26 may 2022-ci il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 104-cü ildönümünə həsr olunmuş elmi seminar keçirildi.
Seminarda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, icraçı direktoru, t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov, professor Solmaz Rüstəmova-Tohidi, elmi ictimaiyyət nümayəndələri və tələbələr iştirak etdilər.
Azərbaycan Respublikası Dövlət himninin səslənməsi ilə başlanan tədbiri muzeyin icraçı direktoru F.Cabbarov açdı.
Daha sonra prof. Solmaz Rüstəmova-Tohidi "Cümhuriyyətin "Azərbaycan" adlandırılması və onun tarixi əhəmiyyəti" adlı məruzə ilə ətraflı çıxış etdi.
Tarixi faktlara əsaslanan fotoslaydla çıxış edən S.Tohidi Cümhuriyyətin yaradılmasının Azərbaycan tarixində çox mühüm hadisə olduğunu bildirib. Seminarda 1918-ci ildə Şimali Azərbaycanın tarixi ərazilərində yaradılan yeni müstəqil milli dövlətin "Azərbaycan” adlandırılması və bu hadisənin bir sıra xarici qüvvələr və ölkələr tərəfindən birmənalı qarşılanmaması kimi məsələlərə toxunulub.
Qeyd edək ki, S.Tohidinin müxtəlif ölkələrin dövri mətbuatı, arxiv sənədləri, elmi tədqiqat əsərləri daxil olmaqla geniş mənbələr əsasında yazılmış eyni adlı ("Cümhuriyyətin "Azərbaycan" adlandırılması və onun tarixi əhəmiyyəti" Bakı, "Təhsil", 2021, 304 səh.) monoqrafiyasında "Azərbaycan" kəlməsinin hələ XIX əsrin sonları XX əsrin əvvəllərində milli ruhlu Azərbaycan ziyalıları tərəfindən Cənubi Qafqazın türkdilli mətbuatında və Azərbaycan ədəbiyyatında dövriyyəyə gətirildiyi, sonrakı mərhələlərdə Azərbaycan ictimai-siyasi fikrində və Azərbaycan xalqının şüurunda təsbit olunduğu və 1918-ci ildə yaradılan dövlətin məhz tarixi-milli zəmində "Azərbaycan” adlandırıldığı göstərilir.
Tədqiqatçı alimin məruzəsi tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Sonda akademik Nailə Vəlixanlı Solmaz Rüstəmova-Tohidiyə çıxışına görə təşəkkür edərək Fəxri fərman təqdim edib.

26 мая 2022 года в Национальном музее истории Азербайджана состоялся научный семинар, посвященный 104-летию Азербайджанской Народной Республики.
На семинаре приняли участие Генеральный директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, исполнительный директор, д.ф.п.и., доцент Фархад Джаббаров, профессор Солмаз Рустамова-Тохиди, представители научной общественности и студенты. Мероприятие, начавшееся исполнением государственного гимна Азербайджанской Республики, открыл исполнительный директор музея Ф. Джаббаров.
Затем профессор Солмаз Рустамова-Тохиди выступила с подробным докладом на тему «Наименование республики «Азербайджан» и его историческое значение».
Выступая в сопровождении фотослайдов, основанных на исторических фактах, С.Рустамова-Тохиди сообщила, что создание республики является очень важным событием в истории Азербайджана. На семинаре были затронуты такие вопросы, как наименование нового независимого национального государства «Азербайджан», созданного в 1918 году на исторических территориях Северного Азербайджана и однозначное неодобрение на это событие ряда иностранных сил и стран.
Следует отметить, что в написанной на основе периодики разных стран, архивных документов, научно-исследовательских работ одноименной монографии («Наименование республики «Азербайджан» и его историческое значение» Баку, «Просвещение», 2021 г., 304 стр.), слово «Азербайджан» было введено в южнокавказскую тюркоязычную прессу и азербайджанскую литературу Южного Кавказа азербайджанской интеллигенцией национального духа в конце XIX — начале XX веков. На следующих этапах констатируется, что Азербайджан утвердился в общественно-политической мысли и сознании азербайджанского народа, а созданное в 1918 году государство по историко-национальному признаку получило название «Азербайджан».
Доклад ученого-исследователя был встречен участниками мероприятия с большим интересом.
В завершение академик Наиля Велиханлы поблагодарила Солмаз Рустамову-Тохиди за выступление и вручила почетный диплом.