Xəzər Universitetinin tələbələri muzeydə orta əsrlərə aid silahlarımızla əyani tanış olublar
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində mütəmadi olaraq dərs ilində tədris edilən fənlərlə əlaqədar ekskursiya və mühazirələr təşkil edilir.
Növbəti belə görüş Xəzər Universitetinin Tarix və Arxeologiya departamentinin kordinatoru Orxan Zamanovun  təşkilatçılığı və təşəbbüsü ilə keçirilib. Həmin universitetin Humanitar, Təhsil və Sosial elmlər fakültəsinin tarix müəllimliyi ixtisası üzrə təhsil alan ikinci il (kurs) tələbələri muzeydə orta əsrlərə aid silahlarımızla əyani şəkildə tanış olublar.
Muzeyin Elmi Ekspozisiya və Sərgilərin Təşkili şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent S.Əhmədov təqdimat zamanı ənənəvi mühazirədən fərqli olaraq tələbələrə Azərbaycanın orta əsr silahları və hərb işi mövzusunda ekskurs-dərs keçib. Dərsdə silahlar maddi və mənəvi aspektdən şərh olunub. Tələbələrin müxtəlif səpkili sualları ətraflı cavablandırılıb və mövzu ətrafında müzakirələr davam edib.
Sonda universitetin əməkdaşı O.Zamanov qeyd edib ki, tələbələrin muzeyi ziyarət etməsində əsas məqsəd orta əsr hərb sənəti, Azərbaycan silahları üzrə aparıcı mütəxəsis olan Səbuhi Əhmədovun mühazirəsini dinləmək və muzeydə qorunan eksponatlar - dövrün bəzi silahları ilə (zirehli geyim, müxtəlif dəbilqələr, xəncərlər, qılınclar, ox ucluqları və s.) əyani tanış olmaq idi.

Студенты университета «Хазар» ознакомились с историческим оружием средневековья в Музее
Национальный музей истории Азербайджана регулярно организует экскурсии и лекции по предметам, преподаваемым в течение учебного года.
Очередную такую встречу организовал координатор кафедры истории и археологии Университета «Хазар» Орхан Заманов. Студенты второго курса факультета гуманитарно-педагогических и социальных наук указанного вуза по специальности «преподаватель истории», ознакомились в музее с нашим средневековым историческим оружием.
В ходе презентации заведующий Отделом научной экспозиции и организации выставок, д.ф.п.и., доцент Сабухи Ахмедов в отличие от традиционной лекции, провел для студентов урок-экскурсию по средневековому оружию и военному делу в Азербайджане. На уроке образцы оружия были рассмотрены с материальной и моральной точек зрения. Были даны подробные ответы на различные вопросы студентов, и на данную тему продолжилось обсуждение.
В заключении сотрудник университета О.Заманов отметил, что основной целью визита студентов в музей было услышать лекцию ведущего специалиста по средневековым боевым искусствам Азербайджана Сабухи Ахмедова, а также визуально ознакомиться с образцами оружия того периода (доспехи, шлемы, кинжалы, мечи, наконечники стрел и т. д.), которые хранятся в музее.