi fotoşəkillər və sənədlər vasitəsilə işıqlandırılır. M.Maqomayevin muzeydə mühafizə olunan 14 ədəd şəxsi əşyası da kataloqun birinci bölməsinə daxil edilmişdir.
“Bəstəkarın yaradıcılığı” bölməsində oxucu M.Maqomayevin səhnə əsərləri olan “Şah İsmayıl” və “Nərgiz” operaları, simfonik və vokal əsərləri ilə tanış olur. Həmçinin bəstəkarın kinofilm və dram əsərlərinin musiqi tərtibatçısı olması fotoşəkillər, afişalar, proqramlar və qəzet məqalələri vasitəsilə məlumatlandırılır.
Kataloqda muzeyin Hədiyyələr və Xatirə Əşyaları, Sənədli Mənbələr və Foto-neqativ Materialları fondlarında qorunan M.Maqomayevlə əlaqədar 201 ədəd eksponat haqqında ətraflı məlumat verilir. Kataloq tərtib olunarkən əsərlərin yazılma tarixi əsas prinsip kimi qəbul edilmiş, eksponatların təsviri xronoloji qayda üzrə düzülmüş və müvafiq fondun inventar nömrəsi göstərilmişdir.

По решению Ученого совета Национального музея истории Азербайджана НАНА на основе коллекции музея издан каталог «Муслим Магомаев» (Баку, «Просвещение», 2021 г., 104 стр.).
Составители: академик Наиля Велиханлы и заведующая Фондом подарков и памятных вещей музея Рена Сафарова.
Представленный каталог подготовлен Национальным музеем истории Азербайджана НАНА в память о великом композиторе Муслиме Магомаеве. Каталог состоит из двух основных частей – «Жизненный путь композитора» и «Творчество композитора».
В первой части посредством фотографий и документов представлена информация о семье, образовании, педагогической деятельности Муслима Магомаева, о его выступлении в качестве солиста-скрипача в профессиональном оперном оркестре, о дирижёрской деятельности в этом оркестре в течение 25 лет, о его большом организаторском опыте и умении руководить оперной труппой. 14 личных вещей композитора, хранящихся в музее, также представлены в первом разделе каталога.
В разделе «Творчество композитора» читатель знакомится со сценическими произведениями «Шах Исмаил» и «Наргиз», с симфоническими и вокальными произведениями М.Магомаева. Фотографии, афиши, программы и газетные статьи сообщают о музыкальном оформлении композитором фильмов и спектаклей.
В каталоге дана подробная информация о 201 экспонате, касающихся непосредственно М.Магомаева и хранящихся в Фонде подарков и памятных вещей, Фонде документальных источников и Фонде фотонегативных материалов музея. При составлении каталога дата написания произведений была принята как основной принцип, описания экспонатов расположены в хронологическом порядке и указаны инвентарные номера соответствующего фонда.