22 fevral 2022-ci il tarixində AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Xocalı faciəsi - milli varlığımıza vurulan zərbə” adlı elmi-praktiki seminar keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra tədbir iştirakçıları ölkəmizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan soydaşlarımızın xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Seminar elmi məruzələr və xatirə çıxışları olmaqla 2 hissəyə bölünmüşdü.
Tədbiri giriş sözü ilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin icraçı direktoru, t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov açaraq, Xocalı faciəsi barədə məlumat verib və bu qətliamın Azərbaycan xalqının yaddaşında həkk olunduğunu qeyd edib. F.Cabbarov Xocalı həqiqətininin dünyada tanınması və bu faciənin xalqımıza qarşı soyqırımı aktı kimi tanınması üçün Azərbaycan dövlətinin bütün zəruri addımları atdığını vurğuladı. Bu faciənin yalnız Azərbaycan xalqına qarşı deyil, insanlığa, humanizmə qarşı törədilən cinayət olduğunu vurğuladı. Həmçinin F.Cabbarov bildirdi ki, tədbirdə iştirak edən Xocalı faciəsinin canlı şahidlərinin dilindən bu ağır faciəni eşitmək hamımız üçün çox vacibdir.
Sonra Xocalı Təhsil İdarəsinin sabiq müdiri, Xocalını son olaraq tərk edənlərdən biri - Şükürov Murad Əliş oğlu 30 il öncəki qanlı hadisələrlə bağlı acı xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşdü. Çıxışının sonunda Murad Şükürov Xocalı ilə bağlı şəxsi əşyalarını Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə təhvil verdi və qeyd etdi ki, bu gün xocalılar ölkəmizin müxtəlif bölgələrində məskunlaşıblar, amma hər birimizin məqsədi, arzusu doğma, azad torpaqlarımıza, Xocalıya qayıtmaqdır.
Daha sonra Muzeyin Arxeologiya Elmi Fond şöbəsinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d Laçın Mustafayev “Xocalı abidələri bəşəriyyətin maddi-mədəni irsidir” adlı məruzəsində soyqırım faktının tək Azərbaycan mədəni-tarixi irsinə deyil, bəşəriyyətə vurulan bir zərbə olduğu diqqətə çatdırdı.
L.Mustafayevin çıxışından sonra Rusiya Federasiyasındakı Azərbaycan diasporası tərəfindən “Xocalını unutmayaq!” adlı videoçarx nümayiş edildi. Videoçarx izləndikdən sonra muzeyin “Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi” şöbəsinin elmi işçisi Musayeva Ləman “Xocalı dəhşətləri – Bəşəriyyətin mental sağlığına vurulan növbəti zərbə” adlı məruzəsi ilə foto-slaydla çıxış etdi.
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Tarix fakültəsinin II kurs magistr tələbəsi Aytac Rəhimova “Xocalı - gənclərin gözü ilə” adlı məruzəsində yeni fikirlər irəli sürdü. Elmi çıxışlardan sonra Xocalı haqqında “Müharibə uşaqları” filminin nümayişi oldu. Xatirə çıxışlarında sambo idman növü üzrə beynəlxalq dərəcəli idman ustası, “Qladiator” idman klubunun prezidenti Məmmədov Azad Əsgər oğlu, Milli Qəhrəman Tofiq Hüseynovun oğlu, Xocalı faciəsində hər 2 valideynini itirmiş 25 uşaqdan biri - Xocalı İcra Hakimiyyətinin Hüquq şöbəsinin müdiri Hüseynov Murad, “Müharibə uşaqları” filminin operatoru Nizami Abbas (“Xocalı və xocalıları əsirlikdən xilas etmiş Allahverdi Bağırov haqqında xatirələri”), II Dünya Müharibəsi zamanı bir çox yəhudi ailəsini faşist qırğınından xilas edən və alman generalını əsir alan zabit Həmzə Sadıqovun oğlu Firdovsi Sadıqov (“İnsanlığın xilasına imza atmış azərbaycanlılar: Həmzə Sadıqov və Allahverdi Bağırov”; F.Sadıqov muzeyə atasının şəxsi materiallarını təqdim edib) iştirak ediblər. Sonda ADPU-nun Tarix fakültəsinin II kurs tələbəsi, Tələbə Gənclər Təşkilatının sədr müavini - Təhmasib İmaməliyev və həmin universitetin tələbəsi Mətanət Əliyeva (“Xocalı” şeiri) çıxış etdilər.
