Müstəqil Azərbaycanımızın qazandığı uğurlarda igid oğlanlarımız ilə yanaşı qadınlarımızın da xidmətləri əvəzsidir. Muzeyin Qadınlar Şurasının üzvləri vətən müharibəsinin yeganə qadın şəhidi Arəstə Baxışovanın ailəsi ilə görüşmüş, qəbrini ziyarət etmişlər. A.Baxışova 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi üçün başlanan Vətən müharibəsi zamanı yaralı hərbçiləri döyüş meydanından çıxarıb.
A.Baxışova oktyabrın 23-də Qubadlı döyüşləri zamanı şəhid olub. Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 15.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Arəstə Baxışova ölümündən sonra "Vətən uğrunda" medalı ilə təltif edilib. Ailəli olan Arəstə Baxışovanın Mərdan adlı oğlu, Zəhra adında qızı ondan yadigar qalıb.
Ziyarət zamanı Qadınlar Şurasının sədri Nərgiz Əliyeva vurğuladı ki, Arəstə Baxışova öz şücaəti ilə sübut etdi ki, Azərbaycan xanımı incə və zərif həyatı ilə yanaşı hərb sahəsində də uğur qazanaraq, yeri gələndə qəhrəman oğullarımızla yanaşı dayana bilmişdir. Nərgiz xanım belə bir qəhrəman övlad böyütdüyünə görə şəhidimizin anası Məktubə xanıma təşəkkürünü bildirdi. Şəhidimizin anası ailənin problemlərinin həllinə və nəvələrinin təhsilinə göstərilən xüsusi diqqət və qayğıya görə ölkə başçısı Cənab İlham Əliyevə və eyni zamanda aidiyyatı qurumlara ailəsi adından öz təşəkkürünü bildirdi. Daha sonra Şura üzvləri Muzeyin əməkdaşları adından ailəyə ərzaq yardımı təqdim edərək, şəhidimizin məzarını ziyarət etdilər.

Наряду с заслугами наших отважных мужчин, неоценим и вклад азербайджанских женщин в успехах независимого Азербайджана. Члены Женсовета музея встретились с семьей единственной женщины-шехида Отечественной войны Аресты Бахышовой и посетили ее могилу. А.Бахышова выносила раненных военнослужащих с поля боя во время Отечественной войны, начатой 27 сентября 2020 года Вооруженными силами Азербайджана для освобождения территорий, находившихся под оккупацией Армении.
А.Бахышова погибла 23 октября в боях под Губадлы. Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 15 декабря 2020 года Ареста Бахышова посмертно награждена медалью «За Родину» за участие в боевых действиях по защите территориальной целостности Азербайджана и героизм, проявленный при выполнении поставленных перед воинской частью боевых задач. У неё остались сын Мардан и дочь Захра.
В ходе визита председатель Совета женщин Наргиз Алиева подчеркнула, что Ареста Бахышова своим мужеством доказала, что азербайджанская женщина, может быть как хрупкой и женственной, так и встать рядом с нашими мужчинами в одном ряду и добиться успехов на военной службе. Наргиз ханум поблагодарила мать женщины-шехида Мактубу ханум за воспитание такой смелой и героической дочери. Мать А.Бахышовой поблагодарила Президента Ильхама Алиева и соответствующие ведомства от имени её семьи за проявленные внимание и заботу, решении проблем семьи и получении образования для внуков. Затем члены Совета посетили могилу женщины-шехида и от имени сотрудников музея оказали продовольственную помощь семье.