Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Müasir arxeoloji tədqiqatlar: qabaqcıl texnologiyalar və perspektivlər” adlı elmi seminar təşkil edilib. Seminar muzeyin Arxeologiya elmi fond şöbəsi və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Ümumi tarix və tarixin tədrisi texnologiyası kafedrası tərəfindən təşkil olunub. Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin əməkdaşı və ADPU-nun müəllimi, t.ü.f.d. Laçın Mustafayev açdı. L.Mustafayev beynəlxalq əməkdaşlığa və arxeoloji tədqiqatlara həsr olunmuş tədbirin əhəmiyyətindən danışdı.
Elmi tədbir Almaniyanın Julius-Maximilians adına Würzburg Universitetinin Qədim Yaxın Şərq Arxeologiyası departamentinin əməkdaşı Prof. Dr. Martin Qruberin “On point Clouds, Real Time Kinematic and Structure from Motion in Archaeology (or the day the drawing pensil died)” adlı mühazirəsi ilə davam etdi (məruzəni tərcümə edən: muzeyin əməkdaşı Ayşən Hüseynova). Almaniyalı mütəxəssis öz çıxışında arxeoloji kəşfiyyat və qazıntı prosesində istifadə olunan müasir texnologiyalar və tədqiqat üsulları, eləcə də ən son proqram təminatı haqqında geniş məlumat verib. Bu seminarda muzey əməkdaşlarının, eləcə də ADPU-nun tələbə və magistrantların sualları mühazirəçi tərəfindən ətraflı cavablandırıldı.
Daha sonra Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının, Arxeologiya Elmi Fond şöbəsinin müdiri t.ü.f.d., dosent Nasir Quluzadənin və ADPU-nun Ümumi tarix və TTT kafedrasının müdiri t.e.d., dosent Sevinc Əliyevanın çıxışları dinlənildi. Çıxışlarda qabaqcıl texnologiyaların Azərbaycan arxeologiyasında tətbiqinin əhəmiyyəti, maddi irsimizin beynəlxalq əməkdaşılıq çərçivəsində öyrənilməsinin zəruriliyi vurğulandı.

В Национальном музее истории Азербайджана организован научный семинар на тему «Современные археологические исследования: передовые технологии и перспективы». Семинар был организован Научно-фондовым отделом археологии музея и кафедрой всеобщей истории и технологии преподавания истории Азербайджанского Государственного Педагогического Университета. Мероприятие открыл сотрудник музея и преподаватель АГПУ, д.ф.п.и. Лачын Мустафаев. Л.Мустафаев рассказал о важности мероприятия, посвященного международному сотрудничеству и археологическим исследованиям.
На семинаре выступил сотрудник кафедры древней ближневосточной археологии Вюрцбургского Университета (Würzburg) имени Юлиуса-Максимилиана в Германии Проф. Др. Мартин Грубер с докладом на тему “On point Clouds, Real Time Kinematic and Structure from Motion in Archaeology (or the day the drawing pensil died)” (переводчик – сотрудник музея Айшан Гусейнова). В своем выступлении немецкий эксперт подробно рассказал о современных технологиях и методах исследования, применяемых при археологических изысканиях и раскопках, а также о новейшем программном обеспечении. На семинаре учёный подробно ответил на вопросы сотрудников музея, а также студентов и магистров АГПУ.
Затем выступили Генеральный директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, заведующий Научно-фондовым отделом археологии, д.ф.п.и., доцент Насир Гулузаде и заведующая кафедрой Всеобщей истории и ТПИ (технология преподавания истории) АГПУ, д.и.н., доцент Севиндж Алиева. В выступлениях были подчёркнуты важность применения передовых технологий в азербайджанской археологии, необходимость изучения нашего материального наследия в рамках международного сотрудничества.