17.06.2021-ci il tarixində saat 11:00-da AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Nizami Gəncəvi və Azərbaycan Atabəyləri dövləti” adlı sərginin açılış mərasimi keçirildi. Açılış tədbiri karantin şəraitini nəzərə alaraq məhdud sayda iştirakçı ilə təşkil edilmişdir.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyi tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 5 yanvar 2021-ci il tarixli sərəncamı ilə 2021-ci ili Azərbaycan Respublikasında “Nizami Gəncəvi İli” elan etmişdir. Həmçinin Azərbaycan dövlətçiliyinin inkişafında böyük rol oynamış Azərbaycan Atabəyləri dövlətinin yaranmasının bu il 885 yaşı tamam olur. Belə ki, Sərginin məqsədi dahi Nizami Gəncəvi və onun yaşadığı dövlətin həyatını tarixi eksponatlar vasitəsilə nümayiş etdirməkdir.
Tədbirdə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, akademik Nərgiz Axundova, akademik Gövhər Baxşəliyeva, Bakı şəhərində Naxçıvan Muxtar Respublikasının Daimi Nümayəndəliyinin rəhbəri Bəxtiyar Əsgərov, AMEA Gəncə bölməsinin dosenti Elnur Həsənov və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan N.Vəlixanlı tədbirin əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verdi. Akademik qeyd etdi ki, Muzeydə qorunub saxlanılan qiymətli eksponatlar və nümayiş etdirilən qədim əlyazmalar, böyük ədiblərin əsərlərinə miniatürlər, xalq yaradıcılığı və tətbiqi sənət nümunələri, görkəmli şəxsiyyətlərlə bağlı nadir sənədlər, həmçinin müxtəlif əsrlərə aid digər maddi mədəniyyət abidələri ziyarətçilərdə tariximizin və mədəniyyətimizin bu günədək keçdiyi inkişaf yolu barədə ətraflı təsəvvür formalaşdırmağa imkan verir. Həmçinin Muzeyin elmi-kütləvi iş fəaliyyətində Muzey əməkdaşlarının “2021 Nizami Gəncəvi ili” mövzusu ətrafında müxtəlif tədbirlərin keçirlidiyi ilə bağlı məlumat verdi.
Akademik İ.Həbibbəyli Nizami yaradıcılığının elmə verdiyi töhvələr haqqında ətraflı çıxış etdi. İ.Həbibbəyli xalqımızın tarixi yaddaşında silinməz iz qoyan, tükənməz araşdırma mənbəyi olan Nizami yaradıcılığının gələcək nəsillərə örnək və sərgidə nümayiş olunan eksponatların tədqiqat xarakterli olduğunu vurğulayıb. Həmçinin akademik qeyd etdi ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində açılışında olduğumuz bu sərgi Nizami elminin tarixi araşdırılması, Nizami irsi ilə tanış olmaq və klassik irsə məhəbbət hissi aşılamaq baxımından əhəmiyyətli rol oynayır.
Daha sonra f.ü.f.d. B.Əsgərov şairin “Xəmsə”sinə daxil olan əsərlərə istinadən ibrətamiz kəlamlarında yüksək insani dəyərlərə qiymət verdiyini və dünya irsinə layiqli töhfələr bəxş etdiyini bildirib. Həmçinin B.Əsgərov Muzeyin Azərbaycan Atabəyləri dövrü və Nizami dövrünə aid eksponatlara verdiyi qiymətdən danışdı. Qeyd etdi ki, bu dövr Azərbaycan mədəniyyətinin intibahının yüksəliş dövrü olub. B.Əsgərov sərginin hazırlanmasında əməyi keçən hərkəsə öz minnətdarlığını bildirdi.
Sərginin kuratoru Elmi ekspozisiya və sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri Səbuhi Əhmədov qeyd edib ki, Muzeyin Kitabxanasında və Arxeologiya, Etnoqrafiya, Köməkçi tarixi fənn materialları, Numizmatika, Xüsusi, Silahlar və bayraqlar fondlarında qorunan tarixi eksponatlar nümayiş olunmaq üzrə ümumilikdə 250 eksponat Sərgidə istifadə edilmişdir.
