“Şəhidlər sınmayan vüqarımızdır”
AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Yeni İstedadlar Uşaq və Gənclər Təşkilatının (YİUGT) təşkilatçılığı ilə 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının xatirəsinə həsr olunmuş “Şəhidlər sınmayan vüqarımızdır” adlı anım tədbiri keçirildi.
Tədbiri açan AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı əvvəlcə hadisənin baş vermə tarixini uşaqlara xatırlatdı. ”Bu hadisələr baş verəndə biz SSRİ adlanan nəhəng bir dövlətin vətəndaşları idik. Kommunist Partiyasının rəhbərləri bizə həmişə firavan həyat vəd edirdilər. Onlar bizi buna elə inandırmışdılar ki, həmin gün nə baş verdiyini anlaya bilmədik. Onlara olan bu inamımızdan idi ki,bizim vətəndaşlar silahlı ordunun qarşısına silahsız çıxdılar və amansızlıqla qətlə yetirildilər”. Akademik bildirdi ki, neçə min illərdir mövcud olan və bundan neçə min illər sonra da möcud olacaq Azərbaycan adlı müstəqil dövlətimiz var. ”Bu dövlətin gələcəyi bizdən, xüsusilə də uşaqlardan asılıdır. Bu gün vətənimizin keşiyində dayandığımız kimi gələcəkdə də onu qorumalıyıq. Və heç bir zaman tarixin bu qanlı gününü unutmamalıyıq”. Yanvarın 20-də həlak olan insanların Azərbaycanın müstəqilliyinin ilk qurbanları olduğunu bildirən akademik hər zaman bu faciəni xatırlamaqla dünyada rəzalətin, ədalətsizliyin varlığını da unutmamağın vacib olduğunu dedi. Onun fikrincə, yeni nəsil Azərbaycanın gələcəyi naminə dostu düşməndən ayırmağı bacarmalıdır.
Tədbirdə iştirak edən Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbinin şagirdlərinin ifasında şəhidlərə həsr olunmuş şeirlər səsləndi. Sonra şagirdlər muzeyin ekspozisiya zalında nümayiş etdirilən slayda baxdılar və zaldakı “Şəhidlər” xalçası, “20 Yanvar faciəsi” tablosu ilə tanış oldular.

The ceremony under “Martyrs are our pride” dedicated to the sacrifices of January 20, tragedy was held in ANAS, National History Museum of Azerbaijan with the organization of New Talented Children and The Young .
The vice president of ANAS, the director of ANAS, National History Museum of Azerbaijan, academician Naila Valikhanly remembered the tragedy to the children. When the tragedy happened, we were the citizens of SSR. The leaders of Communist party always promised us luxurious life. We believed in them and that day we couldn’t understand what happened. As we believed in them our people met them unarmed and we were killed.” The academician noted that our republic existed for thousand years and is going to exist forever. “The future of this state depends on us, especially on children. We save our land today and we must save it in future. We must never forget this bloody day of history.” She noted that the people killed in January 20 were first sacrifices of Azerbaijan independence. We mustn’t forget the injustice in the world with remembering the tragedy. She thinks that new generation can differ the enemies from friends.”
The pupils of secondary school named after Bulbul said poems dedicated to the martyrs. Then students watched the slide demonstrated in the exposition hall and familiarized with the carpet “Martyr” and panel of “January 20 Tragedy”.