AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Yeni Azərbaycan Partiyası Səbayıl rayon təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş “Heydər Əliyevin Azərbaycanda maddi və milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasında yeri və rolu” adlı elmi seminar keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra iştirakçılar ümummilli liderin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Müxtəlif ali təhsil müəssisələrinin müəllim və tələbə heyəti, muzey əməkdaşları və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı açdı. Qeyd etdi ki, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti hər bir Azərbaycan övladı üçün örnəkdir və milli-mənəvi dəyərlərin təbliği üçün ən gözəl nümunədir.
Elmi seminar muzeyin Azərbaycan Tarixinin Elmi Tədqiqi və Təqdimi şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d., dosent Bəhmən Kərimovun - “Heydər Əliyev və muzeylərimiz”, muzeyin Arxeologiya Elmi Fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Nasir Quluzadənin - “Azərbaycanda tarixi abidələrin qorunmasında Heydər Əliyevin yeri və rolu”, muzeyin elmi işçisi Ləman Musayevanın - “Heydər Əliyev irsinin təbliğində gənclərimizin rolu”, muzeyin baş mütəxəssisi Pərvanə Əzimovanın “Heydər Əliyev və Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi” adlı məruzələri ilə davam edib. Seminar iştirakçılarının məruzələri foto-slaydlarla müşaiət edilib.

Национальный Музей Истории Азербайджана НАНА и Сабаильская районная организация партии «Ени Азербайджан» провели в стенах музея научный семинар под названием «Место и роль Гейдара Алиева в защите материальных и национально-духовных ценностей в Азербайджане», посвященный 99-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
После исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики участники почтили память общенационального лидера минутой молчания.
Мероприятие, в котором приняли участие преподаватели и студенты различных университетов и колледжей, сотрудники музея и представители общественности, открыла генеральный директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы. Она отметила, что жизнь и деятельность великой исторического деятеля Гейдара Алиева является примером для подрастающего поколения в Азербайджане, а также лучшим образцом для пропаганды национальных и духовных ценностей.
На семинаре выступили также ведущий научный сотрудник отдела научных исследований и презентации истории Азербайджана музея, д.ф.п.и., доцент Бахман Керимов на тему «Гейдар Алиев и наши музеи», заведующий Научно-фондовым отделом археологии музея, д.ф.п.и., доцент Насир Гулузаде – «Место и роль Гейдара Алиева в охране исторических памятников Азербайджана», научный сотрудник музея Ляман Мусаева – «Роль молодежи в популяризации наследия Гейдара Алиева», старший специалист музея Парвана Азимова – «Гейдар Алиев и государственная независимость Азербайджана». Выступления докладчиков сопровождались фотослайдами.