Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2022-ci ili “Şuşa ili” elan edilməsi haqqında sərəncamına əsasən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində fəaliyyət göstərən Arxeoklubun “Qarabağın maddi mədəni irsi muzey kolleksiyasında” adlı elmi seminarı keçirilib.
Bakı şəhəri, Nizami rayonu 312 saylı məktəbin VIII və IX sinif şagirdlərinin iştirakı ilə keçirilmiş seminarda muzeyin Arxelogiya elmi fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Nasir Quluzadə çıxış edərək muzeyin Arxeologiya fondunun tarixi və Qarabağ ərazisində tapılmış artefaktlar barədə ətraflı məlumat verib.
Sonra muzeyin Arxelogiya elmi fond şöbəsinin elmi işçisi Emin Məmmədov Qarabağ ərazisində aşkarlanmış, muzeydə qorunan qədim və ilk orta əsrlərə aid arxeoloji artefaktlar, abidələr və Azərbaycan arxeoloqlarının fəaliyyətinə dair məruzə ilə çıxış edib.
Sonda muzeyin Numizmatika fondunun müdiri, t.ü.f.d. Aygün Məmmədova fondda qorunan Qarabağ ərazisində aşkarlanmış numizmatik faktlar barədə ətraflı məlumat verərək, onların tədqiqinin zəruriliyini vurğulayıb.
Fotoslaydlarla müşayiət olunan seminarda maraqlı diskussiya təşkil edilmiş və şagirdlər Qarabağ ərazisində aşkarlanmış, hazırda Arxeologiya fondunda qorunan müxtəlif dövrlərə aid məişət əşyaları, əmtəə vasitələrini əyani şəkildə müşahidə ediblər.
Tədbir iştirakçıları həmçinin muzeydə nümayiş olunan “Nizami Gəncəvi və Azərbaycan atabəyləri dövləti” və “Qarabağın incisi – Şuşa” sərgilərini də ziyarət ediblər.

Согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева об объявлении 2022 года «Годом города Шуша», в Национальном музее истории Азербайджана состоялся научный семинар на тему: «Материальное культурное наследие Карабаха в коллекции музея».
Выступая на семинаре с участием учащихся 8 и 9 классов школы № 312 Низаминского района города Баку, заведующий Археологическим фондом музея, доктор философии по истории Насир Гулузаде дал подробную информацию об истории указанного фонда и артефактах, найденных на территории Карабаха.
Затем с докладом о найденных на территории Карабаха и хранящихся в музее археологических артефактах древнего и раннесредневекового периодов, памятниках и деятельности азербайджанских археологов, выступил научный сотрудник Археологического фонда Эмин Мамедов.
Заведующая Фондом нумизматики, доктор философии по истории Айгюн Мамедова подробно рассказала о найденных на территории Карабаха и хранящихся в фонде нумизматических фактах, и подчеркнула необходимость их изучения.
На семинаре, сопровождавшимся фото-слайдами, была организована интересная дискуссия, и учащиеся наглядно ознакомились с предмета быта различных периодов, найденных на территории Карабаха и в настоящее время хранящихся в Археологическом фонде музея.
Участники семинара также посетили выставки «Низами Гянджеви и государство атабеев Азербайджана» и «Жемчужина Карабаха – Шуша».