18 aprel- Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər Gününə həsr olunmuş elmi seminar keçirilib
Hər il aprelin 18-i dünyada Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər Günü kimi qeyd olunur. Bu əlamətdar gün Tarixi Yerlər və Abidələrin Mühafizəsi Şurasının (İCOMOS) təklifi ilə UNESCO tərəfindən 1983-cü ildə təsis olunub.
AMEA Rəyasət Heyəti İşlər İdarəsinin dəstəyi və AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğunun birgə təşkilatçılığı ilə 18 aprel 2022-ci il tarixində Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər Gününə həsr olunmuş “Qayalara həkk olan tarix: qədim abidəmizin ilk insan izləri” adlı elmi seminar keçirilmişdir.
Seminar Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğunun direktoru Vüqar İsayevin və AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri k.ü.f.d Elmir Babayevin açılış nitqi ilə başladı.
Daha sonra Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Aslan Qasımov - "Beynəlxalq abidələr günü", Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğunun Qoruğun İnkişafı və İnnovasiya şöbəsinin müdiri Şəbnəm Yusifova - "Qobustan abidələri UNESCO-nun Dünya Mədəni İrs siyahısında", AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin mütəxəssisi Qənirə Qafarlı - "Tağıyev sarayı memarlıq abidəsi kimi", Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğunun aparıcı elmi işçisi Sevinc Şirinli - "Qobustan qayaüstü təsvirlərinin xronologiyasının dəqiq dövrləşdirmə metodları ilə müəyyən edilməsi layihəsi haqqında", AMEA Radiasiya problemləri İnstitutunun əməkdaşı Aybəniz Əhədova - "Dəqiq dövrləşdirmə metodları və onların Qobustanın tədqiqində tətbiqi" adlı məruzələrlə çıxış etdilər və verilən suallar ətraflı cavablandırıldı.
Seminar iştirakçıları ilə Qobustan abidələrinin öyrənilməsi məqsədilə gələcəkdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının gənclərinin tədqiqatlarından səmərəli istifadə haqqında da müzakirələr aparıldı.
Qeyd etmək lazımdır ki, seminarda AMEA ilə yanaşı bir sıra təhsil ocaqlarının bakalavr və magistr tələbələri də iştirak etmişdir.

Ежегодно 18 апреля во всем мире отмечается Международный день памятников и исторических мест. Этот знаменательный день был учрежден ЮНЕСКО в 1983 году по предложению Совета по охране исторических мест и памятников (İCOMOS).
18 апреля 2022 года при совместной организации Управления делами Президиума НАНА, Совета Молодых Ученых и Специалистов Национального Музея Истории Азербайджана НАНА и Гобустанского Национального Историко-Художественного Заповедника состоялся научный семинар «История, высеченная на скалах: первые следы человека на нашем древнем памятнике», посвященный Международному дню памятников и исторических мест.
Семинар открыли директор Гобустанского национального историко-художественного заповедника Вугар Исаев и председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА Эльмир Бабаев.
На семинаре с докладом на различные темы выступили:
Председатель Совета молодых ученых и специалистов Национального музея истории Азербайджана Аслан Гасымов - «Международный день памятников»;
Заведующая Отделом развития заповедника и инноваций Гобустанского национального историко-художественного заповедника Шабнам Юсифова - «Памятники Гобустана в Списке всемирного наследия ЮНЕСКО»;
Специалист Отдела инноваций и образовательных программ Национального музея истории Азербайджана НАНА Ганира Гафарлы - «Дворец Тагиева, как памятник архитектуры»;
Ведущий научный сотрудник Гобустанского национального историко-художественного заповедника Севиндж Ширинли - «О проекте определения хронологии наскальных рисунков Гобустана методом уточнения периодизации»;
Сотрудник Института Радиационных Проблем НАНА Айбениз Ахадова - "Методы точной хронологии и их применение в изучении Гобустана".
На интересующие слушателей вопросы были даны подробные разъяснения.
Также были проведены обсуждения по вопросу эффективного использования в будущем исследований молодых специалистов Национальной академии наук Азербайджана при изучении памятников Гобустана.
Наряду с представителями НАНА на семинаре также приняли участие студенты бакалавриата и магистратуры ряда учебных заведений.
В завершение была организована экскурсия в Гобустанский национальный историко-художественный заповедник.