Beynəlxalq elmi-mədəni əməkdaşlıq çərçivəsində akademik Yusif Məmmədəliyevə həsr olunmuş sərgi keçirilib
Xantı-Mansiysk Muxtar Dairəsi – Yuqranın Geologiya, Neft və Qaz Muzeyində Azərbaycan xalqının görkəmli neft-kimyaçı alimi, akademik, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Yusif Məmmədəliyevin anadan olmasının 120 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq sərginin açılış mərasimi keçirilib. Sərgi Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin təşəbbüsü və koordinatorluğu ilə, Rusiya Federasiyasının Geologiya, Neft və Qaz Muzeyi (Xantı-Mansiysk),Y.H. Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu, Akademik Y.H. Məmmədəliyevin Memorial Ev-Muzeyi (Bakı) və Ordubadda yerləşən Ev-Muzeyi ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilib.
Sərginin uğurla təşkili məqsədilə muzeylər və elmi institutlarla əvvəlcədən danışıqlar aparılıb, əməkdaşlıq üzrə razılaşmalar əldə edilib və təşkilati işlər koordinasiya olunub. Nəticə etibarilə, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin arxiv və fond materialları əsasında sərgi üçün seçilmiş 50 ədəd eksponat və sənəd nümunəsi qarşı tərəfə təqdim olunub. Eyni zamanda, Azərbaycan və rus dillərində nəşr olunacaq sərgi kataloqu üçün məlumatlar hazırlanaraq tərəfdaşlara göndərilib.
Sərginin açılış mərasimində muzeyin Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiyyətlə iş şöbəsinin böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fuad Ağayev iştirak edib. Ezamiyyə çərçivəsində F.Ağayev 3 gün ərzində sərgidə nümayiş olunan materiallar üzrə ətraflı şərhlərlə çıxış edib,  tədbirdə iştirak edən qonaqlara Yusif Məmmədəliyevin elmi fəaliyyəti, neft-kimya sənayesinə verdiyi töhfələr və onun Azərbaycanın elmi tarixində tutduğu yer haqqında geniş məlumat verib.
Sərginin yüksək peşəkarlıqla təşkil olunması və ictimai əhəmiyyəti Geologiya, Neft və Qaz Muzeyinin rəhbərliyi tərəfindən xüsusi qeyd olunub. Sərgidən bir neçə gün sonra həmin muzeyin direktoru A.V. Pankov tərəfindən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlıya və muzeyin Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiətlə iş şöbəsinin müvafiq əməkdaşlarına təşəkkür məktubu ünvanlanıb. Məktubda sərgi layihəsinin həyata keçirilməsində göstərilən təşəbbüskarlıq, elmi əsaslı yanaşma və təşkilati peşəkarlıq yüksək dəyərləndirilib.
Bu beynəlxalq layihə hər iki ölkənin muzeyləri arasında elmi-mədəni əlaqələrin inkişafına və ortaq irsin qorunmasına xidmət etməklə yanaşı, Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin dünya miqyasında tanıdılması baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

В рамках международного научного-культурного сотрудничества прошла выставка, посвященная академику Юсифу Мамедалиеву
В Музее геологии, нефти и газа Ханты-Мансийского автономного округа – Югры состоялась торжественная церемония открытия международной выставки, посвященной 120-летию со дня рождения выдающегося азербайджанского народного ученого-нефтехимика, академика, Героя Социалистического Труда, доктора геолого-минералогических наук, члена-корреспондента АН Азербайджанской ССР Юсифа Мамедалиева. Выставка организована по инициативе и при координации Национального музея истории Азербайджана совместно с Музеем геологии, нефти и газа Российской Федерации (г. Ханты-Мансийск), Институтом нефтехимических процессов им. Ю.Г. Мамедалиева, Мемориальным домом-музеем академика Ю.Г. Мамедалиева (г. Баку) и Домом-музеем, расположенным в Ордубаде.
Для успешной организации выставки были проведены предварительные переговоры с музеями и научными учреждениями, достигнуты соглашения о сотрудничестве, координировалась организационная работа. В результате партнёрам были переданы 50 экспонатов и документов, отобранных для выставки на основе архивных и фондовых материалов Национального музея истории Азербайджана. Параллельно была подготовлена и отправлена информация для каталога выставки, который будет издан на азербайджанском и русском языках.
На церемонии открытия выставки присутствовал старший научный сотрудник Отдела международных связей и работы с общественностью музея, д.ф.п.и. Фуад Агаев. В рамках командировки, на протяжении 3-х дней, Ф. Агаев давал посетителям подробную информацию о материалах, представленных на выставке и о научной деятельности Юсифа Мамедалиева, его вкладе в нефтехимическую промышленность и его месте в научной истории Азербайджана.
Высокопрофессиональная организация и общественная значимость выставки были особо отмечены руководством Музея геологии, нефти и газа. Через несколько дней после выставки директор данного музея А.В.Панков направил благодарственное письмо директору Национального музея истории Азербайджана академику Наиле Велиханлы и сотрудникам Отдела международных связей и работы с общественностью музея за взаимное сотрудничество. В письме высоко оценены инициатива, научно обоснованный подход и организаторский профессионализм, проявленные при реализации выставочного проекта.
Этот международный проект способствует не только развитию научных и культурных связей между музеями обеих стран и сохранению их общего наследия, а также имеет большое значение с точки зрения популяризации выдающихся деятелей Азербайджана в мировом масштабе.