II Dünya müharibəsində Belarus cəbhəsində döyüşmüş azərbaycanlılar haqqında kitab hazırlanması məqsədi ilə 6-11 sentyabr 2021-ci il tarixlərində Belarus nümayəndə heyətinin Azərbaycan Respublikasına səfəri planlaşdırılıb.
Qeyd edək ki, bu səfər proqramı çərçivəsində Belarus jurnalist yazarları Larisa Kuçerova və Dmitriy Koşevar ilə AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində görüş keçirilib. Görüşdə qeyd olunan kitabın hazırlanması ətrafında müzakirələr aparılıb. Baş direktor, akademik N.Vəlixanlı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kitabın hazırlanmasında dəstək göstərəcəyini qeyd etdi. Müzakirə çərçivəsində muzeyin fondlarında mövzu ilə əlaqədar bir çox materialların olduğu və həmin materialların kitabın hazırlanması zamanı istifadə olunacağı vurğulandı.
Müzakirədən sonra Larisa Kuçerova II Dünya müharibəsi dövründə azərbaycanlıların Belarus uğrunda qəhrəmancasına döyüşdüyünü və Belarus xalqının bunu heç zaman unutmayacağını vurğuladı.
Həmçinin qonaqlara Muzeyin nəfis tərtibatlı nəşrləri təqdim olundu. Sonda qonaqlar Muzeyin ekspozisiyası, "Anadır arzulara hər zaman Qarabağ" və “Nizami Gəncəvi və Azərbaycan Atabəyləri dövləti” adlı sərgiləri ilə tanış oldular.

В Национальном Музее Истории Азербайджана состоялась встреча с представителями Белорусской делегации
С целью подготовки книги об азербайджанцах, воевавших на белорусском фронте во Второй мировой войне, 6-11 сентября 2021 года запланирован визит Белорусской делегации в Азербайджанскую Республику.
Отметим, что в рамках программы визита в Национальном Музее Истории Азербайджана НАНА состоялась встреча с белорусскими журналистами Ларисой Кучеровой и Дмитрием Кошеваром. На встрече обсуждалась подготовка книги. Генеральный директор, академик Н.Велиханлы отметила, что Национальный Музей Истории Азербайджана поддержит эту идею и окажет нужную помощь в подготовке книги. В ходе обсуждения было отмечено, что в музее много материалов по данной тематике, и эти материалы будут использованы при создании данного проекта.
В итоге обсуждения Лариса Кучерова подчеркнула, что азербайджанцы героически сражались за Беларусь во время Второй мировой войны, и белорусский народ этого никогда не забудет.
Также гостям были представлены издания музея. В завершение гости ознакомились с экспозицией музея, выставками « Карабах – вдохновение всех желаний» и «Низами Гянджеви и государство Атабеев Азербайджана».