27 sentyabr- Anım günü ilə əlaqədar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin qarşılıqlı əməkdaşlığı ilə muzeydə “Şəhidlər ölməz Vətən bölünməz ” adlı tədbir keçirildi.
Tədbirdə Komitənin əməkdaşları, müxtəlif təhsil müəsissələrinin şagirdləri və muzey əməkdaşları iştirak etmişlər.
Tədbiri açan muzeyin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin kiçik elmi işçisi Zülfiyyə Cəlilova ziyarətçiləri salamladı. Tədbir iştirakçıları vətən yolunda şəhid olan fədailərimizi bir dəqiqəlik sükutla ehtiramla yad etdilər. Tədbirin əhəmiyyəti haqqında məlumat verildikdən sonra bədii hissəyə yer verildi. Azərbaycan Milli Konservatoriyası tərkibində İncəsənət Gimnaziyasının şagirdləri “Xudayar təsnifi”ni və Bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyovun Ev-Muzeyinin direktoru Sərdar Fərəcov olan “Qarabağ” əsərini ifa etdilər.
Bədii hissədən sonra tədbir iştirakçıları muzeydə nümayiş olunan “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” adlı sərgini ziyarət etdilər. Muzeyin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin elmi işçisi Ləman Musayeva II Vətən müharibəsi zamanı Ermənistanın Azərbaycana təcavüz tarixi haqqında ətraflı məlumat verdi. L.Musayeva öz çıxışında “Vətən müharibəsi cəbhəboyu bölgələrdə yaşayan uşaqların esselərində” layihəsindən bəhs edərək, həmin uşaqların xatirələrinin gələcək nəsillərə çatdırılmasının əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Daha sonra Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Uşaq problemləri şöbəsinin əməkdaşı Günel Nağdəliyeva, Suraxanı rayonu 285 saylı tam orta məktəbin VI sinif şagirdi Jalə Muradlı, Şəhid polkovnik-leytenant Anar Əliyevin qızı Nigar Əliyeva və şəhid Azər Əliyevin yaxın qohumu Polad Əliyev çıxış etdilər.
İştirakçıların təsirli çıxışlarından sonra muzey əməkdaşları tədbir iştirakçıları ilə birlikdə xatirə fotosu çəkdirdilər.

В связи с Днём памяти 27 сентября по инициативе Национального Музея Истории Азербайджана и Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей состоялось мероприятие «Шехиды не умирают, Родина неделима». В мероприятии приняли участие представители Комитета, сотрудники Музея и учащиеся различных учебных заведений.
Участников мероприятия приветствовала младший научный сотрудник Отдела научного исследования и презентации истории Азербайджана Зульфия Джалилова. Минутой молчания была почтена память шехидов, отдавших жизнь за Родину. После информации о важности этого мероприятия учащиеся Гимназии Искусств, действующей при Азербайджанской Национальной Консерватории, исполнили «Худаяр теснифи» и произведение «Карабах», автором которого является директор Дома-музея Узеира Гаджибекова Сардар Фараджов. После художественной части участники мероприятия ознакомились с выставкой « Карабах – вдохновение всех желаний».
Сотрудник Отдела научного исследования и презентации истории Азербайджана Ляман Мусаева дала подробную информацию об истории агрессии Армении против Азербайджана. В своём выступлении Л.Мусаева рассказала также о проекте «Отечественная война в сочинениях детей, живущих в прифронтовых зонах» и о важности детских воспоминаний для будущих поколений. Затем выступили сотрудник отдела по проблемам детей Госкомитета по проблемам семьи, женщин и детей Гюнель Нагдалиева, ученица 6-го класса средней школы № 285 Сураханского района Жаля Мурадлы, Нигяр Алиева, дочь шехида полковника-лейтенанта Анара Алиева, и Полад Алиев, близкий родственник шехида Азера Алиева.