Birinci Türkoloji Qurultayın tarixi əhəmiyyətini, türk xalqlarının ortaq mədəni irsini və türkoloji elmin inkişaf mərhələlərini əks etdirən sərgidə türk xalqlarının ortaq mədəni kökləri, XIX–XX əsrlərdə əlifba islahatı, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin dil siyasəti, Yeni Türk Əlifbası hərəkatı, 1926-cı il Birinci Türkoloji Qurultayı, 1937–1938-ci illərin repressiyaları və müstəqillik dövründə türk dünyasının yenidən inteqrasiyası mövzuları təqdim olunacaq.
Sərgidə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin və Azərbaycan Respublikası Milli Arxiv İdarəsinin fondlarında mühafizə olunan nadir sənədlər, Qurultayın rəsmi protokolları, hesabatlar, dövri mətbuat materialları, həmçinin professor Ədalət Tahirzadənin şəxsi kolleksiyasından fotoşəkillər və digər tarixi mənbələr nümayiş etdiriləcək.
Sərgi Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunacaq və türk xalqlarının ortaq elmi-mədəni irsinin təbliğini, eləcə də türkoloji fikir tarixinin geniş ictimaiyyətə təqdim edilməsini hədəfləyəcək.

На выставке, отражающей историческое значение Первого тюркологического съезда, общее культурное наследие тюркских народов и этапы развития тюркологической науки, будут представлены общие культурные корни тюркских народов, реформа алфавита в XIX–XX веках, языковая политика Азербайджанской Демократической Республики, движение за новый тюркский алфавит, Первый тюркологический съезд 1926 года, репрессии 1937–1938 годов и реинтеграция тюркского мира в период независимости.
Здесь будут выставлены Редкие документы, хранящиеся в фондах Национального музея истории Азербайджана и Национального архива Азербайджанской Республики, официальные протоколы конгресса, отчёты, материалы периодических изданий, а также фотографии из личной коллекции профессора Адалята Таирзаде и другие исторические источники.
Цель выставки, посвященной 100-летию Первого тюркологического съезда – популяризация общего научно-культурного наследия тюркских народов, а также ознакомление широкой общественности с историей тюркологической мысли.