Muzeydə Fətəli Xan Xoyskinin anadan olmasının 150 illiyinə həsr olunmuş “Cümhuriyyət Hökumətinə başçılığın Fətəli Xan Xoyski örnəyi” adlı seminar keçirilib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan olunması Sərəncamı çərçivəsində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ilk Baş naziri, görkəmli dövlət xadimi Fətəli Xan Xoyskinin anadan olmasının 150 illiyinə həsr olunmuş “Cümhuriyyət Hökumətinə başçılığın Fətəli Xan Xoyski örnəyi” adlı seminar keçirilib.
Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi və Bakı Dövlət Universitetinin Mənbəşünaslıq, tarixşünaslıq və metodika kafedrasının dosenti, t.ü.f.d. Arzu Xəlilzadə çıxış edərək, tədbirin əhəmiyyətindən bəhs ediblər. Sonra Azərbaycan Texniki Universiteti, Humanitar Fənlər kafedrasının dosenti, t.ü.f.d. Akif Nağı “1918-ci il 28 May: Milli müstəqilliyin tarixi günü”, Azərbaycan Texniki Universitetinin müəllimi Rəna Nəcəfova “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti: Şərqin ilk demokratik respublikası”, Bakı Dövlət Universiteti və Azərbaycan Texniki Universitetinin müəllimi Nurdan Əsədova “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə qadın haqları və seçki hüququ”, Bakı Dövlət Universitetinin müəllimi, doktorant Sürəyya Allahverdiyeva “Cümhuriyyət hökümətinin xarici siyasəti və beynəlxalq tanınma”, Bakı Dövlət Universiteti, doktorantı Balamirzə Məmmədli “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə təhsil siyasəti”, Bakı Dövlət Universiteti, Tarix fakültəsinin 4-cü kurs tələbəsi Məşədiəlifağa Haxverdiyev “Azərbaycan dili dövlət dili olaraq: Cümhuriyyətin dil siyasəti”, Bakı Dövlət Universiteti, Tarix fakültəsinin 4-cü kurs tələbəsi İlyasova Fəridə “Fətəli xan Xoyski – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucu lideri”, Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsi, Mənbəşünaslıq, tarixşünaslıq və metodika kafedrasının II kurs magistrantı Emiliya Naşirova “Политический портрет Фатали-хана Хойского: Идеалы и реальность” (“Fətəli xan Xoyskinin siyasi portreti: ideallar və reallıq”), Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin nəzdində İnşaat Kollecinin tələbəsi Gunay Muradova “İstiqlal bəyannaməsi ve M.Ə.Rəsulzadənin gənclərə xitabəsi”, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin nəzdində İnşaat Kollecinin tələbəsi Nərgiz Əliyeva “Cümhuriyyət dövründə qadınlar. Şəfiqə Əfəndizadə” adlı məruzələr ilə çıxış ediblər.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin nəzdində İnşaat Kollecinin tələbələrinin ifasında kiçik tamaşalar - “İstiqlal bəyannaməsi”, “Gəncədə Qurtuluş məclisi”, “Susqunluqdan gələn səda” nümayiş olunub.

В музее состоялся семинар «Фатали хан Хойский как пример руководства правительством республики», посвященный 150-летию со дня рождения Фатали-хана Хойского
В Национальном музее истории Азербайджана в рамках Указа Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева об объявлении 2025 года «Годом Конституции и суверенитета» состоялся семинар на тему «Фатали хан Хойский как пример руководства правительством республики», который был посвящен 150-летию со дня рождения первого премьер-министра Азербайджанской Демократической Республики, видного государственного деятеля Фатали хана Хойского. Заведующая отделом инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси и доцент кафедры источниковедения, историографии и методологии Бакинского государственного университета Арзу Халилзаде в своих выступлениях подчеркнули значимость данного мероприятия. Затем с докладами на тему «28 мая 1918 года: Исторический день национальной независимости» выступил, доцент кафедры гуманитарных наук Азербайджанского Технического Университета, д.ф.п.и. Акиф Наги, преподаватель Азербайджанского технического университета Рена Наджафова - «Азербайджанская Демократическая Республика: Первая Демократическая Республика Востока», преподаватель Бакинского государственного университета и Азербайджанского технического университета Нурдан Асадова - «Права женщин и их избирательное право в период Азербайджанской Демократической Республики», преподаватель Бакинского государственного университета, докторант Сурайя Аллахвердиева - «Внешняя политика правительства республики и международное признание», докторант Бакинского государственного университета Баламирза Мамедли - «Образовательная политика в период Азербайджанской Демократической Республики», студент 4 курса исторического факультета Бакинского государственного университета Машадиалифага Хахвердиев - «Азербайджанский язык как государственный: языковая политика республики», студентка 4 курса исторического факультета Бакинского государственного университета Ильясова Фарида - «Фатали Хан Хойский – основатель и лидер Азербайджанской Демократической Республики», магистрант 2-го курса кафедры источниковедения, историографии и методологии исторического факультета Бакинского государственного университета Эмилия Наширова - “Политический портрет Фатали-хана Хойского: Идеалы и реальность”, студентка строительного колледжа при Азербайджанском университете архитектуры и строительства Гюнай Мурадова - «Декларация независимости и Обращение М.А.Расулзаде к молодежи», студентка строительного колледжа при Азербайджанском университете архитектуры и строительства Наргиз Алиева - «Женщины в период Республики республике. Шафига Эфендизаде». В художественной части мероприятия с небольшими сценками выступили студенты Строительного колледжа при Азербайджанском Университете Архитектуры и Строительства - «Декларация Независимости», «Ассамблея Освобождения в Гяндже», «Звуки тишины». В конце мероприятия были вручены благодарственные грамоты.