“Muzey eksponatlarının ikinci həyatı”
Xəbər verildiyi kimi, bu il Azərbaycan tarixində ilk muzey sayılan AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin yaradılmasının 90 ili tamam olur. Bu münasibətlə muzeyin rəhbərliyi tərəfindən bir sıra silsilə tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Artıq bu tədbirlərə ”Sualtı arxeologiya - 40 il” sərgisi ilə start verən muzey öz işini “Muzey eksponatlarının ikinci həyatı” (Bərpa olunan muzey eksponatları) sərgisi və “Mədəni irsin qorunmasında muzeylərin problemləri” mövzusunda keçirdiyi elmi seminarla davam etdirib.
Muzeyin sərgi salonunda təşkil olunan sərgi ilə tanışlıqdan sonra respublikanın müxtəlif regionlarından gələn muzey əməkdaşlarının iştirak etdiyi elmi seminar keçirilib.
Seminarı açan AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Nailə Vəlixanlı təşkil olunan sərgiyə verilən adın təsadüfi olmadığını bildirdi: ”Sərgiyə verdiyimiz ad təsadüfi deyil. Burada nümayiş olunan hər bir eksponat bərpa olunaraq ikinci həyat alıblar”. N.Vəlixanlının bildirdiyinə görə, muzeydə saxlanılan “ən yaşlı” eksponat təxminən 30-35 min il bundan əvvələ məxsusdur. O, bu seminarın keçirilməsinin hesabat xarakteri daşıdığını, muzeylərin qorunmasında, konservasiyasında, bərpa və eksponatların alınmasında hansı işlərin görüldüyünü və problemlərin həlli istiqamətində müzakirələrin aparılacağına yönəldiyini qeyd etdi. Akademikin bildirdiyinə görə, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ehtiyat fondundan ayrılan və Nazirlər Kabinetinin ayırdığı vəsait hesabına muzeyə 2000-dək yeni eksponat alınıb ki, hansı ki, bu eksponatlar indiyə qədər maddi vəsaitin çatışmazlığı səbəbindən xarici ölkələrə aparılırdı. N.Vəlixanlı deyib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamına uyğun olaraq 5 il ərzində (2009-2014) muzeylərin bərpası, təmiri, mühafizəsi və eksponatların bərpası ilə bağlı görülən işlər başa çatdırılmalıdır. “Amma problem təkcə bu sadalananlarla bitmir. Regiondakı muzeylərin bərpası, təmiri və mühafizəsi ilə yanaşı, onların kompyuterləşdirilməsi, internet şəbəkəsinə qoşulması da vacibdir” deyə, N.Vəlixanlı bildirib.
Ötən əsrin 20-ci ilindən 60-cı ilinə qədər respublika ərazisində aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı əldə olunan bütün əşyalar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində saxlansa da, son illər qazıntılar zamanı tapılan qızıl əşyaların muzeyə veilməməsi, yerli muzeylərdə saxlanılması narahatlıq yaradır. Muzey rəhbərliyini narahat edən problemlərdən biri də bəzi muzeylərdə əşyaların qarışıq yerləşdirilməsi, onalrın xronologiyasına diqqətin yetirilməməsidir. Üç ildir muzeyin elektron kataloqunun yaradılması üçün layihə ilə aidiyyatı təşkilatlara müraciət edilməsinə baxmayaraq, bu məsələ də açıq qalır. Bərpaçı-rəssamların xarici ölkələrə ezam olunmasında, xüsusilə, parça məmulatlarından hazırlanan eksponatların bərpası zamanı yaranan problemlər seminar iştirakçılarının müzakirə etdiyi məsələlərdən olub.
Daha sonra çıxış edən muzeyin fond işləri üzrə direktor müavini Məhfuzə Zeynalova yaşı minilliklərlə ölçülən muzeydəki 300 minə yaxın eksponatın mühafizə edilməsinin mürəkkəb olduğununu bildirib. ”2005-ci ildən muzeydə bərpa işlərinə başlanılıb ki, bunun da nəticəsində cəmi 800-ə yaxın eksponatı bərpa etmək mümkün olub”.
