Görkəmli xanəndə Qədir Rüstəmova məxsus əşyalar muzeyə hədiyyə olundu
Qədir Rüstəmova məxsus əşyalar Qarabağ xanəndəlik məktəbinin tanınmış nümayəndələrindən biri, Azərbaycanın Xalq Artisti, xanəndə, muğam ifaçısı Qədir Rüstəmovun (1935-2011) şəxsi əşyaları, sənədləri və təltif nişanları Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə hədiyyə olundu.
Tanınmış xanəndənin həyat yoldaşı Fatma xanım Azadi tərəfindən Muzeyə təqdim olunan əşyalar sırasında görkəmli muğam ustası Xan Şuşinskinin 1965-ci ildə Qədir Rüstəmova bağışladığı qaval və qəlyan, xanəndənin qəlyan kolleksiyası, qızıl və gümüş üzükləri, “Xalq artisti”, “Əməkdar artist” vəsiqələri, “Şöhrət” ordeni və s. əşyalar var. Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı Fatma xanıma öz dərin təşəkkürünü bildirmiş, Qədir Rüstəmova məxsus əşyaların Muzeyin eksponatları sırasında layiqli yer tutacağını qeyd etmişdir. Xatırladaq ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kolleksiyasında XIX - XX əsr Azərbaycanın tanınmış bəstəkar, müğənni, musiqiçiilərin şəxsi əşyaları və sənədlərindən ibarət zəngin kolleksiya qorunur. Bu materiallar əsasında Muzeyin dailmi ekspozisiyasının “XIX - XX əsrin əvvəllərində mədəniyyət” bölümündə müvafiq sektor qurulmuş, maestro Niyaziyə həsr olunmuş sərgi keçirilmiş və kataloq nəşr olunmuş, Üzeyir Hacıbəyovun xatirəsinə həsr olunmuş sərgilər təşkil edilmişdir.

Items belonging to a well-known singer Qadir Rustamov presented to ANAS History Museum of Azerbaijan
One of the representatives of Karabakh singing school, people's artist of Azerbaijan, well-known mugham singer Qadir Rustamov's (1935-2011) personal items, documents and marks had presented to ANAS History
Museum of Azerbaijan. There are tambourine and pipe gifted to Qadir Rustamov by Khan Shushunski in 1965, his pipe collection, gold and silver rings, “People's Artist”, “Honored Artist” cards, “Shohret” order and so on items presented to the museum by wife of the singer Fatma khanim Azadi. The director of the museum Naila Valikhanli thanked to Fatma khanim, noted that, items belonging to Gadir Rustamov will took an important place among exhibits of the museums. It should be noted that, rich collection of the well-known composer, singer, musicians of XIX-XX centuries are preserving at ANAS History Museum of Azerbaijan. Sector on “Culture in the XIX - XX century” was established, exhibitions dedicated to maestro Niyazi was held, catalog have been published, exhibitions dedicated to Uzeyir Hajibeyov’s memory had organized based to these materials.