Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin giziri, II Vətən müharibəsinin şəhidi Nağıyev Elfaq Azad oğluna məxsus materiallar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən müharibəsi fonduna təhvil verilib.
Qeyd edək ki, Şəhid Nağıyev Elfaq 1996-cı il dekabrın 26-da Gədəbəy rayonunun Parakənd kəndində anadan olub. 2003-cü ildə Parakənd kənd tam orta məktəbində təhsil almağa başlayıb. 2007-ci ildən Bakı şəhəri Sabunçu rayonu Zabrat qəsəbəsi 307 saylı məktəbdə 5-ci sinifdən orta təhsilni davam etdirib. 2012—2016-cı illərdə Şamaxı rayonu Humanitar Kollecində "Bədən tərbiyəsi müəllimliyi" ixtisası üzrə ali təhsil alıb.
Dörd illik kollec təhsilindən sonra Elfaq Nağıyev 2016-cı ildə müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılıb. Bir il altı ay xidmətini başa vurduqdan sonra nə oxuduğu ixtisas üzrə, nə də digər təklif olunan işlərin heç birini istəmədiyini və hərbiçi olmaq istədiyini bildirib. 2019-cu ildə istəyinə nail olub və gizirlik kursunu keçərək N saylı hərbi hissədə gizir kimi işə başladı.
Azərbaycan Ordusunun giziri Elfaq Nağıyev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi uğrunda başlanan Vətən müharibəsi zamanı Füzuli, Zəngilan, Cəbrayıl, Qubadlı, Hadrut əraziləri və bir neçə strateji yüksəkliklərin azad olunması uğrunda gedən döyüşlərdə şücaət göstərib. E.Nağıyev Hadrut qəsəbəsinə ilk olaraq bayrağımızı sancmış, düşmənın xeyli sayda canlı qüvvəsini məhv etmiş və döyüş yoldaşları arasında "Qorxmaz gizir" ləqəbi adını qazanmışdır.
Elfaq Nağıyev oktyabrın 21-də Xocavənd rayonu ərazisində gedən döyüşlərdə şəhid olub. 23 oktyabr 2020-ci ildə Gədəbəy rayonu Parakənd kəndində dəfn olunub.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 15.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Elfaq Nağıyev ölümündən sonra "Vətən uğrunda" medalı, 18.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən "İgidliyə görə" medalı, 24.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən "Cəbrayılın azad olunmasına görə" medalı ilə təltif edildi.
Qeyd edək ki, Şəhid Elfaq Nağıyevə məxsus materiallar Muzeyin Sənədli mənbələrin elmi fond şöbəsinin müdiri Esmira Rəhimova vasitəsilə Muzeyin Vətən müharibəsi fonduna təhvil verilib.

В Фонд Отечественной войны Национального Музея Истории Азербайджана переданы материалы, принадлежащие сержанту Вооруженных сил Азербайджана, погибшему во время Второй Карабахской войны Нагиеву Эльфагу Азад оглу.
Отметим, что шехид Нагиев Эльфаг родился 26 декабря 1996 года в селе Паракенд Кедабекского района. В 2003 году нчал свою учёбу в средней школе села Паракенд. С 2007 года продолжил среднее образование с 5 класса в школе № 307 посёлка Забрат Сабунчинского района города Баку. В 2012-2016 годах окончил Гуманитарный колледж Шамахинского района по специальности «Преподавание физической культуры». После четырех лет обучения в колледже в 20016 году Эльфаг Нагиев был призван на действительную военную службу. После прохождения службы в течение полутора лет он объявил, что не хочет ни одной предлагаемой ему работы и желает стать военным. В 2019 году он добился своей цели и пройдя сержантские курсы, приступил к сержантской службе в в / ч Н.
Сержант азербайджанской армии Эльфаu Нагиев доблестно сражался в боях за освобождение оккупированных Арменией территорий - Физули, Зангилана, Джебраила, Губадлы, Гадрута и нескольких стратегических высот во время, начавшейся вооруженными силами Азербайджана 27 сентября 2020 года. Э.Нагиев первым водрузил наш флаг в поселке Гадрут, уничтожил большое количество сил противника и получил среди соратников прозвище «Бесстрашный Гизир». Эльфаг Нагиев погиб 21 октября в ходе боевых действий в Ходжавендском районе. Похоронен 23 октября 2020 года в селе Паракенд Кедабекского района. За участие в боевых действиях по обеспечению территориальной целостности Азербайджана и безупречное выполнение своих служебных обязанностей, поставленных перед войсковой частью, распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 15.12.2020 г. Эльфаг Нагиев посмертно награждён медалью «За Родину», 18.12.2020 г. - медалью «За отвагу», от 24.12.2020 - медалью «За освобождение Джебраила».
Материалы, принадлежащие шехиду Эльфагу Нагиеву, были переданы в Фонд Отечественной войны музея через заведующую отделом научно-фондового отдела документальных источников Музея Эсмиру Рагимову.