Muzeyin arxeologiya elmi fond şöbəsinin müdiri, tarix elmləri namizədi Fariz Xəlili çıxışında muzeylərin mövcud problemlərini qeyd edib: muzey binalarının uyğunsuzluğu, binalarda havalandırma sisteminin olmaması, bir sıra muzeylərdə vitrinlərin olmaması, eksponatların podium şəklində nümayiş etdirilməsi, muzey işində peşəkarların az olması və yaxud təsadüfi adamların muzeylərdə çalışmaları, mövcud sosial problemlər və s.
Müasir dünyada mədəni irsin elektron sənədləşdirilməsi ən vacib problemlərdəndir. Arxeoloji materiallar isə mədəni irsin əsas elementlərindən olduğu üçün ilkin olaraq onların məlumat bazasının yaradılması, elektron pasportlaşdırılması mühüm məsələlərdən sayılır.
2007-ci ildə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi bu problemləri aradan qaldırmaq üçün arxeologiya fondunun xüsusi pasport-proqramının hazırlanmasına başlayıb. Hal-hazırda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 3000-dən çox arxeoloji materialın elektron pasportu yaradılıb. Muzeyin əməkdaşları yaxın günlərdə pasport proqramını internetdə yerləşdirməyi də düşünürlər.
Seminarın sonunda iştirakçılar qaldırılan məsələlərlə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə və Nazirlər Kabinetinə müraciət ünvanlamağı qərara aldılar.

As it is informed, the first believed museum ANAS, National History Museum of Azerbaijan is 90 years old this year. For this reason a lot of ceremonies are intended to be held by the administration of the museum.
The museum started it with the exhibition of “Submarine archeology-40 years” and continued it with the exhibition of “The second life of museum pieces” (Restored museum pieces) and “The problems of museums in preservation of cultural heritage.”
After acquaintance of the exhibition organized in the exhibition salon of the museum, scientific seminar was held with the participations of museum employees came from various regions of the republic.
The director of ANAS, National History Museum of Azerbaijan, the vice-president of ANAS, academician Naila Valikhanly opened the seminar and noted that the name of the organized exhibition in not occasional. “The name of the exhibition is not occasional. Every exhibit presented here has been restored and has had their second life.”Nalia Valikhanly noted that the oldest exhibit of the museum is nearly 30-35 million years old. She said that the seminar is held in the frame of report. She also noted what work has been done for the preservation, conservation, restoration of the museum and purchase of the exhibits. The academician noted that 2000 new exhibits were purchased by the allocated investment of the Fund of reserve of President and Cabinet of Ministers. But before, because of the lack of money these exhibits were carried abroad. Naila Valikhanly said that appropriate to the order of Azerbaijan President Ilham Aliyev the restoration, reconstruction, preservation and restoration of exhibits must be completed for five years (2009-2014). But the problems are not only these ones. By all of these museums must be computerized and join to the internet.”
All things obtained during archeological excavations from 1920 to 1960 are preserved in the National History Museum of Azerbaijan, but jewels found during excavations haven’t been rendered to museum. They are stored in the local museum and that worries us.
The other problem is that in some museums patterns are located not right and their chronology is mixed. We applied for the electronic catalogue to related organizations for three years but they haven’t solved this question yet. The other discussed problem was the restorer-painters’ going on holiday and the problems restoring of exhibits made of fabric materials.
Then Deputy Director on affairs of museum fund Mahfuza Zeynalova attended in the seminar and noted that it was not easy to preserve the exhibits which were 300 thousand years old. “The restoration in the museum began in 2005 and nearly 800 exhibits could be restored.”
The chief of the department of Archeology Scientific Fund, candidate of history sciences, Fariz Khalili noted the problems of the museums. “discrepancy in the museum buildings, lack of air conditioner, showcases in the building and presentation of exhibits in the form podium, not specialist employees, existing social problems etc..
The electron documentation of the cultural heritage is inevitable question of the modern world. As archeological materials are the major element of the cultural heritage, it is important to establish their information base and electron documentation.
National History Museum of Azerbaijan launched to prepare special passport-program of archeological fund for eliminating these problems. Electron-passports of more than 3000 archeological materials were established in the National History Museum of Azerbaijan. Museum employees are going to install passport-program in internet these days.
At the end of the seminar, participants decided to apply to the President of Azerbaijan and Cabinet of Ministers for these problems.