24 iyun 2022-ci il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası A.A. Bakıxanov adına Tarix İnstitutunda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin İcraçı direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Cabbarovun “Vətən tarixi” və “Ümumi tarix” ixtisaslarında tarix elmləri doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün “Rusiya imperiyasının Şimali Azərbaycanda milli siyasəti və 1905-1906-cı illərdə kütləvi qırğınlar” mövzusunda təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi təşkil olunmuşdur.
Müdafiədə Dissertasiya Şurasının üzvlərindən başqa opponentlər, rəyçilər və digər qonaqlar iştirak etmişdir. F.Cabbarovun uğurla müdafiə etdiyi dissertasiya işi Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının verdiyi bütün tələblərə cavab verdiyi üçün Dissertasiya Şurası tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir.

24 июня 2022 года в Институте истории имени А.А.Бакиханова Национальной Академии Наук Азербайджана была организована защита диссертации исполнительного директора Национального музея истории Азербайджана, д.ф.п.и., доцента Фархада Джаббарова на тему «Национальная политика Российской империи в Северном Азербайджане и массовые убийства 1905-1906 гг.» по специальности «История Отечества» и «Всеобщая история».
Помимо членов диссертационного совета, в защите приняли участие оппоненты, рецензенты и другие гости. Диссертация, успешно защищенная Ф. Джаббаровым, была высоко оценена Диссертационным советом за соответствие всем требованиям Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики.
Коллектив музея желает доктору философии по истории, доценту Фархаду Джаббарову дальнейших успехов в научной деятельности.