Sentyabrın 10-da AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində, muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının bilavasitə dəstəyilə AMEA-nın gənc əməkdaşları və yaradıcı akademik heyətin təşəbbüsü ilə “Malazgirt döyüşünün 950 illik yubileyinə həsr olunmuş” elmi-praktik seminarın ikinci hissəsi baş tutdu.
Tədbirdə Malazgirt döyüşünün Azərbaycan və Türk dünyası üçün əhəmiyyəti, onun tarixi gerçəklilləri, hərbi-texnoloji aspektləri ətrafında müasir tariximiz və türk xalqlarınının birliyi mövqeyindən işıqlandırılması həyata keçirilmişdir. Seminar çərçivəsində AMEA-nın Tarix institutunun əməkdaşı, rəssam Cəmaləddin İsmayılovun Malazgirt döyüşünə və onun yubileyinə həsr olunmuş iri ölçülü batalist janrda rəsm əsəri də təqdim edilmişdir. Malazgirt döyüşündə qazanılmış tarixi zəfərin türk dünyası üçün əhəmiyyətini nəzərə alaraq, onun yubileylərinin Azərbaycanda da qeyd edilməsinin önəmi tədbirin əsas ideyasını təşkil edir. Seminarı giriş sözü ilə Nailə Vəlixanlı açdı.
Seminar Elmi ekspozisiya və sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Səbuhi Əhmədovun moderatorluğu ilə keçirildi. Seminarda S.Əhmədov və digər mütəxəsislərin mövzu ilə bağlı məruzələri dinlənildi. Xüsusilə Azərbaycan tarix elmini Türkiyədə uğurla təmsil edən Kastamonu Universitetinin professoru Namiq Musalının Azərbaycan və Malazgirt zəfəri adlı məruzəsi yeniliyi ilə diqqəti cəlb etdi. Tədbirdə Türkiyədən internet vasitəsilə qoşulan qonaqların və eləcə də, Azərbaycandan mövzu ilə bağlı əyani təqdimatlar ilə çıxış edən mütəxəsislərin təqdimatları dövrün ruhunun duyulması baxımından olduqca maraqlı idi. Seminarın əyani hissəsində Eltan Qədimbəylinin, İlqar Həsənəlizadənin və Cahangir Əhmədovun oxçuluq və türk yayına həsr olunmuş təqdimatları yüksək qiymətləndirildi.
Daha sonra “Malazgirt döyüşünün 950 illik yubileyinə həsr olunmuş” elmi-praktik seminar çərçivəsində döyüşə həsr olunmuş rəsmin və “Şuşa qələbəsinə” həsr olunmuş əsərlərin nümayişi, muzeyin Avropa zalında sərgilənən “Nizami dövrü ekspozisiyası” qonaqlara əhatəli təqdim edildi. “Malazgirt zəfəri” rəsmi özünün bədii tərtibatı və kreativliyi baxımından xüsusi olaraq qeyd edildi.
Qeyd edək ki, bu seminarlar Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) –Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, A.A. Bakıxanov adına Tarix institutu, Çölçü İctimai Birliyi və Türkiye Universitetleri Mezunları" İctimai Birliyi (TUMİB) tərəfindən dəstəklənmişdir.

10 сентября в Национальном Музее Истории Азербайджана НАНА при поддержке академика Наили Велиханлы и по инициативе молодых сотрудников НАНА и творческого профессорско-преподавательского состава состоялась вторая часть научно-практического семинара «К 950-летию битвы при Малазгирте».
На мероприятии было подчёркнуто, что Малазгиртская битва имеет большое значение для Азербайджана и тюркского мира, ее исторических реалий, военно-технических аспектов нашей новейшей истории и единства тюркских народов. В рамках семинара сотрудник Института истории НАНА, художник Джамаладдин Исмайлов представил масштабную батальную картину, посвященную юбилею битвы при Малазгирте. Учитывая важность исторической победы в битве при Малазгирте для тюркского мира, важность празднования ее юбилеев в Азербайджане является основной идеей мероприятия. С вступительной речью на семинаре выступила Наиля Велиханлы. На семинаре, модератором которого выступил заведующий отделом научной экспозиции и организации выставок, д.ф.п.и., доцент Сабухи Ахмедов, были заслушаны его доклады и доклады других экспертов по данной теме. В частности, большой интерес своей новизной вызвал доклад профессора Университета Кастамону Намига Мусалы «Азербайджан и победа Малазгирта», который успешно представляет историю Азербайджана в Турции. Очень интересными с точки зрения ощущения духа времени были презентации гостей из Турции, подключенных через Интернет, а также экспертов из Азербайджана с наглядными презентациями на данную тему.
В визуальной части семинара были высоко оценены презентации Элтана Гадымбейли, Ильгара Гасанализаде и Джахангира Ахмедова о стрельбе из лука. Затем в рамках научно-практического семинара «К 950-летию битвы при Малазгирте» были представлены картина, посвященная битве и работы, посвященные «Шушинской победе», выставка «Экспозиция Низаминского периода», размещённая в Европейском зале Национального Музея Истории Азербайджана НАНА. Картина «Победа Малазгирта» была официально отмечена своим художественным оформлением и креативностью. Данное мероприятие направлено на популяризацию совместной деятельности в области науки, искусства и технических знаний, современных академических инноваций среди наших соотечественников, особенно среди современной молодежи.
Следует отметить, что эти семинары были оргонизованы при поддержке Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА), Национального Музея Истории Азербайджана, Института истории имени А.А. Бакиханова, Общественного объединения «Чолчу» и Общественного объединения выпускников турецких университетов (TUMİB).