Azərbaycan Respublikasında hər il 5 may tarixi “Xalçaçı Günü” kimi qeyd olunur. Bu peşə bayramı Prezident İlham Əliyevin 25 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə təsis edilmişdir.
Xalçaçılıq sənəti Azərbaycanın ən qədim və zəngin xalq sənət növlərindən biridir. Azərbaycan xalçaları əsasən yun, pambıq və ipək kimi təbii materiallardan toxunur və onların üzərində müxtəlif simvolik naxışlar – "göl", "buta", "çinar yarpağı" və digər milli motivlər təsvir olunur. Bu naxışlar xalqın tarixini, dünya görüşünü və estetik zövqünü özündə əks etdirir. Azərbaycan Quba, Bakı, Şirvan, Gəncə, Qazax, Qarabağ, Təbriz özünəməxsus xalça məktəbləri ilə tanınır. Hər bir xalça məktəbi rəng seçimi, naxış üslubu və texnika baxımından fərqli xüsusiyyətlərə malikdir.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Etnoqrafiya fondunda hazırda 750-dən çox xalça və xalça məmulatı nümunəsi qorunur. Bu kolleksiya Azərbaycan xalçaçılıq sənətinin müxtəlif dövrlərini və üslublarını əhatə etməklə yanaşı, həm də xalqımızın estetik düşüncəsinin inkişafını nümayiş etdirir. Fondda, həmçinin xarici ölkələrin rəsmi nümayəndə heyətləri tərəfindən muzeyə hədiyyə edilən nadir xalçalar da mühafizə olunur. Bu eksponatlar xalça sənətinin beynəlxalq miqyasda tanınmasının göstəricisidir. Muzeyin Bərpa laboratoriyasında isə xalça sənətinin qorunub saxlanması istiqamətində mühüm işlər həyata keçirilir. Təcrübəli bərpaçılar – Qənirə Məmmədova, Məlahət Əliyeva və Gülnarə Məmmədova qədim xalçaların ilkin görünüşünü bərpa edir və bu sənət nümunələrinin gələcək nəsillərə çatdırılmasına töhfə verirlər.

Ежегодно 5 мая в Азербайджанской Республике отмечается «День ковроткача». Этот профессиональный праздник учрежден Указом Президента Ильхама Алиева от 25 ноября 2016 года. Этот профессиональный праздник учрежден Указом Президента Ильхама Алиева от 25 ноября 2016 года.
Искусство ковроткачества — одно из древнейших и богатейших народных ремёсел Азербайджана. Азербайджанские ковры в основном ткутся из натуральных материалов, таких как шерсть, хлопок и шелк, и на них наносятся различные символические узоры — «гёль», «бута», «лист чинара» и другие национальные мотивы. Эти узоры отражают историю, мировоззрение и эстетический вкус народа. Азербайджан известен своими уникальными школами ковроткачества в Губе, Баку, Ширване, Гяндже, Газахе, Карабахе и Тебризе. Каждая школа коврового искусства имеет свои особенности с точки зрения выбора цвета, стиля рисунка и техники.
В настоящее время в Этнографическом фонде Национального музея истории Азербайджана хранится более 750 образцов ковров и ковровых изделий. Эта коллекция не только охватывает различные периоды и стили азербайджанского ковроткачества, но и демонстрирует развитие эстетического мышления нашего народа. В фонде также хранятся редкие ковры, переданные в дар музею официальными делегациями зарубежных стран. Данные экспонаты свидетельствуют признании коврового искусства на международном уровне.
А в Реставрационной лаборатории музея ведется важная работа по сохранению коврового искусства. Опытные реставраторы – Ганира Мамедова, Малахат Алиева и Гюльнара Мамедова – восстанавливают первоначальный облик старинных ковров и способствуют передаче этих произведений искусства будущим поколениям.