AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Dost əllərin hədiyyələri” adlı sərgisinin açılışı olmuşdur
16 may 2014-cü il tarixdə AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Dost əllərin hədiyyələri” adlı sərginin açılış mərasimi keçirildi.
İki hissədən ibarət olan tədbirdə AMEA Prezidenti, akademik Akif Əlizadə, akademiklər İbrahim Quliyev, Akif Hacıyev, müxbir üzvlər Teymur Kərimli, İlyas Babayev, AMEA institut direktorları, xarici ölkələrin Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatları, o cümlədən səfirlər, muzey əməkdaşları, alimlər, tədqiqatçılar, ali təhsil ocaqlarının müəllimləri, tələbələri və KİV nümayəndələri iştirak edirdilər.
Mərasimin bədii hissəsində Azərbaycanda Rus icması Mədəniyyət Mərkəzinin “Dünya xalqlarının rəqsləri” dərnəyinin və Azərbaycan Uşaq və Gənclər Sülh şəbəkəsinin rəqs ansamblının ifasında müxtəlif ölkələrin rəqsləri nümayiş olundu.
Tədbirin rəsmi hissəsini giriş sözü ilə çıxış edən muzeyin direktoru, akademik  Nailə Vəlixanlı təqdim olunan beynəlxalq hədiyyələrin tarixindən, dəyərlərindən, Azərbaycan Respublikasının müxtəlif ölkələrlə əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs etdi. Bildirdi ki, muzeyin kolleksiyasında 800-dən artıq eksponat qorunmaqdadır. Həmin eksponatlar müxtəlif fondlarda: hədiyyələr və xatirə əşyaları fondu (bütün növ hədiyyələr), incəsənət fondu (rəsm əsərləri), etnoqrafiya fondunda (xalçalar) saxlanılır.
Daha sonra qonaqlar sərgi zalına dəvət olundular.
Tədbirin sonunda qonaqlara “İrs-Наследие” beynəlxalq jurnalının müxtəlif dillərdə olan nüsxələri paylanmışdır.

In National Azerbaijan History Museum of ANAS was held exhibition “Gifts of Friends”
exhibition “Gifts of Friends”On May 16, 2014 in National Azerbaijan History Museum of ANAS was held the opening of exhibition “Gifts of Friends”.
The event consists of two parts and attended by the heads of some government agencies, scientists, researchers, academics, students and representatives of the media. In the artistic part of the event by the collective of Russian Cultural Center in Azerbaijan were presented dances from different countries. Opened the official part of action director of the Museum, Academician Naila Valikhanli told about history of the presented international gifts, their value, about cooperation of AR with various countries. She noted that the museum collection contains over 800 exhibits. These artifacts are stored in different funds: the fund gifts and souvenirs, fund art (works of art), the fund ethnography (carpets). The gift of Azerbaijanians from Tabriz in the 1944 th year – was the first presented to the museum. In addition, various gifts from regions of Dagestan, Chechnya, Tatarstan, Bashkiria and Siberia were presented. The most largest number of 105 gifts was presented by the Russian Federation. In conclusion of the event N.Valihanly reported that for close cooperation with the Museum to Ambassador of Turkey in Azerbaijan Ismail Alper Dzhoshgun, Belarus embassy in Azerbaijan, the company BP, a research scientist Adalet Tahirzade was handed a letter of thanks.