Ağsuda “Arxeoloji turizm və muzeylər” mövzusunda seminar keçirilib
Mayın 18-də Beynəlxalq Muzeylər günü münasibətilə Ağsu rayonunda bir sıra tədbirlər keçirilmişdir. Əvvəlcə rayon məktəblərinin müəllim və şagirdləri orta əsr Ağsu şəhər yerində aparılmaqda olan arxeoloji qazıntılarla yaxından tanış olmuş və açıq dərslər keçirilmişdir.
Sonra Rayon Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyində Ağsu arxeоlоji ekspedisiyası üzvlərinin, Ağsu Rayоn İcra Hakimiyyəti nümayəndələrinin, rayonun muzey işçiləri və ziyalıların iştirakı ilə Beynəlxalq Muzeylər gününə həsr olunmuş “Arxeoloji turizm və muzeylər” mövzusunda seminar keçirilmişdir.
Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının rəisi, tarix elmləri doktoru Qafar Cəbiyev, Ağsu rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Akif Mirzəyev, İtaliyadan dəvət olunmuş bərpaçı-memar Luici Skrinzi, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin şöbə müdiri, tarix elmləri namizədi Fariz Xəlilli, Ağsu rayon Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyinin direktoru Sevda Dəmirova, Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Reyhanə Tacızadə rayon ərazisində aparılan son arxeoloji qazıntılardan, üzə çıxmış bina və emalatxanaların sonrakı taleyindən, bərpa və konservasiyasından, tədqiqindən, arxeoloji turizmin Azərbaycanda yayılması zərurətindən, Ağsunun turizm imkanlarından, muzeylərin arxeoloji turizmin inkişafında tutduğu yerindən danışmışlar.
Gün ərzində rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri, məktəblilər Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyində təşkil edilmiş Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının ən yeni arxeоlоji tapıntılarından ibarət sərgi ilə tanış olmuşlar.
© Bütün hüquqlar qorunur. Xəbərlərdən istifadə edərkən www.science.gov.az saytına istinad zəruridir.

Numerous ceremonies on the occasion of International Day of Museums were held in Agsu, on March 18. First the teachers and pupils of the region schools got acquainted with the archeological excavations and open lesson were held.
Then in the region History-Ethnography Museum was held the seminar about “Archeological tourism and museums” with the participation of the members of Agsu archeological expeditions, representatives of Executive Power of Agsu region, employees of the region museum and intellectual people dedicated to the International Day of Museums.
The chief of Agsu archeological expedition, doctor of historical science Gafar Jabiyev, the deputy of Executive Power of Agsu region Akif Mirzayev, restorer-architect Luici Skrinzi invited from Italy, chief department of National History Museum of Azerbaijan, candidate of history sciences Fariz Khalili, the director of History-Ethnography Museum of Agsu region Sevda Damirova, the director of Heydar Aliyev Center Reyhana Tajizade spoke about archeological excavations on the territory of the region, buildings and workshops, the research of restoration and conservations dissemination of archeological tourism in Azerbaijan, tourism opportunities of Agsu and the place of the archeological tourism of museums.
On that day representatives of region society, schoolchildren got acquainted with the exhibition of the newest archeological findings of Agsu organized in the History-Ethnography Museum.