Muzeydə Qarabağ müharibəsi şəhidi Rövşən Camalova məxsus materiallar qorunur
Rövşən Saleh oğlu Camalov 1973-cü ildə Ağdam rayonunun Seyidli kəndində anadan olub. Seyidli kənd orta məktəbini bitirdikdən sonra Ağdam peşə məktəbinə qəbul olub. O, Qarabağda baş verən hadisələrə biganə qala bilmədiyi üçün təhsilini yarımçıq qoyaraq, canından artıq sevdiyi vətəninin müdafiəsi uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Ağdamın Şelli kəndi uğrunda gedən döyüşlərdə ağır yaralanmasına baxmayaraq, yaralı döyüş yoldaşının həyatını xilas edən Rövşən yarası tam sağalmamış yenidən silahdaşlarının yanına qayıdıb.
Rövşən Camalov 31 dekabr 1993-cü ildə Ağdamın Qaraqaşlı kəndi uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olub. O, Bakıda Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 9 oktyabr 1994-cü il fərmanı ilə Rövşən Camalov ölümündən sonra "Azərbaycan Bayrağı" ordeni ilə təltif edilib.
Qeyd edək ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Etnoqrafiya elmi-fond şöbəsinin müdiri t.ü.f.d., dosent Gülzadə Abdulova şəhid Rövşən Camalov haqqında hazırlanacaq kitab üçün Rövşənin döyüş yoldaşları ilə muzeydə görüş keçirdi. Yoldaşlarından alınan məlumata görə, Rövşən ermənilərin girov götürdüyü, 6 ay əsirlikdə olan zabit Fəxrəddin Abışovu erməni leytenantının meyiti ilə dəyişib. Həmin erməni leytnantını Rövşən vurmuşdu. Meyiti neytral zonada qalan ermənini nə bizimkilər, nə də düşmən götürə bilirdi. Lakin 3 gün sonra Rövşən həmin meyiti götürüb Fəxrəddinlə dəyişdi. Rövşən Fəxrəddini ermənilərin əlindən alan kimi aparıb evlərinə özü təhvil verdi. Deyilənə görə, ermənilər Rövşənin adını “Rembo” qoyublarmış. Döyüş yoldaşları isə ona “Peka Rövşən” deyiblər.

В музее хранятся личные вещи шехида I Карабахской войны Ровшана Джамалова
Ровшан Салех оглы Джамалов родился в 1973 году в селе Сеидли Агдамского района.  По окончании средней сельской школы поступил в профтехучилище. Не сумев остаться равнодушным к событиям, происходящим в Карабахе, он, прервав учёбу, участвовал в боях за защиту любимой Родины. Несмотря на сильное ранение в боях за село Шелли Агдамского района, он сумел спасти жизнь одного из боевых друзей, и, не оправившись после ранения, вновь вернулся к своим товарищам по оружию.
Ровшан Джамалов погиб 31 декабря 1993 года в боях за село Гарагашлы Агдамского района. Похоронен на Аллее шехидов в Баку.
Указом Президента Азербайджанской Республики от 9 октября 1994 года Ровшан Джамалов был посмертно награжден орденом «Азербайджанское знамя».
Следует отметить, что руководитель научного фонда этнографии Национального музея истории Азербайджана, доктор философии по истории, доцент Гюльзада Абдулова собирается написать книгу о Ровшане Джамалове, с целью собрать информацию о герое она встретилась в стенах музея с его боевыми товарищами.
По словам боевых друзей, через шесть месяцев после пленения армянами офицера Фахраддина Абышева, Ровшан сумел обменять его на останки армянского лейтенанта. Того самого лейтенанта, которого уничтожил сам Ровшан. Ни наши бойцы, ни противник не могли забрать с нейтральной территории труп армянина. Но через три дня Ровшан, забрав этот труп, сумел обменять его Фахреддина Абышева. Вызволив товарища из плена, Ровшан тотчас отвёз его домой. Говорят, что армяне называли Ровшана «Рембо», а боевые друзья – «Пека Ровшан».
Материалы, принадлежащие Ровшану Джамалову, на сегодняшний день хранятся в Фонде документальных источников музея.