26 may 2023-cü il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycanın Müstəqilliyinin 105-ci ildönümünə həsr olunmuş “Dünyaya Cümhuriyyətlə açılan Azərbaycan” adlı təqdimat mərasimi keçirildi.
Milli Qəhrəman Çingiz Mustafayev adına Fond, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, “Rəsulzadə ev-muzeyi” İctimai Qrupu, VMF Holdinq və Danimarkanın məşhur “OBaku” şirkətinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbiri Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı açaraq, qonaqları müstəqilliyimizin 105-ci ili münasibəti ilə təbrik etdi. Akademik çıxışında Azərbaycanın milli dövlətçilik tarixinin əsasını qoymuş Cümhuriyyət dəyərlərinin bu gün də müasir Azərbaycan dövlətçiliyi üçün öz əhəmiyyətini saxladığını vurğuladı.
“Rəsulzadə ev-muzeyi” İctimai Qrupunun Təşkilat Komitəsinin rəhbəri, tarix elmləri doktoru, professor Solmaz Rüstəmova-Tohidi bu günkü tədbirin yeni bir məzmunda keçirildiyinə diqqət çəkdi, müstəqilliyimizin bərpasından keçən son 32 ildə Cümhuriyyət tarixinin tədqiqi, bu mövzuda sənət əsərlərinin yaradılması sahəsində görülmüş işlərə ümumi nəzər salmaq, Azərbaycan Cümhuriyyəti tarixi və onun əhəmiyyəti, Cümhuriyyət xadimlərinin xatirəsi ilə bağlı elm və sənət adamları qarşısında duran yeni vəzifələri müəyyən etmək məqsədi daşıdığını bildirdi.
Açılış mərasimində tədbirin təşkilatçlarından olan Çingiz Mustafayev adına Fond, VMF Holdinqin təsisçisi, ANS Şirkətlər Qrupunun rəhbəri Vahid Mustafayev çıxış edərək, Danimarkanın “OBaku” saat şirkəti ilə bu ildən başlayaraq, iş birliyi yaratdıqları və bu əməkdaşlığın ilkin təcəssümü kimi “OBaku” brendinin müstəqilliyimizin 105-ci ildönümü münasibətilə xüsusi saat kolleksiyası istehsal etdiyini və bugünkü tədbirdə mükafat qismində təqdim olunacağını bildirdi.
Bu təqdimatla bağlı Bakıya gəlmiş ”OBaku” şirkətinin direktoru Henriette Grasa Arvin də tədbirdə çox səmimi çıxış edərək, Şərqdə ilk demokratik respublika qurmuş Azərbaycana bu ilk səfərindən, Azərbaycan xalqının, elm, sənət adamlarının öz tarixinə bu qədər sevgi ilə yanaşmasından çox mütəəssir olduğunu və bu şərəfli insanları öz brend saatları ilə mükafatlandırmaqdan hədsiz fərəh keçirdiyini vurğuladı.
Mərasim “Bir heykəlin tarixçəsi” adı altında Xalq rəssamı, akademik Ömər Eldarov tərəfindən Azərbaycan Cümhuriyyətinin qurucusu Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin hələ 1993-cü ildə hazırlanmış heykəlinin ilkin layihəsinin təqdimatı ilə davam etdi. Mərasimdə iştirak edən heykəltaraş, rəssam Ömər Eldarov bu heykəlin taleyi ilə bağlı məsələyə aydınlıq gətirdi.
Daha sonra Cümhuriyyət tarixinin araşdırılmasına töhfə vermiş qurumların fəaliyyəti, bu mövzuda müxtəlif sahələrdə əsərlər yaratmış elm və sənət adamlarının əməyi qeyd edilməklə siferblatında Azərbaycanın xəritəsi göstərilən, “Azərbaycan-105. 1918-1923” yazıları olan və 105 ədəd istehsal edilən “OBaku” brendinin xüsusi saat kolleksiyası ilə təltif olma mərasimi başladı.
Təltif edilənlər arasında ekspozisiyasında “Cümhuriyyət dövrü” güşəsi olan Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi də yer aldı.