Sərgidə nümayiş olunan eksponatlar XII – XIII əsrin əvvəllərinə aid olub Azərbaycanın əsasən Gəncə, Beyləqan, Bərdə, Mingəçevir, Şabran, Naxçıvan şəhərlərində aşkar olunmuşdur. Bəzi eksponatlar ilk dəfə olaraq ziyarətçilərə təqdim olunacaq. Misal üçün, nümayiş olunan eksponatlar sırasında əski əlifba ilə hazırlanaraq 1909-cu ildə Gəncədə nəşr olunmuş müəllifi Mirzə Məhəmməd Axundov olan “Şeyx Nizami. Tərcümeyi-halı” kitabçası xüsusi maraq doğurur.

On 17 June 2021, at 11:00, the opening ceremony of the exhibition “Nizami Ganjavi and Azerbaijani Atabeks state” was held at the ANAS National Museum of History of Azerbaijan. Given the quarantine rules, the ceremony was organized with limited number of participants.
We should mention that 2021 marks the 880th anniversary of the birth of the genius Azerbaijani poet and philosopher Nizami Ganjavi. The year of 2021 was declared “Year of Nizami Ganjavi” in the Republic of Azerbaijan by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated 5 January 2021. This year is also the 885th anniversary of the establishment of Azerbaijani Atabeks state that played a vital role in development of Azerbaijani statehood. Thus, the purpose of the exhibition is to demonstrate Nizami Ganjavi and the life of the state he lived in with historical exhibits.
The event was attended by General Director of National Museum of History of Azerbaijan, Academician Naila Valikhanli, Vice President of ANAS, Academician Isa Habibbayli. Academician Nargiz Akhundova, Academician Govher Bakhshaliyeva, Head of Permanent Representation of Nakhchivan Autonomous Republic in Baku Bakhtiyar Asgarov, Associate Professor of Ganja Division of Azerbaijan National Academy of Sciences Elnur Hasanov and mass media representatives.
Declaring the ceremony open, N.Valikhanli gave detailed information on the importance of the event. Academician noted that the preserved precious exhibits and ancient manuscripts, miniatures of great writers’ works, examples of folk art and applied art, unique documents of prominent people as well as other monuments of material culture concerning various centuries provide visitors with thorough information about development path of our history and culture from past to present. In addition, she spoke of different events related to “Year of Nizami Ganjavi” held by the Museum employees as popular-scientific work activity.
Academician Isa Habibbayli delivered a speech on contributions of Nizami’s activity to science. I. Habibbayli highlighted that Nizami’s activity which is inexhaustible source of research and left an indelible mark in historical memory of our nation is an example for future generations, and the exhibits displayed at the exhibition are the main research objects. Academician also noted that this exhibition at the National Museum of History of Azerbaijan of which the opening ceremony we are attending plays a vital role in regard to historically study Nizami science, to get acquainted with Nizami heritage and to instill a sense of love toward classical heritage.
Later, referring to the works included in Khamsa, PhD in Philology B.Asgarov stated that the poet appriciated superior humane values in his instructive words and made worthy contributions to the world heritage. B.Asgarov talked about the value given by the Museum to the exhibits of the period of Azerbaijani Atabeks state and Nizami. He mentioned that this was the rising period of Renaissance of Azerbaijani culture. B.Asgarov expressed his gratitude to those who contributed to organization of the exhibition. Curator of the exhibition, the Head of Department of Scientific Exposition and Organization of Exhibitions Sabuhi Ahmadov stated that in total 250 exhibits being preserved in the Funds of Archaeology, Ethnography, Auxiliary historical materials, Numismatics, Weapons and Banners, Special Fund, and Library of the Museum were used to be displayed at the exhibition. The exhibits concerning the 12th- early 13th centuries were discovered in the Azerbaijani cities of Ganja, Beylagan, Barda, Mingachevir, Shabran, Nakhchivan. Some exhibits will be presented to visitors for the first time. For example, among the displayed exhibits, a book “Sheikh Nizami. His autobiography” (“Şeyx Nizami. Tərcümeyi-halı”) by Mirza Muhammad Akhundov written in the old alphabet and published in Ganja in 1909 is of special interest. In the end, the event attendees visited the exhibition.