İyunun 1-də Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Çexiya süleyman daşı” adlı sərginin təntənəli açılışı olacaq. Milli Muzeyi Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Çexiya Respublikası Milli Muzeyi tərəfindən təşkil olunmuş sərginin Bakıda nümayiş olunmasında Çexiya Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Praqadakı Azərbaycan Səfirliyi köməklik göstərmişlər.
Sərgidə süleyman daşı (qranat) Çexiya torpaqlarının mineroloji rəmzi kimi nümayiş etdiriləcək. Belə ki, Çexiya Respublikası Milli Muzeyinin kolleksiyalarından nadir zərgərlik nümunəsi olan 160 eksponat XIV- XX əsr Çexiya zərgərlərinin yüksək peşəkarlığını, zövqünü əyani surətdə nümayiş etdirəcək.
Sərgi Çexiya süleyman daşını Çexiya torpaqlarının mineroloji rəmzi kimi nümayiş etdirir. Milli Muzey çexiya süleyman daşını 1918-ci ildən başlayaraq toplayır və hazırda bu mineraldan düzəldilmiş ən böyük kolleksiyaya malikdir.
Sərgidə nümayiş olunan ən qədim eksponat XIV əsrə aid edilən və Praqa Kilsəsindən götürülmüş yəşəm lövhədir; ən son eksponat - müasir Çexiya zərgərlərinin əl işi olan süleyman daşlı boyunbağıdır. Eksponatlar sırasında Çexiya süleyman daşı ilə bəzədilmiş barokko üslubunda qədəhlər, Madonnanın heykəli və rəsmləri, xalçalar, təsbehlər, qadın bəzək əşyaları, o cümlədən daraqlar, taclar, həmçinin yazı dəstləri, tənbəkilər mövcuddur. Çexiya süleyman daşından qızıl, gümüş, eləcə də, şüşə və mirvarilər əlavə etməklə nadir zərgərlik nümunələri yaradılmışdır ki, onların da şöhrəti bütün dünyaya yayılmışdır. Sərgidə təqdim olunan çoxsaylı rəsm əsərləri və fotolar Çexiya süleyman daşı ilə bağlı olan tarixi şəxsiyyətlər, şəhərləri əks etdirilər. Sərgidə nümayiş olunan eksponatlar sırasında təbii mineral olan süleyman daşı, o cümlədən onun növləri olan Çexiya süleyman daşı, ametist, yəşəm, gümüş filizi, eləcə də ustaların istifadə etdikləri alətlər nümayiş olunacaq.
Sərginin açılış mərasimində Çexiya Respublikası Mədəniyyət Naziri Alena Xanakova və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Naziri Əbülfəs Qarayevin iştirakı gözlənilir.
Sərgi beynəlxalq əməkdaşlığın bariz nümunəsidir, onun keçirilməsi barədə qərar ötən il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Çexiya Respublikasına səfəri zamanı qəbul olunuşdur. Məhz bu tarixi səfəri əməli nəticəsi olaraq Çexiya Respublikası Milli Muzeyi və Milli Azərbaycan Tarixi Mizeyi arasında Qarşılıqlı anlaşma barədə Memorandum imzalanmışdır.
Milli Muzey Çexiya Respublikasının ən qocaman və zəngin muzeylərindəndir. Bu il 195 illiyini qeyd edən muzey beş xüsusiləşmiş muzeylərdən ibarətdir. Elm və Təbiət Milli Muzeyi, Tarix Muzeyi, Milli Muzeyin Kitabxanası, Asiya, Afrika və Amerika mədəniyyətləri Muzeyi, Çex Musiqi Muzeyi. 15 müxtəlif binadan ibarət Milli Muzeydə 20 milyondan artıq eksponat qorunur, burada mütəmadi olaraq mövzu sərgiləri, həmçinin bir sıra mədəni və tədris tədbirləri keçirilir.

The National Museum of the Czech Republic and the National Museum of History of Azerbaijan are opening a new exhibition titledCzech Garnet. Rare precious objects will be displayed at the National Museum of History of Azerbaijan in Baku, Azerbaijan, from 2 June to 25 September 2013.
The exhibition has been organised with the support of the Ministry of Culture of the Czech Republic, the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan, and the Embassy of Azerbaijan in Prague. This unique exhibition will present Czech garnet as a mineralogical symbol of the Czech lands, one which has played an important role in items of history and as a craft. The National Museum has been collecting these artefacts since its inception in 1818 and now owns the largest collection of Czech garnets in the world. In particular, visitors will learn more about jewellery, tableware, haberdashery, and other artistic, historic, and ethnographic items. The exhibition will present a selection of about 160 exhibits – major works of Czech goldsmiths and jewellers from the Gothic period to the present. The oldest exhibit is a jasper board from the Prague Cathedral from the mid-fourteenth century; the most recent is a necklace with a pomegranate from a contemporary Czech jeweller. The most important are precious religious artefacts such as Baroque monstrances and goblets; a statue and a picture of the Madonna decorated with Czech garnets; crosses, rosaries, a large collection of women’s jewellery including combs and tiaras; but also sports awards, medals, stationery and smoker’s kits. The largest collection of jewellery in the exhibition comes from the nineteenth century. At that time Czech garnet in gold, silver, or in combination with glass, pearls, or mother of pearl, gained worldwide renown, and its Czech producers achieved a monopoly on the market. Numerous illustrations will present significant historic figures, cities, and places connected with Czech garnet, as well as contemporary portraits and clothing. The exhibition will also feature rock samples with raw Czech garnet, amethyst, jasper, and silver ore from the mineralogical collection of the National Museum, historical guidelines, and tools for their processing. The exhibition will open on 1 June 2013 with the participation of Alena Hanáková, Minister of Culture of the Czech Republic, and Abulfaz Garayev, Minister of Culture and Tourism of Azerbaijan. The exhibition is an outcome of international cooperation. The exhibition has been organised in mutual cooperation of the Ministry of Culture of the Czech Republic and the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan, which was established last year on the occasion of an official visit of Azerbaijanian President, Ilham Aliyev, in the Czech Republic. On this occasion a Memorandum of Understanding between the National Museum of the Czech Republic and the National Museum of Azerbaijanian History was signed as well. The National Museum administers a collection with more than 20 million items. The National Museum is the largest museum in the Czech Republic, and this year it celebrated the 195th anniversary of its founding. This important institution consists of five specialised institutes: the Museum of Nature and Science, the Museum of History, the Library of the National Museum, the Náprstek Museum of Asiatic, African, and American Cultures, and the Czech Museum of Music. The National Museum administers an extensive collection of material documents for history and for the development of nature, particularly in the fields of mineralogy, geology, palaeontology, zoology, botany, anthropology, social sciences, arts, and history of the country. The National Museum manages 15 buildings in Prague and elsewhere. Apart from permanent exhibitions it also presents large-scale thematic exhibitions and a number of cultural and educational supplementary events for the general public.