23 aprel 2021-ci il tarixində Özbəkistan Rəssamlıq Akademiyası Kəmaləddin Behzad adına Milli Rəssamlıq və Dizayn İnstitutunda “Bədii təhsildə innovativ proseslər : inkişafın strategiyası, nəzəriyyə və təcrübəsi” mövzusunda Beynəlxalq Konfrans keçirilib.
Konfransda Muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini t.e.d. Nərgiz Əliyeva “Azərbaycanın ortaq mədəniyyəti olan ölkələrdə təşkil edəcəyi sərgilər haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi Öbəkistanın timsalında Azərbaycanla etnik kökləri, dili, şifahi ədəbiyyatı, adət və ənənələri yaxın olan ölkələrdə sərgi qurularkən həmin ölkələrin mədəniyyətinin eyni və yaxın cəhətlətinin nəzərə alınmasını və bu yaxınlığın sərgi nümayişi vaxtı eksponatlarla bərabər maarifləndirici tədbirlərlə də müşayiət olunmasının vacib olduğunu qeyd edib.

Сотрудница музея выступила на международной конференции
23 апреля 2021 года в Национальном институте искусства и дизайна им. Камаладдина Бехзада Академии художеств Узбекистана прошла Международная конференция «Инновационные процессы в художественном образовании: стратегия, теория и практика развития».
На конференции заместитель директора по научной работе музея д.и.н Наргиз Алиева выступила с докладом на тему «Выставки, которые Азербайджан организует в странах с общей культурой».
Докладчик на примере Узбекистана подчеркнула важность учета сходства и близости культур стран со схожими этническими корнями, языком, литературой, обычаями и традициями Азербайджана, а также необходимость образовательной деятельности наряду с демонстрацией экспонатов во время выставки.