Muzeydə Azərbaycanın neft və qaz sektorunda böyük xidmətləri olmuş polşalı mühəndis Vitold Zqlenitski haqqında kitabın təqdimat mərasimi keçirilib
20 fevral 2024-cü il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Polşa Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyi və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə polşalı ixtiraçı, geoloq Vitold Zqlenitskiyə həsr olunmuş “Polşalı Nobel” adlı kitabın (Azərbaycan və ingilis dillərində. Müəllif: Polşa ictimai xadimi, professor Andjey Yan Xodubski) təqdimat mərasimi keçirilib. Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, Polşa Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rafal Poborski, Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı Vüqar Bayramov, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, s.ü.f.d., dosent Şirin Məlikova, sosiologiya üzrə ictimai elmlər doktoru Samir Səttərov, AMEA-nın əməkdaşları, Bakıdakı “Polonya” Mədəni Əlaqələrin İnkişaf İctimal Birliyi, səfirliyin, muzeyin əməkdaşları, KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı qonaqları salamlayıb və tədbirin əhəmiyyətini qeyd edərək, Azərbaycanın neft və qaz sektorunda böyük xidmətləri olmuş polşalı mühəndis Vitold Zqlenitskinin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş kitabın ərsəyə gəlməsini yüksək qiymətləndirib. Sonra Polşa Respublikasının səfiri Rafal Poborski çıxış edərək, Azərbaycan-Polşa tarixi-mədəni əlaqələrini vurğulayıb.
Daha sonra sözügedən kitabı polşa dilindən Azərbaycan dilinə tərcümə edən Samir Səttərov çıxış edib. Vitold Zqlenitskinin həyatı və nailiyyətləri haqqında mühazirə deyib. S.Səttərov çıxışında qeyd edib ki, “Vitold Zqlenitski Varşava İqtisadiyyat Məktəbinin riyaziyyat-fizika fakültəsinin və Sankt-Peterburqdakı Mədən İnstitutunun məzunu olub. Əvvəlcə Polşada mühəndis işləyib, lakin onun peşəkar həyatının əhəmiyyətli hissəsi Bakı ilə bağlı olub və 1891-ci ildən vəfatına qədər burada çalışıb. V.Zqlenitski neftin çıxarılması üsullarının modernləşdirilməsi ilə məşğul olmuş və onun dəniz dibindən çıxarılması ideyasını irəli sürmüşdür. O, təkcə qazma platforması konsepsiyasını deyil, həm də qazma işini asanlaşdırmaq üçün bir sıra ixtiralar- neft quyularının əyriliyini ölçmək üçün cihaz və valları daha sürətli və daha dərin qazmağa imkan verən texniki həllər hazırlamışdır. V.Zqlenitski bugünkü Azərbaycan ərazisində və Xəzər dənizinin dibində karbohidrogen ehtiyatlarının bolluğunun müəyyən edilməsi ilə də məşğul olmuşdur. Onu “Bakı neftinin atası” adlandırırdılar, çünki onun geoloji fəaliyyəti və ixtiraları Bakıda neft sənayesinin çiçəklənməsinə böyük töhfə verib. V.Zqlenitskinin ictimai fəaliyyətini də xatırlanmağa dəyər. Məsələn, Bakıda su qurğularının tikintisində və ilk Roma Katolik Kilsəsinin tikintisinin birgə maliyyələşdirilməsində (ölümündən sonra - miras vəsiyyəti ilə) iştirak edirdi. V.Zqlenitski öz vəsiyyətində neft yataqlarından əldə etdiyi gəliri elmin və xeyriyyəçiliyin inkişafına ayırıb. Vəsiyyətnamənin müddəalarının həyata keçirilməsi I Dünya Müharibəsinin başlaması ilə dayandırılıb. Rusiyada 1917-ci il inqilabından sonra V.Zqlenitskinin vəsiyyətini yerinə yetirən fond ona verilmiş neftli sahələri istismar etmək hüququndan məhrum edildi. V.Zqlenitski Azərbaycanda vəfat edib, lakin cənazəsi Polşaya aparılıb və Wola Kielpinska qəbiristanlığında dəfn edilib”.

В музее состоялась презентация книги о польском инженере Витольде Згленицком, внесшем большой вклад в нефтегазовый сектор Азербайджана
20 февраля 2024 года в Национальном музее истории Азербайджана состоялась церемония презентации книги «Польский Нобель», посвящённой польскому изобретателю, геологу Витольду Згленицкому (на азербайджанском и английском языках. Автор: польский общественный деятель, профессор Анджей Ян Ходубский). На мероприятии, совместно организованным Посольством Республики Польша в Азербайджане и Национальным музеем истории Азербайджана, присутствовали директор музея, академик Наиля Велиханлы, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Польша в Азербайджане Рафал Поборский, депутат Милли Меджлиса Азербайджана Вугар Байрамов, директор Национального музея искусств Азербайджана, доктор философии по искусствоведению, доцент Ширин Меликова, доктор общественных наук по социологии Самир Саттаров, сотрудники НАНА, представители Общественного объединения развития культурных связей «Полония» в Баку, СМИ, сотрудники посольства, музея.
Директор музея, академик Наиля Велиханлы в своей вступительной речи, поприветствовав гостей, отметила важность мероприятия, а также высоко оценила издание книги, посвященной жизни и деятельности польского инженера Витольда Згленицкого, имевшего большие заслуги в развитии нефтегазовой сферы Азербайджана. Затем выступил посол Республики Польша Рафал Поборский, который отметил исторические и культурные связи между Азербайджаном и Польшей.
Затем выступил Самир Саттаров, который перевёл упомянутую книгу с польского языка на азербайджанский. Он дал краткую информацию о жизни и деятельности Витольда Згленицкого. С.Саттаров отметил, что Витольд Згленицкий окончил физический – математический факультет Варшавской экономической школы и Горный институт в Санкт-Петербурге. Сначала он работал инженером в Польше, но значительная часть его профессиональной деятельности была связана с Баку и уже с 1891 года до своей кончины В.Згленицкий работал здесь. В. Згленицкий занимался модернизацией методов добычи нефти и выдвинул идею добычи ее со дна моря. Он разработал не только концепцию буровой платформы, но и ряд изобретений для облегчения бурения - устройства для измерения кривизны нефтяных скважин и технические решения, позволяющие быстрее и глубже бурить стволы. В. Згленицкий также участвовал в определении обилия углеводородных ресурсов на территории нынешнего Азербайджана и на дне Каспийского моря. Его называли «отцом бакинской нефти», поскольку его геологическая деятельность и изобретения во многом способствовали процветанию нефтяной промышленности Баку. Следует отметить также и общественную деятельность В. Згленицкого. Например, он принял участие в строительстве водопроводных сооружений в Баку и софинансировании строительства первой римско-католической церкви (после смерти - по завещанию). В своём завещании все доходы от нефтяных месторождений В. Згленицкий направил на развитие науки и благотворительность. Претворение пунктов завещания в жизнь было приостановлено в связи с началом Первой мировой войны. После революции 1917 года в России фонд, исполнявший волю В. Згленицкого, был лишен права эксплуатации отданных ему нефтяных месторождений. В.Згленицкий умер в Азербайджане, но его тело было вывезено в Польшу и похоронено на кладбище Воля-Келпиньска».