Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə 2 may 2023-cü il tarixində “Heydər Əliyev və Azərbaycan muzeyləri” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbirdə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin, bir sıra mədəni müəssisələrin əməkdaşları və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə açan Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın şanlı tarixinə yazılmış fəaliyyətlərindən danışdı.
Konfrans “1969-1982-ci illərdə Azərbaycanda muzey işinin inkişafında yeni mərhələnin başlanğıcı”, “Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra Azərbaycanda muzey işi sahəsində yeni addımlar”, “Heydər Əliyev və Azərbaycanın tarixi-mədəni irsinin qorunması, öyrənilməsi, təbliğ”, “XXI əsr Azərbaycanda muzey işinin inkişafında yeni mərhələdir” bölmələri üzrə iştirakçıların məruzələri ilə davam edib. Məruzələr maraqla qarşılanıb və mövzular ətrafında müzakirələr edilib.

2 мая 2023 года в Национальном музее истории Азербайджана Министерства культуры Азербайджанской Республики прошла республиканская научная конференция под названием «Гейдар Алиев и музеи Азербайджана», посвящённая 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
В мероприятии приняли участие сотрудники Национального музея истории Азербайджана, ряда учреждений культуры и представители общественности.
В вступительной речи директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы рассказала о деятельности великого лидера Гейдара Алиева, вошедшей в славную историю.
На конференции участники высупили с докладами на такие темы, как «Начало нового этапа в развитии музейного дела в Азербайджане в 1969-1982 годах»,«Новые шаги в области музейного дела в Азербайджане после вторичного возвращения Гейдара Алиева к власти», «Гейдар Алиев и защита, изучение, популяризация историко-культурного наследия и Азербайджана», «XXI век – новый этап в развитии музейного дела в Азербайджане». Доклады были выслушаны с большим интересом, по темам были проведены дискуссии.