Mərasimdə akademik Rafael Hüseynov, tarixçi alim Firdovsiyə Əhmədova, rejissor Mehriban Ələkbərzadə, bəstəkar Sərdar Fərəcov və digər iştirakçılar çıxış etdilər.
Təltif olunanlara hədiyyələr əsasən danimarkalı qonaq Henriette Grasa Arvin, Ömər Eldarov, Nailə Vəlixanlı, Vahid Mustafayev, Solmaz Rüstəmova-Tohidi tərəfindən təqdim olundu.

26 мая 2023 года в Национальном музее истории Азербайджана состоялась презентация, посвященная 105-летию независимости Азербайджана под названием « Азербайджан, открывшийся миру, как республика».
Мероприятие, организованное Фондом национального героя Чингиза Мустафаева, Национальным музеем истории Азербайджана, Общественной группой «Дом-музей Расулзаде», VMF Holding и известной датской компанией «OBaku», открыла директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы и поздравила гостей со 105-летинм независимости республики. В своем выступлении академик Наиля Велиханлы подчеркнула, что ценности Республики, заложившие основу истории национальной государственности Азербайджана, и сегодня сохраняют свое значение для современной азербайджанской государственности.
Руководитель Оргкомитета Общественной группы «Дом-музей Расулзаде», доктор исторических наук, профессор Солмаз Рустамова-Тохиди обратила внимание на то, что сегодняшнее мероприятие пройдёт в новом контексте. Она такжк подчеркнула, что целью является изучение истории Республики за последние 32 года с момента восстановления нашей независимости, взглянуть на работы, проделанные в области создания произведений искусства в связи с этим, определить новые задачи перед учеными и деятелями искусства в связи с историей Азербайджанской Республики и ее значением, увековечить память деятелей республики.
Выступая на церемонии открытия, основатель Фонда Чингиза Мустафаева, основатель VMF Holding, глава Группы компаний ANS, один из организаторов мероприятия Вахид Мустафаев отметил. что начиная с этого года они установили сотрудничество с датской часовой компанией «OBaku», и в качестве первого воплощения этого сотрудничества бренд «OBaku» выпустил специальную коллекцию часов по случаю 105-летия нашей независимость, которая будет вручена в качестве награды на сегодняшнем мероприятии.
На мероприятии очень искренне выступила директор компании "OBaku" Генриетта Граса Арвин, приехавшая в Баку в связи с этой презентацией. Она сказала, что была очень впечатлена своим первым визитом в Азербайджан, создавшим первую демократическую республику на Востоке, и тем, как с такой любовью азербайджанский народ, ученые и деятели искусства относятся к своей истории, и что рада, что причастна к награждению этих почетных лиц часами своей фирмы.
Церемония продолжилась презентацией первоначального проекта статуи основателя Азербайджанской Республики Мухаммада Эмина Расулзаде, выполненного в 1993 году народным художником, скульптором, академиком Омаром Эльдаровым под названием «История одной скульптуры». Скульптор Омар Эльдаров, принимавший участие в церемонии, внес ясность в вопрос о судьбе этой статуи.
Затем началась церемония награждения специальной коллекцией часов марки «OBaku», на циферблате с изображением карты Азербайджана которых есть надписи «Азербайджан-105. 1918-1923» и которые были выпущены в количестве 105 штук. Были награждены учреждения, способствовавшие исследованию истории республики, ученые и художники, создавшие работы в различных областях по этой тематике.
Среди награжденных есть также Национальный музей истории Азербайджана, в экспозиции которого есть раздел «Эпоха республики».
На церемонии выступили академик, депутат Рафаэль Гусейнов, ученый-историк Фирдовсия Ахмедова, режиссер Мехрибан Алекперзаде, композитор Сардар Фараджов и другие участники.
Награды вручили гость из Дании Генриетта Граса Арвин, Омар Эльдаров, Наиля Велиханлы, Вахид Мустафаев, Солмаз Рустамова-Тохиди.