Məşhur neft sənayeçisi, ictimai xadim, xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin vəfatının 97-ci ildönümü ilə əlaqədar Bakının Mərdəkan qəsəbəsində anım mərasimi keçirilib. Mərasimdə AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, Muzeyin icraçı direktoru t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov, bir qrup ziyalılar, H.Z.Tağıyevin ailə üzvləri və Muzey kollektivi iştirak ediblər.
Daha sonra iştirakçılar H.Z.Tağıyevin məzarını ziyarət edərək məşhur xeyriyyəçi haqqında çıxış ediblər. Muzeyin baş direktoru N.Vəlixanlı Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ictimai, maarifçilik, xeyriyyəçilik fəaliyyətindən bəhs edərək, onun xatirəsinin əbədi olaraq xalqımızın yaddaşında yaşayacağını bildirib.
Həmçinin qeyd olunub ki, Hacı Zeynalabdin Tağıyevin fəaliyyətinin öyrənilməsi Azərbaycan tarixinin öyrənilməsi deməkdir. Çünki Azərbaycan tarixinin böyük bir hissəsi bu məşhur mesenatın fəaliyyəti ilə bağlıdır.
Sonda H.Z.Tağıyevin və qızı Sara xanımın, Axund Abu Turabın məzarlarıı üzərinə gül dəstələri qoyulub.

Посетили могилу известного мецената Г.З. Тагиева
В связи с 97-й годовщиной со дня смерти известного нефтяного промышленника, общественного деятеля, мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева Генеральный директор Национального Музея Истории Азербайджана НАНА, академик Наиля Велиханлы, исполнительный директор музея, доцент Фархад Джаббаров, представители интеллигенции, члены семьи Г.З. Тагиева и сотрудники музея 1 сентября посетили его могилу.
Почтившие память Г.З. Тагиева поделились известными фактами об этом великом человеке. Генеральный директор музея Н.Велиханлы рассказала об общественной, образовательной и благотворительной деятельности Гаджи Зейналабдина Тагиева и отметила, что он навсегда останется в памяти нашего народа.
Также было отмечено, что изучение деятельности Гаджи Зейналабдина Тагиева означает изучение истории Азербайджана. Потому что большая часть истории Азербайджана конца XIX – начала XX веков связана с деятельностью этого известного мецената.
В завершение были возложены цветы к могилам Г.З. Тагиева, его дочери Сары ханум и Ахунда Абу Тураба.