Sentyabrın 16-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycan neft sənayesinin tarixində xüsusi yer tutan “Əsrin müqaviləsi”nin 20 illiyi münasibətilə “Azərbaycanın neft salnaməsi” kataloqunun və eyni adda sərginin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən akademik Nailə Vəlixanlı bildirib ki, kataloq muzeyinin fondlarında qorunan və Azərbaycan neftinin tarixini əks etdirən materiallar əsasında hazırlanıb. Dörd tematik bölmədən ibarət kataloqda Azərbaycanda neft hasilatı və emalının tarixi barədə məlumat verilir, 1000-dək unikal eksponatın fotoşəkli təqdim olunur. XIX–XX əsrin əvvəllərinə aid nadir tarixi fotoşəkillər, texniki qurğu və alətlər, fəhlə geyimləri, sənədlər ölkəmizin neft sənayesinin inkişafını əyani olaraq təsəvvür etməyə imkan verir.
Vurğulanıb ki, “Neft Daşları”, “Əsrin müqaviləsi” kimi böyük layihələrlə bağlı materiallara kataloqda xüsusi yer ayrılıb.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan və rus dillərində nəşr olunan bu kataloq “bp-Azərbaycan” şirkətinin maliyyə dəstəyi ilə işıq üzü görüb.
Mərasimdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bildirib ki, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin müdriklik və uzaqgörənliklə, dərin inam və qətiyyətlə, məqsədyönlü və ardıcıl şəkildə həyata keçirdiyi qlobal, genişmiqyaslı və çoxşaxəli iqtisadi siyasət nəticəsində bu gün neft onun əsl sahibi olan Azərbaycan xalqına xidmət edərək, ölkəmizin siyasi müstəqilliyinin, iqtisadi tərəqqisinin, insanlarımızın rifahının təmin edilməsinə yönəldilib.
Tədbirdə AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin elm və texnika şöbəsinin rəisi Nazim Vəliyev “Əsrin müqaviləsi”nin Azərbaycan elminin inkişafına verdiyi dəyərli töhfələrindən söz açıblar.
Sonra tədbir iştirakçıları “Azərbaycanın neft salnaməsi” sərgisi ilə tanış olublar.
Burada Azərbaycanın neft tarixi ilə bağlı 600-dək eksponat nümayiş olunur. Sərginin maraqlı xüsusiyyətlərindən biri də burada Xalq Rəssamı Maral Rəhmanzadənin “Neft” silsiləsindən olan və hələ 1947-ci ildə hazırladığı 10 orijinal litoqrafiyanın nümayişidir.

On 16 September, National Azerbaijan History Museum of ANAS on the occasion of 20th anniversary of “Contract of the century” which is occupied a significant place in the oil industry history held the presentation of the catalogue “Azerbaijan Oil chronicle” and cognominal exhibition dedicated to 20th jubilee of “Contract of the century”.
Acad. Naila Valikhanli speaking at the opening ceremony of the exhibition emphasized that the catalogue has been prepared on the basis of the materials stored at museum’s funds reflecting the history of Azerbaijan oil. The catalogue consists of four sections, including information about the history of refining and processing of Azerbaijani oil, and there are displayed over 1,000 of the unique historical photos. At the exhibition are presented rare photos related to the early XIX-XX centuries, reflecting the technical installations and mining tools, work clothes and documents on country’s oil industry development. It should be noted, particular attention is paid to such major projects as the “Oil Rocks” and “Contract of the Century” and these materials occupy a significant place in the catalogue. It should be noted, that catalogue is published both in Azerbaijan and Russian languages with financial support of “BP-Azerbaijan” company.
Delivering the speech at the ceremony of presentation the president of ANAS, academician Akif Alizadeh noted that thanks to the wise, consistent and purposeful activity of the national leader Haydar Aliyev and a multi-faceted and broad economic policy carried by him, today the Azerbaijani oil is its present owner - the people of Azerbaijan, ensuring its independence, economic progress and welfare.
The event was also attended by the director of the Institute of Petrochemical Processes acad. Vagif Abbasov and Head of the Department of Science and Technology of the State Oil Company of Azerbaijan Nazim Valiyev, who spoke about the contribution of the “Contract of the century” in the development of Azerbaijani science.
Later on, the guests “Azerbaijan Oil chronicle” familiarized with the exhibition. At the exhibition are displayed about 600 exhibits. Of particular interest in the exhibition presented works aroused people's artist of Azerbaijan Maral Rakhmanzadeh series “Oil”, in particular, its 10 original lithographs, which have been made yet in 1947. Exhibition of the museum will last until January 15, 2015.