22 sentyabr 2021-ci il tarixində AMEA Elm Tarixi İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Qarabağ zəfərinə gedən yol azərbaycanlı alimlərin gözü ilə” adlı onlayn seminar keçirilmişdir. Tədbir iştirakçıları 44 günlük Vətən müharibəsinə aid təqdimatlarında ordumuzun və xalqımızın rəşadətini qiymətləndirmişlər.
Seminarda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi Fondunun müdiri Şəfa Mövsümov “Vətən Müharibəsi Fondunun materialları və fondun fəaliyyəti” mövzusunda çıxış etmiş, iştirakçılara şəhidlərimizin fondda qorunan şəxsi əşyaları barədə məlumat vermişdir. Ş.Mövsümov həmçinin Vətən Müharibəsi Fondunun materialları əsasında muzeyin sərgi zalında təşkil olunmuş “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” adlı sərgi barədə də geniş məlumat vermişdir.

Online seminar “The way to Karabakh victory through the eyes of Azerbaijani scientists” was organized by the ANAS Institute of Science History on 22 September 2021. The event attendees appreciated the bravery of our army and people in their presentations concerning the 44-day Patriotic War.
Shafa Movsumov, the head of the Fund of Patriotic War of the National Museum of History of Azerbaijan, delivered a speech on “Materials of the Fund of Patriotic War and its activity” in the seminar and gave information to the participants about personal belongings of our martyrs being preserved in the Fund. Shafa Movsumov also thoroughly talked about the exhibition “Karabakh is always mother to dreams!” (“Anadir arzulara her zaman Qarabagh!”) organized on basis of the materials of the Fund of Patriotic War in the exhibition hall of the Museum.