22 sentyabr 2021-ci il tarixində AMEA Elm Tarixi İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Qarabağ zəfərinə gedən yol azərbaycanlı alimlərin gözü ilə” adlı onlayn seminar keçirilmişdir. Tədbir iştirakçıları 44 günlük Vətən müharibəsinə aid təqdimatlarında ordumuzun və xalqımızın rəşadətini qiymətləndirmişlər.
Seminarda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi Fondunun müdiri Şəfa Mövsümov “Vətən Müharibəsi Fondunun materialları və fondun fəaliyyəti” mövzusunda çıxış etmiş, iştirakçılara şəhidlərimizin fondda qorunan şəxsi əşyaları barədə məlumat vermişdir. Ş.Mövsümov həmçinin Vətən Müharibəsi Fondunun materialları əsasında muzeyin sərgi zalında təşkil olunmuş “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” adlı sərgi barədə də geniş məlumat vermişdir.

Сотрудник музея принял участие на семинаре «Дорога к победе Карабаха глазами азербайджанских ученых»
22 сентября 2021 года по инициативе Института Изучения Истории Науки НАНА состоялся онлайн семинар на тему «Дорога к победе Карабаха глазами азербайджанских ученых». В своих выступлениях, посвященных 44-дневной Отечественной войне, участники мероприятия высоко оценили отвагу нашей армии и народа.
На семинаре с докладом «Материалы Фонда Отечественной войны и деятельность фонда» выступил заведующий Фондом Отечественной войны Национального Музея Истории Азербайджана НАНА Шафа Мовсумов и проинформировал участников о личных вещах наших шехидов, хранящихся в фонде. Также Ш.Мовсумов дал подробную информацию о выставке «Карабах – вдохновение всех желаний», созданной на основе материалов Фонда Отечественной войны».