Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşı, t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarovun “Qarabağda və Zəngəzurda ilk erməni-azərbaycanlı münaqişəsi (1905-1906)”( Bakı: "Təhsil", 2022, 200 səh.) adlı kitabı çap olunub. Kitabın elmi redaktoru muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlıdır.
Zəngin arxiv sənədləri, dövri mətbuat materialları əsasında yazılan bu monoqrafiya Qarabağda və Zəngəzurda 1905-1906-cı illər münaqişəsinin necə həyata keçirildiyi, iki xalq arasında bu günə qədər davam edən gərginliyin, ədavətin necə qızışdırıldığı haqqında suallara cavab verir. Əsərdə, həmçinin, erməni terroruna qarşı müqavimətin təşkil olunması, Qarabağ və Zəngəzurdakı hadisələrin Azərbaycan cəmiyyətində siyasi birləşmə, milli həmrəylik proseslərinə təsiri məsələlərinə də geniş yer verilmişdir.

Издана книга сотрудника музея
Издана книга сотрудника Национального музея истории Азербайджана, д.ф.п.и., доцента Фархада Джаббарова «Первый армяно-азербайджанский конфликт в Карабахе и Зангезуре (1905-1906 гг.)» (Баку: «Тахсил», 2022, 200 с.). Научный редактор книги - директор музея, академик Наиля Велиханлы.
В монографии, написанной на основе богатых архивных документов и материалов периодической печати, есть ответы на вопросы - как начался конфликт 1905-1906 годов в Карабахе и Зангезуре, как разжигались напряжение и вражда между двумя народами, которые продолжаются и по сей день. В труде подробно дана информация об организации сопротивления армянскому терроризму, влиянию событий в Карабахе и Зангезуре на процессы политического объединения и национальной солидарности в азербайджанском обществе.