2021-ci ildə dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyi münasibətilə və 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 05 yanvar 2021-ci il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi mütəmadi tədbir və mühazirələr keçirir. Növbəti belə tədbir "Nizami Gəncəvi yaradıcılığında sufizm və maarifçiliyə baxış" mövzusunda Zoom platforması üzərindən onlayn baş tutub. Tədbirdə Gəncə Gənclər evi, Şəmkir Gənclər evi, Gənclərin inkişafı və karyera mərkəzinin Şəki nümayəndəliyi iştirak ediblər.
Tədbir Muzeyin əməkdaşı Kübra Dadaşovanın aparıcılığı ilə baş tutub. Muzeyin Elmi-kütləvi iş və təhsil şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi tədbiri giriş sözü ilə açıb.
Daha sonra Muzeyin əməkdaşı, t.ü.f.d. Əli Fərhadov "Nizami Gəncəvi yaradıcılığında sufizm və maarifçiliyə baxış" adlı məruzə ilə çıxış edib. Ə.Fərhadov öz məruzəsində qeyd edib ki, Nizami sadəcə islamı təbliğ etməklə qalmamış, onu ən gözəl şəkildə, fəlsəfi, elmi, bədii şəkildə tərənnüm etmiş, eyni zamanda mənsub olduğu sufizm - əxilik aləminin də təsirilə möhtəşəm fikirlər ortaya qoymuşdur.
Daha sonra tədbir iştirakçıları Muzeyin Arxeologiya elmi-fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Nasir Quluzadənin "Nizami Gəncəvinin zoolatrik təsəvvürləri və onların arxeoloji keramikada paralelləri" mövzusunda video-çarxı izləyiblər. Təqdim olunan video-çarxda müəllif mövzuya uyğun olaraq Nizami Gəncəvi yaradıcılığında rast gəlinən zoolatrik təsəvvürlərlə 1938-1940-cı illərdə böyük şairin vətənindən - Qədim Gəncə şəhər yerindən tapılmış arxeoloji keramika üzərindəki zoomorf təsvirlər arasında müəyyən paralellər aparıb.

В Национальном Музее Истории Азербайджана НАНА проводятся мероприятия и лекции, посвящённые 880-летию великого поэта и мыслителя Низами Гянджеви в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 5 января 2021 года об объявлении 2021 года Годом Низами Гянджеви. Одно из таких мероприятий было проведено в системе онлайн на платформе Zoom на тему «Взгляд на суфизм и просвещение в творчестве Низами Гянджеви». В мероприятии приняли участие Гянджинский Дом молодежи, Шамкирский Дом молодежи, Шекинский офис Центра развития и карьеры молодежи.
Вела мероприятие сотрудница Музея Кюбра Дадашева. Открыла мероприятие вступительной речью заведующая отделом научно-массовой работы и образования Музея Фарида Шамси.
Позже сотрудник Музея д.ф.п.и. Али Фархадов выступил с докладом «Взгляд на суфизм и просвещение в творчестве Низами Гянджеви». В своём докладе Али Фархадов отметил, что Низами не только пропагандировал ислам, но и прославил его самым красивым, философским, научным и художественным образом. В то же время под влиянием мира суфизма, к которому он принадлежал, он выдвигал великие идеи.
Затем участникам мероприятия был представлен видео-ролик заведующего отделом научного фонда археологии Музея д.ф.п.и. Насира Гулузаде «Зоологические образы Низами Гянджеви и их параллели в археологической керамике».
В представленном видео автор проводит параллели между зоологическими изображениями, обнаруженными в произведениях Низами Гянджеви, и зооморфными изображениями на археологической керамике, найденными в 1938-1940 годах на родине великого поэта - древнем городе Гянджа.