Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Azərbaycanın tanınmış neft sahibkarı və xeyriyyəçisi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ev-muzeyinin ekspozisiyasına yeni vitrin əlavə olunmuşdur. Vitrində Tağıyevə məsus olmuş Quran qabı və dini kitablar nümayiş olunur. Quran qabı gümüşdən düzəldilmiş, qızıl suyuna çəkilmiş, mina və qiymətli daşlarla bəzədilmişdir.
Belə ki, şərq naxışları fonunda mərkəzi dəyirmi medalyonda mahir zərgərlər 7 iri və 6 kiçik yaqut daşı, 8 zümrüd daşı, ikinci medalyonda isə 8 iri, 6 kiçik yaqut, 6 zümrüd daşı yerləşdirmişlər. Çəkisi 1850 qram olan qabın üzərində ərəb qrafikası ilə “Buxareyi şərif töhfə” (“Buxara hökmdarının hədiyyəsi”) yazısı və “1225” təqvim ili göstərilib. Vitrində həmçinin iki ədəd islam dəyərlərinin izah edən “Kəşf-ül həqaiq” (“Həqiqətlərin kəşfi”) kitabları qoyulmuşdur. Hələ 1935-ci ildə Muzeyə verilmiş əşyaların sənədləri muzey əməkdaşların axtarışları nəticəsində 2012-ci ildə aşkarlanmışdır. Belə ki, Muzeyin Xüsusi fondunun müdiri Afət Rüstəmbəyovanın araşdırmalarına əsasən yuxarıda göstərilən əşyaların Hacı Zeynalabdin Tağıyevə dostu Buxara əmiri Seyid Əbdüləhəd xan tərəfindən hədiyyə olunduğu müəyyən edilmişdir.

Case of Koran and religious books belonging to Gaji Zeynalabdin Tagiyev are demonstrated at the exposition of the museum
A new window has been added to exposition of the famous Azerbaijani millionaire and philanthropist Haji Zeynalabdin Tagiyev’s house museum at ANAS History Museum of Azerbaijan.. Case of Koran and religious books belonging to Gaji Zeynalabdin Tagiyev are demonstrated at the exposition. The case of Koran was made by silver, decorated with
enamel and precious stones. Masters designed a medallion with 7 large and 6 small ruby stones, 8 emerald stones, and the second medallion with 8 large and 6 small rubies, 6 emerald stones. “Bukhareyi sharif tohfe” ("A gift from Bukhara governor") writing with Arabic script and “1225” calendar year was in the case with 1850 grams weight. Two Islamic values “Kashf-ul heqaiq” ("The discovery of truth") books have been added to the window. The documents of the objects given to the museum in 1935 had found by employees of the museum in 2012. Thus, according to the director of Special fund of the museum Afet Rustembeyova’s investigations the above-mentioned items had given to Gaji Zeynalabdin Tagiyev by his friend, emir of Bukhara Seyid Əbdulahad Khan.