Muzey əməkdaşları beynəlxalq forumda iştirak ediblər
8 fevral 2022-ci il tarixində Rusiya Federasiyasının Xantı-Mansiysk şəhərində Geologiya, Neft və Qaz Muzeyinin təşkilatçılığı ilə  “Neft və qaz: irsin qorunmasında effektiv tərəfdaşlıq”  adlı Ümumrusiya Forumu keçirilmişdir. Forumun əsas məqsədi sənaye irsinin qorunmasına və mədəni, sosial-iqtisadi resurs kimi bu irsin dəyərinin formalaşmasına yönəlmiş layihələrin yaradılmasına kömək etməkdir.
Həm canlı, həm də onlayn formatda keçirilmiş forumda AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin icraçı direktoru t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov və muzeyin baş mühafizi t.ü.f.d., dosent Məhfuzə Zeynalova iştirak ediblər. Həmçinin Forumda Rusiya Federasiyası regional hakimiyyət orqanları, neft-qaz şirkətləri, muzeyləri, ali məktəbləri, Rusiya Elmlər Akademiyasının müəssisələri və ictimai təşkilatlarının nümayəndələri də çıxış ediblər.
Muzeyin icraçı direktoru F.Cabbarov salamlama nitqində tədbirin təşkilatçılarına dəvət üçün öz minnətdarlığını bildirdi. Daha sonra Geologiya, Neft və Qaz Muzeyinin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi ilə birgə əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirdiyini qeyd etdi. Həmçinin  yaxın gələcəkdə bu əməkdaşlıq çərçivəsində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində görkəmli Azərbaycan və Rusiya geoloqu, Sibir neft və qaz yataqlarını kəşf etmiş Fərman Salmanova həsr olunacaq “Fərman Salmanov. Neft-qaz kəşflərinin salnaməsi («Фарман Салманов. Хроника нефтегазовых открытий»)” adlı sərginin keçiriləcəyini də bildirdi. F.Cabbarov Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində neft tarixi ilə bağlı zəngin kolleksiyanın qorunduğunu da xüsusi vurğuladı. Sonda F.Cabbarov Forumun işinə uğurlar arzuladı.
Daha sonra  t.ü.f.d. M.Zeynalova “Azərbaycanın mədəni irsinin öyrənilməsi və qorunması  əsasında beynəlxalq layihələrin həyata keçirilməsi və təcrübəsi (neft sahibkarı və mesenat H.Z.Tağıyevin nümunəsində)” adlı məruzə ilə çıxış etdi. M.Zeynalova foto-slayd ilə müşayiət olunan məruzəsində mesenat-sahibkar H.Z.Tağıyevin həyat və fəaliyyətinin Azərbaycanın təhsili və mədəniyyəti sahəsində rolu haqqında ətraflı danışdı və bildirdi ki, Tağıyev həm də Bakı neftini Xəzər dənizi və Qafqaz dəmir yolu vasitəsilə ixrac edən ən böyük sahibkarlardan idi. M.Zeynalova Tağıyevin maarifçilik fəaliyyətini də vurğuladı. Qeyd etdi ki, neft sahəsindən əlavə ümumiyyətlə, H.Z.Tağıyevin maarifçilik və xeyriyyəçilik fəaliyyəti bir-biri ilə sıx bağlı idi və təkcə Bakı ilə məhdudlaşmırdı. O, Yelizavetpolda (Gəncədə), Şamaxıda, Naxçıvanda, Tiflisdə, Dərbənddə, İrəvanda, eləcə də Rusiyanın digər bölgələrində məktəblərin saxlanılması üçün vəsait sərf edirdi. M.Zeynalovanın məruzəsi böyük marağa səbəb oldu və tədbir iştirakçıları tərəfindən verilmiş suallar ətraflı cavablandırıldı.
Forum çərçivəsində  “Neft Atlası. Rusiyanın neft və qaz tarixinə dair oçerklər” adlı kitabın da təqdimatı oldu. Həmçinin onlayn formatda təqdim olunan “İntellekt mərkəzi” interaktiv muzey məkanının açılışını da  tədbir iştirakçıları maraqla izləyiblər.

Сотрудники музея приняли участие на международном форуме «Нефть и газ: эффективное партнёрство в сохранении наследия»
8 февраля 2022 года в городе Ханты-Мансийск в онлайн-формате состоялся всероссийский форум «Нефть и газ: эффективное партнёрство в сохранении наследия», организатором которого является Бюджетное Учреждение Ханты-Мансийского Автономного округа-Югры – Музей геологии, нефти и газа.
Цель форума: содействие созданию проектов, направленных на сохранение индустриального наследия России и формирование ценности индустриального наследия, как культурного и социально-экономического ресурса.
В форуме приняли участие представители региональной власти, нефтегазовых компаний, государственных и муниципальных музеев, университетов, учреждений Российской Академии наук, общественных организаций.
На форуме выступили исполнительный директор Национального музея истории Азербайджана, д.ф.п.и., доцент Фархад Джаббаров и заведующая Отделом научного учета и классификации фондов-главный хранитель Национального музея истории Азербайджана Зейналова Махфуза.
Приветствуя участников форума, Ф. Джаббаров рассказал о том, что между сторонами было достигнуто предварительное соглашение о проведении совместных проектов – проведении в Национальном музее истории Азербайджана со стороны Музея геологии, нефти и газа выставки, посвящённой памяти крупному организатору открытий нефтегазовых месторождений в Сибири, выдающемуся ученому и государственному и общественному деятелю Фарману  Салманову, а также о проведении  выставки нашим музеем в Музее геологии, нефти и газа. Он также отметил, что НМИА располагает богатой коллекцией по истории нефти и такие совместные проекты могут дать положительный результат, что окажется вкладом в ту тему, которая будет обсуждаться на форуме – сохранение индустриального наследия.
Затем с докладом на тему «Опыт реализации международных проектов на основе изучения и сохранения культурного наследия Азербайджана (на примере нефтепромышленника и мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева)» выступила М.Зейналова. Она подробно рассказала о жизни и деятельности мецената-предпринимателя Г.З. Тагиева, о его роли в сфере образования и культуры Азербайджана и отметила, что Г.З.Тагиев также был одним из крупнейших предпринимателей, экспортировавших бакинскую нефть через Каспийское море и Кавказскую железную дорогу. М.Зейналова также подчеркнула активную деятельность Тагиева в области просвещения. Она отметила, что помимо нефтяного сектора в целом просветительская и благотворительная деятельность Г.З. Тагиева были тесно связаны между собой, и эта деятельность простиралась далеко за пределы Баку. Он оплачивал содержание школ в Елизаветполе (Гяндже), Шемахе, Нахчыване, Тбилиси, Дербенте, Иреване, а также в других регионах Российской империи.
Выступление М. Зейналовой вызвало большой интерес у участников форума, которые получили подробные ответы на интересующие их вопросы. На форуме было презентовано издание «Атлас нефти. Очерки нефтегазовой истории России», а также состоялось открытие интерактивного музейного пространства «Интеллект-центр».