Tədbirin sonunda Seminar iştirakçıları muzey əməkdaşları ilə birgə Xocalı soyqırımı abidəsini ziyarət ediblər.
Azərbaycan tarixinin faciəvi səhifələrindən olan Xocalı qurbanlarının xatirəsi daim qəlblərdə yaşayacaq.

22 февраля 2022 года состоялся научно-практический семинар «Ходжалинская трагедия – удар по нашему национальному самосознанию», организованный Национальным музеем истории Азербайджана и Азербайджанским Государственным Педагогическим Университетом.
После исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики участники почтили минутой молчания память наших соотечественников, погибших за свободу и территориальную целостность нашей страны.
Семинар был разделен на 2 части – научные доклады и памятные речи.
Открывая мероприятие, исполнительный директор Национального музея истории Азербайджана, д.ф.п.и., доцент Фархад Джаббаров рассказал о Ходжалинской трагедии и отметил, что эта резня запечатлелась в памяти азербайджанского народа. Джаббаров подчеркнул, что Азербайджанское государство предприняло все необходимые шаги для признания в мире правды о Ходжалы и признания этой трагедии актом геноцида против нашего народа. Он подчеркнул, что эта трагедия является преступлением, совершенным не только против азербайджанского народа, но и против человечества. Джаббаров также сказал, что всем нам очень важно услышать об этой трагедии от живых свидетелей Ходжалинской трагедии, присутствующих на этом мероприятии.
Затем своими горькими воспоминаниями о кровавых событиях 30-летней давности с участниками мероприятия поделился один из последних покинувших Ходжалы жителей, бывший начальник Ходжалинского управления образования Шукюров Мурад Алиш оглы. В завершение выступления Мурад Шукюров передал свои личные вещи, связанные с Ходжалы, Национальному музею истории Азербайджана и отметил, что сегодня ходжалинцы расселились в разных регионах страны, но цель каждого из них – вернуться в родные Ходжалы.
Старший научный сотрудник научно- фондового отдела музея Лачын Мустафаев в своем докладе «Ходжалинские памятники являются материальным и культурным наследием человечества» отметил, что геноцид нанес удар не только по культурно-историческому наследию Азербайджана, но и по всему человечеству.
После выступления Л.Мустафаева был продемонстрирован снятый азербайджанской диаспорой в Российской Федерации видеоролик «Не забудем Ходжалы!». После просмотра ролика научный сотрудник Отдела научных исследований и презентации истории Азербайджана музея Ляман Мусаева, представив фото-слайд, выступила с докладом под названием «Ходжалинские ужасы – еще один удар по ментальному здоровью человечества».
Студентка второго курса магистратуры исторического факультета Азербайджанского Государственного Педагогического Университета Айтадж Рагимова в своем докладе «Ходжалы – глазами молодежи» выдвинула новые идеи. После научных выступлений был показан фильм о Ходжалы «Дети войны».
На мероприятии выступили мастер спорта международного класса по самбо, Президент спортивного клуба «Гладиатор» Мамедов Азад Аскер оглы, сын Национального Героя Тофика Гусейнова, один из 25-и детей, потерявших в Ходжалинской трагедии обоих родителей, начальник юридического отдела Исполнительной Власти Ходжалы Гусейнов Мурад, оператор фильма «Дети войны» («Ходжалы и воспоминания об Аллахверди Багирове, спасшем из плена ходжалинцев») Низами Аббас, Фирдовси Садыгов, сын Хамзы Садыгова, офицера, спасшего несколько еврейских семей от нацистской расправы и взявшего в плен немецкого генерала во время Второй мировой войны («Азербайджанцы, подписавшие спасение человечества: Хамза Садыгов и Аллахверди Багиров»; Ф. Садыгов подарил музею личные материалы отца), студент второго курса исторического факультета Азербайджанского государственного педагогического университета, заместитель председателя студенческой молодежной организации Тахмасиб Имамалиев и студентка Азербайджанского государственного педагогического университета Матанат Алиева (поэма «Ходжалы»).
В тот же день участники семинара вместе с сотрудниками музея посетили памятник Ходжалинскому геноциду. Память о жертвах Ходжалы, одна из трагических страниц истории Азербайджана, всегда будет жить в наших сердцах.